
Investiční strategie pro nemovitosti? Kup a drž
2. 1. 2015 / autor: Vladimír Zuzák
Investoři sahají čím dál častěji po nemovitostech. A není se čemu divit, protože se správným investičním bytem lze dosáhnout mnohem vyššího výnosu (přes 5 % ročně) než například s termínovanými vklady, fondy, nebo spořícími účty. A při koupi správného investičního bytu je i riziko velmi nízké. Jak ale takovou nemovitost koupit? A jakou investiční strategii vlastně zvolit?Pokud uvažujete o investici do nemovitostí, nejprve byste se měli rozhodnout, jakým způsobem chcete investovat, tzn. vybrat tu správnou investiční strategii. Je potřeba zvážit hned několik faktorů.Nejprve promyslete, na jak dlouho chcete investovat – určete si investiční horizont. Od toho se pak odvíjejí další faktory, zejména výnos a návratnost investice, míra rizika, kterou s sebou daná investice nese (čtěte článek Jak snížit investiční riziko? Zkuste nemovitosti), a s tím spojená likvidita.Jaká strategie je podle mě výhodnější? Pojďme se na to podívat detailněji.
Investiční strategie |
|
|
Daň z příjmu – často opomíjená položka!
Pro úplný obrázek o investicích do nemovitostí se musíme zaměřit na to, jak podmínky v daném státě, zákony a zejména daně, ovlivní výnos (pro výpočet vašeho výnosu u konkrétní nemovitosti použijte výnosovou kalkulačku pro investiční byty).Daně totiž mohou s čistým výnosem nepěkně zamíchat. Proto si už při prvních myšlenkách na investiční nemovitost musíme spočítat, kolik z toho, co vyděláme, odvedeme státu. V České republice daňová povinost nepřeje spekulantům - minimálně zde se vyplácí investovat dlouhodoběji.Daň z příjmu ze zisku nemovitosti je totiž časově omezená. Pokud časovým testem neprojdete, budete muset platit 15 % ze zisku– tedy z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou. Když započteme, co musíme odvést na daních, hledaní vhodných nemovitosti pro spekulaci je těžší a těžší.Projdete časovým testem?
Vlastník nemovitosti musí projít tzv. časovým testem, díky kterému může být osvobozen od daně z koupě a následného prodeje. Nejdříve totiž můžete prodat bez danění, jste-li vlastníkem dané nemovitosti alespoň dva roky, respektive máte-li dva roky přihlášené trvalé bydliště ve vámi vlastněné nemovitosti.Pokud máte trvalé bydliště jinde, musíte nemovitost vlastnit alespoň pět let, a až pak ji prodat bez danění.Vedle časového testu vás může osvobodit ještě doklad o tom, že jste prostředky využili na koupi vlastního bydlení – i tuto podmínku ovšem od 1. 1. 2015 zpřísnil nový „časový test“ – vlastní bydlení musíte zvládnout koupit do dvanácti měsíců od prodeje (více o nové lhůtě pro osvobození od daně z příjmu čtěte v článku Materiální publicita a další novinky roku 2015). Photo Credit: Sebastiaan ter Burg Sebastiaan ter Burg cc