Prodej bytu bez realitky. Nebuďte v tom sami!

Prodej bytu bez realitky. Nebuďte v tom sami!

18. 3. 2015 / autor: Redakce webu

Koupit skvělý byt a vyhnout se přitom realitním kancelářím obloukem... i vás může lákat ušetřená provize a přímý kontakt s prodávajícím. Jak ale získáte jistotu, že ve smlouvách, finančních transakcích ani technickém zhodnocení nemovitosti neuděláte žádnou chybu?
Nejlepším řešením je neriskovat nic na vlastní pěst a vsadit na odborníky. Když se vybavíte vlastním právníkem a technikem, koupě bytu bez realitky bude bezpečná nejen pro vás, ušetří spoustu starostí i původním majitelům.Zda se právě nemovitost, která upoutala vaši pozornost, prodává s realitkou nebo bez ní, o tom rozhoduje výhradně její majitel. A budete-li jednat o koupi přímo s ním, bruslíte na tenkém ledě. Proč?Setkává se zde laický kupující s laickým prodávajícím, zcela bez účasti odborníka. Oba pravděpodobně postrádáte zkušenosti, znalosti a dostatečný právní přehled v obchodování s nemovitostmi a díky tomu významně narůstá pravděpodobnost, že společně uděláte nějakou chybu (čtěte více o tom, jak bezpečně koupit bydlení).
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue80b' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK JSEM KOUPIL BYDLENÍ... PŘÍBĚHY KUPUJÍCÍCH' link='category,19' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Jako kupující se můžete nechat zastoupit právníkem, to vám zajistí hladký průběh koupě bytu a bezchybný výsledek, možná mnohdy lepší, než kdyby se vám poštěstilo na prodávající, kteří svěřili prodej nemovitosti do rukou nějaké amatérské realitní kanceláře.

Realitní kancelář není zárukou bezproblémové koupě

Ideální nemovitost si bez realitky úspěšně koupil i náš klient Jiří H. z Brna. Obrátil se na nás hned v počátku svého hledání bytu, který plánoval pořídit spolu se svou partnerkou.

Zvlášť když kupjete byt bez realitky, je potřeba nemovitost i prodávajícícho detalině prověřit. Na co všechno se zaměřit se dočtete v článku Smlouva o koupi bytu. Co je potřeba zkontrolovat?. Zvlášť když kupjete byt bez realitky, je potřeba nemovitost i prodávajícícho detalině prověřit. Co vše je potřeba zjistit se dočtete v článku Smlouva o koupi bytu. Co je potřeba zkontrolovat?.
Photo Credit: tnarik Travis Swan cc

Na úvodní schůzce jsme se dohodli na přesném postupu spolupráce. Prvním vážným kandidátem se stal byt exkluzivně nabízený realitní kanceláří, o dispozici 2,5 + 1 v prvorepublikovém nájemním domě a v pěkné lokalitě brněnských Černých Polí.Realitní kancelář nám bohužel neuměla poskytnout ani evidenční list a půdorys bytu. Jako první krok jsme tedy byt zaměřili sami a vyhotovili plánek, aby mohla detaily důkladně zhodnotit také partnerka pana Jiřího z Českých Budějovic.Propojením kuchyně s „půlpokojem“ by sice vznikla žádoucí dispozice 3+kk, obývací pokoj by však byl jen maličký. Pátrali jsme tedy dál.

Prodej bytu bez realitky si pojistěte právním dohledem

Po několika dalších prohlídkách se objevil druhý vážný kandidát – byt 3+1 ve Starém Lískovci. Ačkoli tato čtvrť není tak prestižní, nabídla hned několik výhod, jako třeba vynikající dostupnost do Campusu, kde Jiří pracuje, dobrou občanskou vybavenost i několik rychlých linek MHD přímo do centra města. Bytový dům v dobrém stavu oslovil i partnerku Jiřího, která přišla na druhou společnou prohlídku bytu a rovnou začala vymýšlet případné úpravy. Jaký byl háček tentokrát?Byt dali do nabídky inzertního serveru přímo majitelé, kteří ho chtěli prodat bez realitky. Pan Jiří dobře věděl, že realitní kanceláře běžně nabízejí vypracování kupních smluv, vyřizování výhodných hypoték i zajištění úschovy kupní ceny.

Je koupě bytu bez realitky riziko?

Koupit byt bez realitky je velkým rizikem, pokud vás nezastupuje vlastní právník nebo nemáte jinak zajištěnou ochranu kupujících. Odborný vhled je nezbytný pro úpravu kupních smluv, vyřízení výhodné hypotéky i zajištění advokátní úschovy kupní ceny. Nepodceňujte situaci a najděte si kvalitní právní ochranu – pomůžete tím sobě i prodávajícím.
Při prvotním seznamování jsme prodávajícím především museli ukázat, že doopravdy nejsme realitní kancelář a nesnažíme se jejich byt získat do vlastní nabídky. Jakmile jsme si s prodávajícími porozuměli, přešli jsme k věcným dohodám. Jako první jsme provedli právní prověrku nemovitosti a prodávajícího. Zjistili jsme, že na bytě leží zástavní právo.To bylo nezbytné vymazat dříve, než obchod proběhne, proto jsme neotáleli a dali se do práce. Během toho, co naši právníci připravili smlouvy, které vyhovovaly oběma stranám, jsme domluvili také advokátní úschovu kupní ceny, která zajistila maximální finanční bezpečnost pro prodávající i kupující stranu.Nejenže jsou Jiří s partnerkou již spokojenými majiteli nového bytu, ale chystají také svatbu. Přejeme tedy spokojené bydlení a šťastné manželství! [av_testimonials style='grid' columns='2' interval='5' font_color='' custom_title='' custom_content=''] [av_testimonial_single src='' name='Kadlečíkovi' subtitle='prodávající' link='http://' linktext=''] "Klient se rozhodoval mezi dvěma byty, nakonec si však vybral ten náš. Podařilo se nám nakonec prodat byt bez realitky, avšak ve spolupráci s Home Institute. Nemuseli jsme se tedy starat o právní záležitosti – v rámci služeb pro kupujícího Home Institute připravil rezervační smlouvu a posléze kupní smlouvu a smlouvu o advokátní úschově.Po podpisu smluv jsme čekali na vyřízení celé záležitosti v bankách a na katastrálním úřadě a pak už zbývalo jediné – předat byt za účasti zástupce HI kupujícím a přepsat energie a byt na družstvu na nové majitele."[/av_testimonial_single][/av_testimonials]