Inspekce bytu po rekonstrukci odhalila 50 vad

Inspekce bytu po rekonstrukci odhalila 50 vad

12. 12. 2014 / autor: Redakce webu

Byt po rekonstrukci, dům po rekonstrukci... ani to nemusí být zárukou kvality. Josef Fedorko za námi přišel s konkrétním bytem těsně před podpisem rezervační smlouvy a inspekce bytu, který měl být „jako nový“, zaskočila jeho i nás – našlo se celkem 50 vad. Celou koupi se přesto podařilo zprostředkovat velmi rychle.
Josef Fedorko k nám přišel už s vybranou nemovitostí a času neměl nazbyt – čekal ho podpis rezervační smlouvy. S manželkou se rozhodli pořídit čerstvě zrekonstruovaný byt v dobré rezidenční lokalitě, Praze 5.

Jozef Fedorko Jozef Fedorko

„Vzhledem k tomu, že v oblasti realit jsme naprostí amatéři – při realizaci celoživotních úspor bylo pro nás naprosto nezbytné mít při sobě někoho, kdo nás tímto procesem provede a bude na naši straně, a tak jsme oslovili Home Institute,“ vysvětluje své rozhodnutí p. Fedorko.Nám v tu chvíli nastal závod s časem, protože fázi výběru nemovitosti jsme přeskočili a čekalo nás rovnou jednání o znění rezervační smlouvy, které musí být vždy rychlé. Ocitli jsme se za pět minut dvanáct a moc možností nezbývalo.

I těsně před rezervací má stále smysl oslovit poradce

Rezervační smlouva je první, která vás při koupi bytu čeká. Kupující se zavazuje, že si byt koupí, a realitka deklaruje, že jej stáhne z nabídky. Aby potvrdil, že závazek myslí vážně, složí zájemce nemalý rezervační poplatek (desítky tisíc korun). Pokud si pak vše rozmyslí, o peníze přijde. Zní to fér, kdyby ovšem praxe nepoukazovala na výskyt mnoha “ale”.Nejen nepozorní nedočkavci, ale každý, kdo nezná právní oblast realitního trhu, se podpisem smlouvy může pěkně spálit. Rezervační poplatek jde realitní kanceláři, která někdy neváhá si ho nechat i v případech, kdy ke koupi nedošlo z důvodů na straně prodávajícího nebo jiných, které jste nemohli ovlivnit, například vám banka odmítne dát hypotéku (což se dozvíte až po podpisu rezervační smlouvy). Čtěte článek Kdy se dočkáte vrácení rezervačního poplatku.
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue80b' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK JSEM KOUPIL BYDLENÍ... PŘÍBĚHY KUPUJÍCÍCH' link='category,19' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Poučte se z příběhů druhých a nenechte se překvapit jednáním prodávajících. V seriálu Jak jsem koupil bydlení… Příběhy kupujících vám radíme, jak se vypořádat s realitní realitou.
Málokdy je tedy první znění rezervační smlouvy výhodné pro kupujícího – bývá potřeba doplnit několik pojistek pro případy, kdy ke koupi nedojde. I v případě pana Josefa jsme do smlouvy vložili několik ochranných prvků. Bez nich by s manželkou byli vystaveni riziku, že o rezervační poplatek přijdou, pokud by se stalo cokoli nepředvídatelného.„Musím s povděkem konstatovat, že zástupce Home Institutu byl skutečně na naší straně a bojoval za nás. Jsme přesvědčeni, že nám radil správně a v náš prospěch. I z tohoto důvodu jsme byli plně spokojení s jejich službami,“ napsal nám Josef Fedorko po úspěšné koupi.

Šokující odhalení - inspekce bytu našla 50 vad

Pokud se domníváte, že slovo „po rekonstrukci“ je zárukou kvality, není tomu tak. Spěch při realizaci, snaha ušetřit a nedostatečný dozor vedou mnohdy k závažným vadám, které mohou znepříjemnit bydlení. Inspekce bytu má smysl vždy, po rekonstrukci dokonce může sloužit tomu, kdo práci dělníků platil, ke zhodnocení jejich práce a případným reklamacím. 

