Petra zvolila družstevní 1+kk, secese ji nezlákala

Petra zvolila družstevní 1+kk, secese ji nezlákala

5. 6. 2014 / autor: Redakce webu

Petra Jarošová přišla do Home Institutu s přáním koupit malý byt, kde by mohla provozovat svoje poradenství. Její příběh hezky ukazuje, jak se během prohlídek proměňují představy kupujících o tom, jaký byt by chtěli a mohli mít. Na prohlídkách jsme Petru vždy doprovázeli a jakmile si vybrala byt 1+kk v brněnských Medlánkách, vyjednali jsme slevu, dohodli advokátní úschovu kupní ceny, připravili všechny smlouvy a zajistili převod bytu na družstvu a magistrátu.
Rozhodnutí koupit byt je vždy opředeno mnoha sny, už první prohlídka vám ale dá zpětnou vazbu, díky níž si nakonec ujasníte, jaký byt byste reálně mohli mít s ohledem na nabídku na trhu i svoje finanční možnosti. Každá koupě je nakonec kompromis."Uvědomila jsem si, že ani odborníci z Home Institutu nevykouzlí byt o mnou požadovaných parametrech, když není v nabídce," ohlíží se zpět i Petra Jarošová, která se rozhodla využít služeb Home Institutu.Když děláte kompromis, je důležité ustupovat jenom tam, kde se to vyplatí, a trvat na kvalitě kupované nemovitosti i bezpečnosti celé transakce. Petra upustila od záměru koupit byt v novostavbě a v centru města, trvali jsme však na inspekci nemovitosti, advokátní úschově a také kvalitně odvedené práci právníků na rezervační i kupní smlouvě.

Byt nebo kancelář? Těžké rozhodnutí na začátku

Petra Jarošová pracuje s lidmi, věnuje se partnerskému poradenství a koučingu pro ženy. Když přišla do Home Institutu, právě prodávala svoje dosavadní bydlení a chtěla koupit novou nemovitost, která by se stala její kanceláří a sloužila k setkávání s klientkami.

Petra Jarošová se obrátila na Home Institute, protože ji lákala technická, právní i obchodní podpora při koupi nemovitosti. Petra Jarošová se obrátila na Home Institute, protože ji lákala technická, právní i obchodní podpora při koupi nemovitosti.

Měla však i další přání - dala by přednost raději bytovým prostorům před administrativními, aby bylo možné využít nemovitost i k přechodnému ubytování. S ohledem na klientky však zase měla nemovitost být nanejvýš v prvním patře a také v centru města, aby byla dobře dopravně dostupná.Jestli jste už někdy hledali byt, asi tušíte, že tohle není zrovna jednoduché zadání - najít nemovitost, která bude plnit dvě funkce souběžně. Nejprve jsme se proto společně stanovili priority. Vám k tomu může jako dobrý návod posloužit článek Jak začít s hledáním nového bydlení? Vyjasněte si, co chcete.

První prohlídky odhalily triky developerů i realitních makléřů

Nejdříve jsme se vydali do novostavby v centru města, kterou si Petra sama vytipovala. Přestože jsme hledali byt, chtěla se podívat na nabídku komerčních prostor v přízemí. V reálu však nevypadaly už tak příhodně jako v inzerátu. Developer nám navíc oznámil až na místě, že společně s kanceláří je nutné si zakoupit i garážové stání, což celou nemovitost hned zdražilo o 300 tisíc Kč včetně DPH.Napříště jsme se vypravili už do starší zástavby. Jako první nás zarazilo, že byt uváděný v nabídce jako přízemní byl ve skutečnosti v suterénu, a to celých 1,5 metrů pod úrovní terénu. Stali jsme se obětí poměrně rozšířeného triku, na který upozornil i článek Tahají vás realitní servery za nos? Pozor na inzeráty. A byt měl také všechny nevýhody obvykle spojené se suterénem - bylo v něm temno a vlhko. Dalo se předpokládat, že případná technická inspekce by odhalila za sádrokartonovými zdmi bující plísně, ale naše inspektory jsme na místo nakonec vůbec neposílali.
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue80b' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK JSEM KOUPIL BYDLENÍ... PŘÍBĚHY KUPUJÍCÍCH' link='category,19' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Poučte se z příběhů druhých a nenechte se překvapit jednáním prodávajících. V seriálu Jak jsem koupil bydlení… Příběhy kupujících vám radíme, jak se vypořádat s realitní realitou.
„Pustil jsem se do realit, protože už mi vadilo, jak mizerné služby poskytují realitní kanceláře v Brně,“ řekl nám makléř. Bohužel to nevypadalo, že by jeho slova odpovídala činům. Chtěli jsme vidět terasu ve dvorním traktu před okny bytu, ale neměl klíče. Neměl půdorys bytu ani nevěděl, kolik se platí za energie v prostorách, kde bylo topení zajištěno elektrickými přímotopy.Rozhodli jsme se hledat dál. "Měla jsem od počátku velkou podporu a doprovod při návštěvě všech mnou vybraných nemovitostí, se zasvěceným komentářem ohledně lokality, kvality nemovitosti, možných výhod a rizik. Bylo zjevné, že Home Institute má zájem na tom, aby byl zákazník spokojen i za cenu toho, že celý proces bude trvat déle," pochválila nás Petra.

