Koupím byt! 5 ověřených metod jak najít, co hledáte

Říká se, že kdo hledá, najde. V případě nového bytu ale může hledání trvat pěkně dlouho – anebo taky můžete velmi brzy najít a koupit bydlení, které vám nebude vyhovovat. Abyste našli byt, který odpovídá vašim představám, a byli spokojení, pátrejte systematicky a využijte všech pět následujících metod, které jsem prověřil při nákupu bytů. Jistější totiž bude spolehnout se na přísloví, které říká, že štěstí přeje připraveným.

Přistupujte k nákupu bydlení co nejpečlivěji – nezapomeňte, že jde o investici vašeho života (co do výše částky i významu). Už jsme napsali, jak začít s hledáním nového bydlení: vyjasnit si, co chcete, a upozornili jsme také na to, že při výběru bytu se vyplatí odborná kritéria.

Ale jak začít hledat? Doporučuji začít excelovou tabulkou. Budete si tam psát všechny nemovitosti, které jste našli, kroky, které jste podnikli, a informace, co jste zjistili. Nepodceňujte to, protože jinak nebudete vědět, kdo vám volá ani co jste už prověřili.

Vybaveni excelovou tabulkou můžete vykročit na pět cest k nalezení odpovídajícího bytu.

Koupě bydlení není jednoduchý proces. Seriál Jak správně postupovat při koupi bydlení vás provede od výběru bytu přes podpisy všech smluv, financování až po zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí.

1. Internet

Na realitních serverech dnes najdete 95 % prodávaných nemovitostí, takže rozhodně internet je ta hlavní dálnice, po které při hledání pojedete. A na které stránky se podívat? Trojice webů, kde najdete většinu inzerátů od realitních kanceláří, je www.sreality.czwww.reality.idnes.cz a www.nemovitosti.cz. A pak je tu komplexní vyhledávač www.gohome.cz – když si přečtete návod a naučíte se správně pracovat s klíčovými slovy, může to být hodně zajímavý zdroj informací.

Jinde najdete nemovitosti, které prodávají přímo jejich majitelé. Zajímavý je server www.realitnirevoluce.cz, který sdružuje nabídky všech dalších, jako jsou například www.bezrealitky.czwww.annonce.cz a www.bazos.cz. Pokud ale chcete nemovitost koupit přímo od vlastníka, určitě zvažte právní servis nebo přímo službu zastupování kupujících, protože jinak budete muset celý proces řešit sami jako dvě fyzické osoby a může dojít k mnoha chybám.

A pokud máte zájem o novostavbu, podívejte se určitě na www.bytyprodejpraha.cz.

FINEP_nahledProžít život kvalitně můžete jen jednou. Novostavby vám mohou nabídnout výhody, které nenajdete v žádné starší nemovitosti

 

2. Poptávka

Ty nejlepší nemovitosti na realitních serverech nenajdete, protože se hned prodají. Komu? Zájemcům, které mají realitní kanceláře ve svých databázích a přednostně je obesílají, ještě než zaplatí za inzerát. Jak se mezi ně zařadit? Nejdřív si založte za tím účelem speciální e-mailovou adresu, ať si nezahltíte tu, kterou běžně používáte. Potom si otevřete server www.sreality.cz a zvolte vpravo nahoře „Adresář“ – zobrazí se vám seznam realitních kanceláří podle počtu inzerátů, Těm nejdůležitějším, které se umístily například na prvních dvou, třech stranách, pošlete svoji poptávku a do detailů popište, jaký byt hledáte. S mnoha vykřičníky ale zdůrazněte, že si nepřejete dostávat žádné jiné nabídky než ty, které plně odpovídají vašim požadavkům. Jinak vám budou posílat kdeco.

Vydejte se na procházku do vybrané lokality a dívejte se po inzerátech na domech.

Vydejte se na procházku do vybrané lokality a dívejte se po inzerátech na domech.

3. Procházka

Třetí cesta k nalezení vysněného bydlení vede mimo virtuální realitu – projděte se v lokalitě, kde chcete bydlet, a mějte oči otevřené. Dívejte se po cedulkách nebo plachtách, které avizují chystaný prodej bytu.

Z mojí zkušenosti je stále možné takto sehnat zajímavou nemovitost, která vám na internetu unikla anebo se tam ani neobjevila. Výhoda je, že si můžete rovnou obhlédnout okolí.

Při takové procházce se určitě zastavte také u vývěsní desky městské části. Ty se totiž v Praze stále ještě zbavují svého bytového fondu a všechna výběrová řízení na tyto byty musí uvést na veřejné vývěsce, dokonce často i s termíny chystaných prohlídek.

4. Sousedi

Když máte štěstí a bydlíte v pronájmu v domě, kde se vám líbí, můžete dát sousedům do schránky vzkaz, že byste rádi koupili byt v tomto domě, kde již bydlíte jako spokojený nájemník. Může se totiž stát, že někdo právě ve všem domě uvažuje o prodeji, a tak může dojít k dohodě velmi snadno.

Nepoužívejte ale tuto metodu v cizích domech – lístečky do schránky patří k častým a dobře známým trikům realitních kanceláří, které mohou případné prodávající spíš odradit, pokud odesílatele osobně neznají.