Vlhký sklep v činžovním domě, který měl být po rekonstrukci. Vlhký sklep v činžovním domě, který měl být po rekonstrukci.

Po rekonstrukci – nakonec stejně jako v novostavbách, k nimž se takové byty rády přirovnávají – mnohdy narazíte na nekvalitní provedení kvůli spěchu a snaze ušetřit.Nejčastější problémy popsal inspektor Petr Vlasák v článku Lákají vás levné novostavby? Hlídejte si kvalitu.V tomto případě byl po rekonstrukci i bytový dům, ale ani tam neproběhlo vše tak, jak mělo. V pasportu nemovitosti, který po technické prohlídce Josef Fedorko dostal, se objevilo neuvěřitelných 50 vad a nedostatků. Podle odhadu jejich oprava výrazně přesáhne 100 000 Kč.O pasportech se dočtete v článku Inspektor nemovitosti píše do pasportu vady i revize.

Na co se přišlo? Slabá izolace, nedokonalé povrchy a hluk

Inspektoři začali důkladně - nejen od podlahy, ale rovnou od sklepa. Právě tam zjistili, že dům má nedostatečně provedenou hydroizolaci spodní stavby, vlhkost proto přesahuje normy. Nevyhnutelně tak dojde k degradaci stěn a rozšíření plísní.Co se podlah v bytě týče, zvedaly se v rohu jedné místnosti o 14 mm a provedení lišt bylo opravdu amatérské. Dalším nálezem bylo odbyté provedení omítek a obkladů. Všechno jsou to estetické nedokonalosti, ale cena jejich opravy se podle odhadu vyšplhá na desítky tisíc.Inspekce bytu narazila také na bídné těsnění oken a dveří, které znamená chabou tepelnou izolaci a nedostatečné odhlučnění. „Nedostatečně provedená připojovací spára všech oken vede ke vzniku tepelného mostu, kondenzaci vody a znamená riziko tvorby plísní a degradace přilehlé omítky,“ stojí v pasportu. Podle měření akustické izolace je hluk v místnosti o deset procent vyšší, než povoluje norma (namísto 43 dB tu bylo zjištěno 48 dB, a to při vnější hladině zvuku 71-75dB).

Hlukoměr zjistil, že se v bytě překračuje hygienická norma. Hlukoměr zjistil překročení normy.

Těsnění oken nebylo provedeno dobře. Těsnění oken nebylo provedeno dobře.

Josef Fedorko se i přes všechny vady rozhodl, že si byt pořídí. Až na vlhnoucí sklep byly spíše estetické povahy a výhody bytu nad nimi převážily, závěr pasportu nemovitosti uváděl: "Bytová jednotka je celkově v dobrém stavu, po rekonstrukci a umožňuje okamžité nastěhování a obývání. Většina závad má převážně estetický a mírný charakter, které pouze snižují komfort bydlení a jsou odstranitelné."Ale pan Fedorko nekupuje zajíce v pytli – ještě snad s představou, že je vše po rekonstrukci jako nové. Ví, co bude potřeba opravit a kolik to bude stát.

Koupím byt (zn. IHNED)

Poslední krok bylo dojednání platebních podmínek za účelem rychlého nastěhování. Děti pana Fedorka se právě stěhovaly z kolejí v Praze, a tak potřebovaly byt k okamžitému použití, aby nemusely přechodně bydlet zase doma, mimo hlavní město. Dohoda s prodávajícím byla zprvu náročná, ale podařilo se nakonec najít společnou řeč a vzájemně si vyjít vstříc.„Bez vás bychom se do tak velké investice nepustili. Pokud kupujete nemovitost poprvé, navíc v cizím městě, kde neznáte poměry realitního trhu, tak je pro vás obrovským rizikem se do koupě pustit. V případě, že za zády máte Home Institute, který jednoznačně stojí na vaší straně, dostanete pocit jistoty a pravděpodobnost chybných rozhodnutí se výrazně snižuje,“ popsal svoji zkušenost s námi pan Fedorko. Děkujeme!