Spěchala na nové bydlení, vyplatilo se počkat

Spěchala na nové bydlení, vyplatilo se počkat

15. 12. 2014 / autor: Redakce webu

Horečně hledáte nový byt či dům, nějaká životní situace vás nutí s koupí nemovitosti spěchat. Možná vás ovlivňuje i otcovská zodpovědnost nebo mateřské city – čekáte dítě a chcete především rychle bydlet. Radíme raději zpomalit. Vyplatilo se to i jedné z našich klientek, která místo bytu v exekuci koupila nakonec 3+kk za příznivou cenu.
Snímek obrazovky 2014-12-15 v 16.38.42Byla by škoda se unáhlit a podlehnout emocím. I když se vám na první pohled zdá nemovitost ideální, prověřte dopředu všechna možná rizika.Na tom, že pořízení nového bydlení neuspěcháte, můžete v závěru opravdu vydělat. Nejen měřeno penězi, ale i vaší celkovou spokojeností.

Spěch vám zakrývá oči, rizika nechcete vidět

Možná vám otevře oči příběh naší klienty Ivy A., která na pořízení nového bydlení spěchala, protože za pár měsíců čekala dítě. Jednoduše – už potřebovala mít střechu nad hlavou, a tak nechtěla hledání bytu a vše okolo prodlužovat. Peníze na koupi měla v hotovosti a o to rychleji se mohla rozhodovat.Iva nás požádala o zastupování ve chvíli, kdy chtěla koupit byt, který byl ovšem v exekuci. Nepříjemný byl navíc i značný tlak makléřky, která rizika - u exekucí v podstatě všudypřítomná - zamlčovala nebo popírala. "Koupi bytu jsem tedy musel klientce rozmluvit a začali jsme společně hledat jiný byt,“ popisuje Jakub Šolar - kolega, který Ivu zastupoval.„Koupě nemovitosti je jedna z největších životních investic, a proto jsem chtěla mít jistotu, že neudělám špatné rozhodnutí,“ říká o svém rozhodnutí nechat se zastoupit Iva.

Byt v exekuci?

Pokud narazíte na zajímavý byt, který je v exekuci, doporučujeme si před uzavřením jakýchkoli smluv přečíst článek:Při koupi bytu v exekuci je většinou kolem hodně právních i jiných komplikací, a proto je lepší být ještě pozornější než normálně. A ne vždy se dá koupě bytu v exekuci považovat za dobrý nápad (přestože nízká cena může být lákavá).
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue80b' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK JSEM KOUPIL BYDLENÍ... PŘÍBĚHY KUPUJÍCÍCH' link='category,19' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Poučte se z příběhů druhých a nenechte se překvapit jednáním prodávajících. V seriálu Jak jsem koupil bydlení… Příběhy kupujících vám radíme, jak se vypořádat s realitní realitou.

Developerské projekty? Věnujte čas prověrce

Hledání vhodného bytu tedy mělo začít nanovo. Aby se vše urychlilo, rozhodla se Iva ustoupit ze svého původního požadavku na byt 3+kk.  V lokalitě, kterou měla vybranou jako ideální – v Horních Měcholupech - si tedy vybrala byt 2 +kk v 8 let staré novostavbě. V nabídce byl za 3,5 milionu.Byt byl menší, než původně chtěla, ale větší nebyl k mání, a tak měla v plánu po pár letech tento malý byt prodat a koupit větší. Jenže záhy jsme zjistili, že to nebude nejlepší volba.Prověřovali jsme okolí vybrané nemovitosti a zjistili, že nedaleko plánuje jeden z developerů nový projekt.A nový byt s úplně stejnými parametry se tam dal pořídit za 2,8 mil. - bylo zřejmé, že cena nabízeného bytu je přemrštěná, neodpovídá realitnímu trhu a bylo by nevýhodné za těchto podmínek byt kupovat.Srovnat cenu nabízeného bytu s nemovitostmi v téže lokalitě je výborná metoda, jak ušetřit při koupi nemovitosti.

Proč prověřovat novostavby?

Pokud si pořizujete nové bydlení od developera, je potřeba si jej dobře prověřit. Ať prostřednictvím nejrůznějších fór, vyměňováním zkušeností s přáteli nebo právě díky zastupování kupujících. Jak už asi víte, naše klienty provedeme celou koupí, včetně hledání nemovitosti, prověřování technického stavu, právních konzultací, atd. Navíc, pokud jde o novostavby, je potřeba velmi pečlivě hlídat i kvalitní provedení stavby. Pomoci vám může třeba i náš článek „Lákají vás levné novostavby? Hlídejte si kvalitu.“
Vyskytlo se i další „ale“ – developera, který stavěl tento byt, jsme znali a věděli, že nemá nejlepší pověst, nestaví dobře. Ivu jsme odkázali na internetová diskusní fóra, aby si udělala svůj obrázek. S majiteli jsme se původně dohodli, že dají klientce velkou slevu, později ale „kde nic, tu nic“.Navíc bylo jasné, že plán prodat byt za pár let za dobrou cenu nebude možné realizovat. "Byl to byt za 3,5 milionu, který má cenu 2,9, a za takto přemrštěnou kupní cenu by ho už nikdy nebylo možné prodat. Iva by na tom při pozdějším prodeji strašidelně prodělala," upozorňoval na rizika kolega Jakub Šolar. I z koupě tohoto bytu tedy sešlo. 

Kdo si počká, ten se dočká

A jak příběh dopadl? Nakonec se objevil ve vysněné lokalitě byt velký přesně tak, jak klientka chtěla, a k tomu s ideální dispozicí 3+kk.„Odpovídal našim požadavkům, tak jsme hned šli na prohlídku a okamžitě začali jednat s majitelem. Vyjednal jsem slevu, a paní Iva tak při koupi nového bydlení ušetřila 80 000 Kč,“ uzavírá kolega Jakub Šolar.Iva nám napsala nakonec krásnou referenci: "Velkou výhodou je vaše znalost realitního trhu, z toho vyplývající schopnost vyjednat slevu z ceny nemovitosti a také vyřízení všech formalit spojených s koupí." 

4 důležité rady při koupi nemovitosti

    1. Úplně na začátku si dobře vyjasněte, co přesně hledáte. Může pomoci i shrnutí v článku „Jak začít s hledáním nového bydlení“.
    2. V případě developera je třeba si ověřit, jakou má pověst. A dobře ohlídat i technickou kvalitu stavby.
    3. Nebojte se vyjednávat o slevě. Před tím je však potřeba udělat si srovnání a zjistit, kolik stojí byty v okolí. Více k tomuhle tématu najdete v článku „Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte slevu.“
    4. Není dobré jednat na základě emocí. Nevyplatí se to. Raději rozhodnutí odložte nebo se s někým poraďte.

Photo Credit: herlitz_pbs cc