21 dní doma: Jak epidemie mění realitní trh?

21 dní doma: Jak epidemie mění realitní trh?

6. 4. 2020 / v seriálu: Jak epidemie mění realitní trh? / autor: Redakce webu

 

Příchod současné epidemie zásadně proměňuje vše, na co jsme zvyklí. Všichni přehodnocujeme naše priority. Zdraví a zajištění základních potřeb je náhle na prvním místě našeho žebříčku. Mění se tím chtě nechtě i byznys. Téměř všechny firmy jsou nyní nuceny přizpůsobit se situaci. A co na to konzervativní realitní trh? Pojďme se podívat, co se za 21 dní od zavedení drakonických opatření vlády ČR událo.

 

Prvotní šok stále doznívá, oživení svítá na obzoru

Podle našich zjištění došlo na trhu s novými byty v prvním týdnu k téměř úplnému zastavení prodejů. A není se čemu divit. Kdo by v okamžiku, kdy řeší kam s dětmi, jak bude pracovat z domov, co bude vařit a z čeho, místo toho aktivně hledal bydlení. Pro firmy se stalo prioritou udržení bezpečného chodu a stabilizace situace lidí, kteří zažívali intenzivní nejistotu a strach o své blízké. Někteří developeři pak soustředili svou prioritu na předávání právě dokončených bytů tak, aby zajistili bydlení těm, kteří se právě chystali stěhovat. To vše v naprosto nestandardních podmínkách, kdy maximum úsilí směřovalo k ochraně zdraví klientů. Podobná situace pak potkala všechny realitní kanceláře. Z dat je vidět, že někteří developeři již obnovili svůj provoz a realizují i nové prodeje. Počty prodaných nemovitostí se však stále pohybují na úrovni kolem 30 % běžných prodejů v tomto období.

Co bude dál?

To je složitá otázka, a ještě složitější je odpovědět na ní. Můžeme si alespoň dát na stůl síly, které proti sobě na trhu nyní budou působit. Faktory, které budou srážet trh s prodejem nemovitostí:

  • Hluboká krize přinese negativní sentiment a velké množství lidí přijde o práci, a tedy svůj příjem.
  • Stavitelům se budou prodražovat a prodlužovat stavby, díky chybějící kvalifikované síle ze zahraničí.
  • Krátkodobě snížení výnosů investorů, kteří se spoléhali na Airbnb

Faktory, které budou trh s prodejem nemovitostí posilovat:

  • Stabilita růstu cen nemovitostí v dlouhodobém horizontu, ověřená i na krizi z let 2008-9.
  • Krátkodobě by mohlo dojít ke zlevnění úvěrů na bydlení, to vše díky snížení úrokové sazby ČNB.
  • Možné zrušení daně z nabytí nemovitosti pro ty, kteří platí hotově (připravujeme v příštím článku)

Jaký bude výsledek? Která síla převáží? To ukáže až budoucnost.

Prodej nemovitostí online? Nutnost nejen v této době

Nejsou to jen ekonomické možnosti lidí, co ovlivňuje aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. V současnosti se stalo otázkou bytí či nebytí i to, jak se realitní kanceláře a developeři zvládnou přizpůsobit stávající situaci a dokáží prodávat v době, kdy platí na celou ČR omezení volného pohybu. Něco donedávna nemyslitelného, tedy prodej nemovitostí online, se na tomto velice konzervativním odvětví stává skutečností. Nejrychleji v tomto směru zareagovala společnost FINEP. Ta před 14 dny představila první vlaštovku - novou online aplikaci e-Setkání, která má jejím zájemcům o bydlení nahradit standardní osobní schůzku. Ta doteď představovala základ obchodování všech developerů na trhu. „Služba e-Setkání je plnohodnotná alternativa klasického setkání v klientském centru developera. Vytváří anonymní sdílené webové prostředí, ve kterém obchodník klienta provádí na webu a dalších materiálech. Oba současně po telefonu diskutují nad detaily. FINEP vyvinul aplikaci e-Setkání tak, aby fungovala v běžném webovém prohlížeči, což znamená bez potřeby jakékoliv instalace do počítače nebo tabletu zákazníka.“, uvádí FINEP. Nadcházející doba bude zřejmě přát inovativním firmám, které dnes začínají tvořit byznys zítřka. Bude zajímavé sledovat, zda se tyto nové postupy osvědčí a udrží v praxi i po návratu do nového „normálu“.