Možná právě vaši přátelé znají někoho, kdo prodává váš budoucí byt. Zeptejte se.

Možná právě vaši přátelé znají někoho, kdo prodává váš budoucí byt. Zeptejte se.

5. Přátelé

Je dobře známá věc, že opravdovým bohatstvím jsou především sociální kontakty, naši přátelé a známí – záleží to ovšem na naší schopnosti tyto vztahy využít. Pokud hledáte nemovitost, mluvte o tom se svými přáteli, možná že nějaký jejich známý prodává právě takový byt, jaký vy hledáte.

A neváhejte využít také moderní nástroje – sociální média, jako je například Facebook. Vyvěste si tam zprávu „koupím byt“ v nějaké zábavné formě, ať mají vaši přátelé důvod ji sdílet. Často mohou vaše kontakty dobře zafungovat a pokud budete mít s prodávajícím společného známého, bude se vám lépe jednat.

Našli jste nemovitost, která odpovídá vašim představám? Nezvedejte hned telefon! Každou nalezenou nemovitost nejdřív znovu zadejte do vyhledáváčů, abyste zjistili, jestli ji nenabízí více realitních kanceláří za různé ceny. Vyberte si samozřejmě tu, kde je cenová nabídka nejnižší, a tam zavolejte. Realitní kancelář si vás totiž zařadí mezi svoje klienty už po prvním telefonátu a je v podstatě nemožné žádat poté, co k němu došlo, aby celý prodej proběhl přes jinou kancelář, která možná nemovitost nabízí levněji.

Než zvednete sluchátko, pročtěte si další díl našeho seriálu Jak koupit byt? První telefonát může být rozhodující, abyste byli na rozhovor s realitním makléřem dobře připraveni.

Photo Credit: faungg’s photo  Dušan Šimonovič Zach Klein
2 odpovědí
 1. Ondrej
  Ondrej says:

  Dobrý den,

  rád bych Vám poděkoval za velice zajímavý web se spoustou užitečných informací týkající se nemovitostního trhu. Nicméně jedna věc mi zde chybí a to je právní problematika koupě bytu. V poslední době se stává hitem českých developerů nedodržování pořadí zájemců v rezervaci o byt. Mne se to za poslední dva měsíce stalo dvakrát a zajímalo by mne tedy, jakým způsobem, jestli vůbec se dá proti tomuto bránit.
  Koupě bytu je pro mnoho z nás celoživotní investicí. Pokud se již dostanete do fáze, kdy si byt vyberete a máte to štěstí, že jste první v pořadí, čeká vás co nejrychleji projít rezervační smlouvu. Většina developerů vám na toto dá jeden týden. Podle mého názoru je to dost málo, vezmete-li v úvahu, že se rezervační smlouva odkazuje na smlouvu kupní, která je závazná. Ostatně pokud odstoupíte od rezervační smlouvy, přicházíte minimálně o rezervační poplatek, který je minimálně 100 000 Kč. Jak je tedy možné, že pokud již jednáte o finální podobě rezervační smlouvy a za developerem přijde další zájemce, který je ochoten s ním rezervační smlouvu podepsat ihned, vy máte smůlu a developer vás v ten moment ihned hodí přes palubu. V opačném případě po vás ale chce rezervační poplatek.
  Upřímně se to stává u developerů, kteří jsou na trhu poměrně známí a dosud měli poměrně dobré jméno. O to více by se s tím podle mého názoru mělo začít něco dělat.

  Budu moc rád, když mne objasníte hlavní právní atributy a popřípadě budete ochotni pomoci.

  S pozdravem

  Koňák Ondřej

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den. Děkuji za reakci. Ano, máte naprostou pravdu. O tomto fenoménu víme a velice často se s ním setkáváme. Na druhou stranu, někteří developeři, kteří jsou na trhu dlouho, mají dobré jméno a kvalitní produkt, si toto zkrátka mohou dovolit. Jsou přeci jenom soukromý podnikatelský subjekt, který se chová tržně, a ne státní organizace. Proto si i oni mohou svého klienta vybrat stejně tak, jako si klient vybírá, od koho si on koupí byt.
   Někteří developeři mají na rezervaci nastavené i 3 dny, ale zpravidla se s nimi dá dohodnout na týdnu. To nám stačí, abychom pro našeho klienta udělali komplexní právní servis. Druhý den po obdržení smluv od developera máme již připomínky od našeho advokáta a ihned jdeme na osobní jednání, kde na místě vše vyřešíme. Hlavně prakticky všechny developery dobře známe, víme, co můžeme očekávat a kam jsou schopni zajít nejen z právního hlediska, ale i obchodního.
   Pokud se tedy příště chcete vyhnout zklamání, obraťte se na nás. Budeme se těšit na spolupráci a jsem si jist, že se Vám tato situace již nebude opakovat. Právní článek o podepisování smluv se navíc brzy objeví i u nás na blogu, počítáme s ním asi do týdne.
   S pozdravem
   Vladimír Zuzák

Komentáře jsou uzavřeny.