Jak začít s hledáním nového bydlení? Vyjasněte si, co chcete

Jak začít s hledáním nového bydlení? Vyjasněte si, co chcete

4. 12. 2013 / v seriálu: Jak správně postupovat při koupi bydlení / autor: Redakce webu

Jak vykročit tou správnou nohou při cestě za novým bydlením? Zapomeňte zatím na procházky po okolí, čtení inzerátů nebo hledání na realitních serverech. Zárukou úspěšného nákupu je dobrá příprava, a proto by prvním krokem měl být dlouhý rozhovor s těmi, s nimiž budete bydlet – s partnerem nebo rodinou. Když budete vědět, jaké otázky si položit, doberete se za dvě hodiny od nejasných počátečních snů a přání až k přesnému určení toho, jaký byt nebo dům chcete koupit.
Jako architekt dobře vím, že jakmile jednou koupíte byt nebo dům, který nevyhovuje vašim potřebám, je velmi těžké ho později předělat k obrazu svému. Doporučil bych proto každému, aby nepodceňoval začátek, kdy si o novém bydlení jen tak povídáme nebo si píšeme nápady na papír. Je to totiž ta pravá chvíle pro změny, které už nebudou možné později, až budou podepsané smlouvy a utracené peníze.
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue821' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI KOUPI BYDLENÍ' link='category,27' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box]
Koupě bydlení není jednoduchý proces. Seriál Jak správně postupovat při koupi bydlení vás provede od výběru bytu přes podpisy všech smluv, financování až po zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí.

Užijte si snění a prozraďte svá přání o bydlení partnerovi

Naplánujte si s partnerem společné odpoledne nebo večer a věnujte ho vašemu novému bydlení. V tuto chvíli jsou všechny možnosti otevřené. Už nejste omezeni tím, kde jste bydleli doposud, a proto můžete dát prostor svým přáním a snům. Můžete si hrát se světem. Každý zvlášť napište na čistý list papíru svoje ideální představy o tom, kde a jak byste chtěli bydlet. Uvažujte nezávisle na partnerovi a přestaňte na chvíli myslet na to, co by se mu líbilo nebo nelíbilo.Když si svoje sny navzájem přečtete, čeká vás možná překvapení, možná zklamání nebo naopak nadšení – a to je dobře. Může se taky stát, že zjistíte, že oba sníte o tom samém, ale nikdy jste si to navzájem neřekli, protože jste očekávali od toho druhého něco jiného. Znát svá přání je dobrý start na cestě k tomu, abyste nakonec koupili bydlení, v němž budete oba dva spokojení. Pokud jste si před začátkem hledání neprošli tímto počátečním procesem, stojí za to vrátit se o krok zpět.

Buďte praktičtí a položte si všechny otázky včas

Jakmile známe své sny, je dobré odložit emoce stranou. Z toho, co si přejeme, bychom si měli ponechat v našem plánu jenom to, co bude smysluplné. Je čas si uvědomit, v jaké životní fázi se nacházíme, jak doopravdy každodenně žijeme a jaký máme rozpočet. Zatímco mladý pár ještě často mění práci i koníčky a měl by si ponechat prostor pro experimenty, rodina bude muset především vytvořit zázemí pro potomky. Pokud jste už děti vychovali, možná máte naopak konečně čas i peníze, abyste se zaměřili na pohodlí a kvalitu. Možná vás inspiruje, jak můžete byt pozměnit podle situace, pro inspiraci poslouží byt 3+kk třikrát jinak.Když uvažujete, co by měl splňovat byt, ve kterém chcete bydlet, položte si dvě sady otázek. Za prvé zvažte, jak by mělo vypadat okolí, a za druhé jaký by měl být samotný dům nebo byt. Snažte se přemýšlet racionálně, nikoli emocionálně – pokaždé si odpovězte také na otázku: a proč? 

Když si vyberete správnou lokalitu, čas s dětmi můžete strávit lépe než v autě. Když si vyberete správnou lokalitu, čas s dětmi můžete strávit lépe než v autě.

Bydlete tak, abyste to měli všude blízko

Znám spoustu lidí, kteří hledají byt vždy ve stejné čtvrti, kterou už dobře znají. Mnohem šťastnější by přitom mohli být jinde. A navíc, v dnešní době patří k nejcennějším hodnotám čas, který přece nechcete trávit v autě nebo v metru. Bez ohledu na svoje návyky si proto uvědomte, kam to chcete mít blízko. Kde pracujete? Kam chodíte za kulturou? A kam sportovat? Kam budou chodit vaše děti do školky nebo do školy? A kde budete nakupovat? Kde bydlí vaši přátelé a příbuzní, které často navštěvujete? Jak daleko jste ochotní jít na metro?

Vyberte si dispozici, která vám bude sedět

Dům nebo byt by měl odpovídat vašemu každodennímu životu, ne naopak. Dejte si pozor, abyste nemuseli uzpůsobovat svůj životní styl tomu, kde bydlíte. Zvažte nejdřív, kolik budete potřebovat místností. Uvažujte do budoucna, ale nesnažte se na druhou stranu vyřešit vše dvacet let dopředu. Pokud jste single, raději si kupte 2+kk, protože si možná brzy najdete partnera. Ale pokud plánujete čtyři děti, nezadlužujte se hned po svatbě, jen abyste mohli koupit obří nemovitost.Sami sebe se zeptejte také: Chcete chodit do schodů, nebo jezdit výtahem? Budete parkovat v garáži, nebo na parkovišti? Opravdu využijete balkon nebo terasu? Kde budete skladovat všechny svoje věci? Potřebujete sklep? Uvažujte i o světových stranách – chcete mít slunce v ložnici raději ráno, anebo odpoledne po práci? Další, jiné otázky na technický stav nemovitosti můžete položit při prohlídce, protože společně s výše uvedenými faktory patří k tomu, co všechno ovlivňuje konečnou cenu vašeho bydlení.

Jasná vize vás povede ke správnému bydlení

Ideální byt neexistuje, to si řekněme na rovinu. Když ale budete postupovat promyšleně a povede vás jasná vize, najdete bydlení, kde budete spokojení. Jeho nedostatky nebo odchylky od vašich původních přání pak můžete proměnit alespoň ve finanční výhodu při jednání o slevě. Jak na to si můžete přečíst v článku Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte si slevu. Abyste toho byli schopni, věnujte se na závěr určení priorit. Rozdělte si svoje požadavky na ty, které musí být splněny, které by bylo dobré splnit a kterých se naopak můžete snadno vzdát.S takovou přípravou budete teď mnohem lépe vyzbrojeni na to, co vás čeká v dalším kroku, na který se zaměříme příště: hledání bydlení. Čeká vás vstup na realitní trh, na který vás může připravit článek Realitní realita - stav neregulovaného trhu, a hledání vhodných kandidátů, kteří splní vaše představy o bydlení.Máte vlastní zkušenosti s vyjasňováním představ s partnerem? Shodli jste se, nebo naopak vůbec neshodli? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti v komentářích.