Secesní dům se dlouho zdál jako dobrá volba

Hurá, máme vybráno, tohle je to pravé ořechové, mysleli jsme si, když jsme našli další prostor v secesním domě poblíž centra města, navíc naproti parku.Právě probíhala kompletní rekonstrukce, včetně nových elektrických rozvodů, stoupaček a výtahu, a budovaly se zde nové kanceláře, ordinace a byty.Připravovali jsme se na koupi. Realitní kancelář, která zastupovala developera, byla solidní, podklady měla k dispozici a ve všem nám vyšla vstříc. Měli jsme úspěch i při smlouvání o ceně a provedli jsme i finanční analýzu toho, zda by se do stanoveného rozpočtu vešla i rekonstrukce prostor pro potřeby Petry a jejích klientek.

Vítěz bere vše, Petra zvolila byt v Medlánkách

Ze dne na den se celý příběh změnil, když dcera Petry našla a doporučila byt v Medlánkách. "Bylo zjevné, že musím slevit ze svého zadání, pokud nechci čekat příliš dlouho," zdůvodnila svůj konečný výběr Petra.

Petra si nakonec byt vybrala sama a my jsme jí poskytli veškerý servis od technické inspekce po právní služby. Petra si nakonec byt vybrala sama a my jsme jí poskytli veškerý servis od technické inspekce po právní služby.

Bytový dům byl postaven kolem roku 2000, kdy Ministerstvo pro místní rozvoj dávalo dotace na výstavbu družstevních bytů, které omezují možnosti jejich převodu do osobního vlastnictví na 20 let. Ale vzhledem k tomu, že Petra měla hotovost ke koupi bytu a nepotřebovala si brát hypoteční úvěr, neměl pro ni družstevní byt oproti soukromému vlastnictví prakticky žádné nevýhody.Dům byl ve výborném stavu a byt v přízemí, levnější než v secesním domě v centru města a navíc bez nutnosti dalších investic, což potvrdila i technická inspekce nemovitosti. Inspektoři odhalili jen pár drobných vad a nefunkční ventilátor v koupelně.Přestože makléřka byt zlevnila týden předtím, než jsme přišli, podařilo se nám vyjednat ještě další slevu. "Byla překvapená slevou, kterou se Home Institutu podařilo vyjednat. Platba za služby formou procenta z dojednané slevy je férový přístup," ocenila naši spolupráci Petra.

Pro koupi zvoleného bytu jsme vyjednali ty nejlepší podmínky

Když přišlo na právní zajištění koupě, realitní makléřka požadovala, aby Petra složila rezervační poplatek na účet realitní kanceláře, protože z něj chtěla zaplatit práci právníků. My ale vždy trváme na bezpečnější úschově finančních prostředků našich klientů, více se o tom dozvíte v článku Úschova peněz vám zajistí bezpečný převod nemovitosti. Petra proto měla od nás v ceně advokátní úschovu a makléřce jsme nabídli, že připravíme s našimi advokáty veškerou smluvní dokumentaci sami.Po podpisu smluv byl posledním krokem převod nemovitosti na družstvu a museli jsme se obrátit i na magistrát, který byl vzhledem k dotaci spolumajitelem a musel dát souhlas k převodu. Tam jsme narazili na nečekaný problém - tři měsíce po zavedení nového občanského zákoníku úředníci ještě neměli připravené odpovídající smlouvy, přesto do stávajícího znění smluv odmítali zasáhnout, a to přestože v nich byly i faktické chyby. Celou situaci se nám podařilo vyřešit až zdlouhavým osobním jednáním na magistrátu.