Vybavení bytu nemusíte přehánět, nejdřív se zabydlete

Vybavení bytu nemusíte přehánět, nejdřív se zabydlete

11. 3. 2014 / v seriálu: Jak správně postupovat při koupi bydlení / autor: Redakce webu

Konečně je to tady, dostali jste klíče od nově koupeného bytu, v katastru nemovitostí jste zapsáni jako vlastníci a můžete se nastěhovat. Jsme tím pádem na konci seriálu "Jak správně postupovat při koupi bydlení", a proto ode mě jako architekta dostanete už jenom pár rad na rozloučenou. Týkají se vybavení bytu, který jste právě koupili, a toho, co zbývá zařídit, abyste v něm mohli žít. U starších bytů vás možná čeká i rekonstrukce, v novostavbách bude stačit nákup v obchodě s nábytkem a budete se moci nastěhovat.
Vybavení bytu, to už bývá dost často volná disciplína, kde každý dělá, co umí. Pokud se vám podařilo koupit byt úspěšně, třeba i získat nějakou slevu (obzvlášť pokud jste postupovali podle článku Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte si slevu), potom byste se měli především snažit neutratit zbytečně a neúčelně peníze, které se vám podařilo ušetřit. Dost často vám navíc po koupi bytu, kdy jste si vzali hypotéku, ani žádné velké peníze na vybavení v kapse nezbyly.Proto mám pro vás dvě hlavní rady:

1. Zabydlete se, dřív než budete investovat do vybavení bytu

Po nastěhování do bytu nejdřív zasedněte ke katalogu a nakupte si levný nábytek, který vám pomůže se zabydlet. Po nastěhování do bytu nejdřív zasedněte ke katalogu a nakupte si levný nábytek, který vám pomůže se zabydlet.

Obzvlášť pokud se stěhujete do bytu, který má pro vás dosud neznámé, nové dispozice, zkuste ze začátku vyjít s málem a zabydlete se.Zjistěte, jak se vám bude v tomto bytě žít, kde budete chtít trávit večery a kde rána, kde se bude nejvíc líbit vašemu malému dítěti a kde se vám bude dobře spát. Obzvlášť pokud nejste architekti a nemáte zkušenosti se specifiky různých dispozic a orientací, vyzkoušejte si je v praxi.Rozhodně ze začátku, dokud se nezabydlíte, neinvestujte do žádných vestavěných skříní nebo jiného drahého nábytku sestaveného na míru. Platí to opět především tehdy, když nemáte žádného bytového designéra - pak se držte zásady zdrženlivosti. Pokud jste navíc mladí a je to váš první byt, nakupte levný nábytek a poznávejte nové bydlení i sami sebe, než se rozhodnete pro nějaká finální a drahá řešení.

2. Zaplaťte architektovi nebo designérovi, vyplatí se to

Víte, co stojí vždycky nejvíc peněz? Experimentování. A když nemáte architektonické vzdělání a vymýšlíte sami investici za několik desítek nebo dokonce stovek tisíc, experimentujete hodně. Pokud si najmete profesionála, připraví vám uživatelsky příjemné varianty toho, co s vaším bytem a jeho dispozicemi je možné udělat. Budete si z nich moci vybrat, co se vám nejvíc líbí, zároveň se nemusíte obávat, že na něco důležitého zapomenete a budete to muset celé brzy předělávat.Hlavním přínosem architekta pro váš byt bude, že uvidí více možností než vy. Tam, kde budete bezradní, jak si s prostorem poradit, on přinese několik variant. Dobrý architekt vám ukáže také možnosti, jak byt předělávat při různých změnách životní situace - když se z mladého páru stane rodina nebo naopak, když již dospělé děti odejdou. Ukázku takových variant pro byt 3+kk v různých dispozicích si můžete prohlédnout v mém článku 3+kk třikrát jinak.
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue821' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI KOUPI BYDLENÍ' link='category,27' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Koupě bydlení není jednoduchý proces. Seriál Jak správně postupovat při koupi bydlení vás provede od výběru bytu přes podpisy všech smluv, financování až po zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí.

Starší byty rekonstruujte raději sami

Kdo si koupil byt v novostavbě, ten má po starostech a může začít rovnou vybavovat. Ale co noví majitelé starších bytů? Záleží samozřejmě na tom, jestli ho koupili po rekonstrukci nebo před. My radíme, abyste kupovali raději byty před rekonstrukcí - jsou levnější nebo na ně můžete žádat slevu a veškeré nutné úpravy si pak můžete udělat sami, za výhodnější cenu a vaší rodině na míru. Pro dúkladnou rekonstrukci, ale potřebujete zjistit reálný stav nemovitosti. Ten pro vás do detailů prověří inspekce nemovitosti.Já navíc říkám, že rekonstrukce je jenom slovo, pod kterým si architekt, laik a prodávající, který chce ušetřit, představí docela jiné věci. A tomu odpovídají různé podoby bytů tak zvaně po rekonstrukci. Dost často to může být spíš zátěž než výhra.Asi vás nepřekvapí, že u rekonstrukce ještě spíše než u vybavení bytu vám budu radit, abyste zaplatili také práci architekta. Ale věřte mi, že v chytře dispozičně řešeném bytě se vám bude bydlet opravdu mnohem lépe - poznáte netušené možnosti světla a prostoru, úložných a společenských prostor a podobně. A dobré bydlení je přece tím hlavním cílem celého procesu koupě bytu.

Příklad vhodného dispozičního řešení bytu v novostavbě, který připravil náš architekt Karel Trachta pro Doma Dnes,přílohu MF Dnes. Vyšlo dne 20. 11. 2013. Příklad vhodného dispozičního řešení bytu v novostavbě, který připravil náš architekt Karel Trachta pro Doma Dnes,přílohu MF Dnes. Vyšlo dne 20. 11. 2013.

Photo Credit: Diana Parkhouse Highways Agency cc