Co kdo zaplatí? Pozor na provize realitních kanceláří

Kupní cena nebude zdaleka jediná částka, kterou budete muset zaplatit při koupi nemovitosti. S celým obchodem je spojena řada poplatků, které platí prodávající či kupující anebo jsou v ceně služeb realitní kanceláře nebo banky. Kdo co bude konkrétně platit, to je z velké části otázka vzájemné dohody mezi zúčastněnými stranami. Zjistěte proto, jakou provizi si bere realitní kancelář, a věnujte i jiným poplatkům od začátku pozornost, abyste si mohli jako kupující vyjednat co nejvýhodnější podmínky.

S koupí nemovitosti jsou spojené služby, za které musí kupující nebo prodávající zaplatit. Je to především provize realitní kanceláře, poplatek za převod v katastru, dále náklady spojené s financováním – poplatek za vyřízení úvěru, za odhad a za úschovu – a potom daň z nabytí nemovitosti. S vlastnictvím se navíc pojí ještě pravidelná roční daň z nemovitosti a majitelé investičních bytů budou platit i daň z pronájmu.

Součástí úspěšného jednání o ceně nemovitosti, které jsem již popsal v článku Jak ušetřit při koupi nemovitosti? Vyjednejte si slevu, je proto také jednání o tom, kdo výše uvedené poplatky bude platit. V některých případech lze jednat i o jejich výši. Všem nákladům se budu na tomto blogu postupně věnovat, začneme provizí realitních makléřů a poplatkem za převod v katastru.

Provize realitní kanceláře by měla být součástí kupní ceny

Obvyklou praxí v Praze je, že provize realitních kanceláří je už zahrnuta v kupní ceně nemovitosti, a tedy ji nakonec vyplácí prodávající. Doporučoval bych držet se tohoto postupu a nepřistupovat na to, že by měl provizi platit kupující nad rámec kupní ceny.

Bohužel například v Brně je běžná praxe, kdy provizi platí kupující nad rámec kupní ceny, takže zřejmě ne vždy bude možné se dohodnout na ideálním postupu. Ovšem vzhledem k tomu, že realitka za vás kopat nebude, je vyplácení provize prodávajícím velmi logické.

V případě, kdy je provize součástí kupní ceny, je navíc možné ji zaplatit z hypotečního úvěru, což je pro vás jako kupujícího rovněž výhoda a v některých případech to může přímo ovlivnit vaši schopnost provizi vůbec zaplatit.

Výše provize by měla odpovídat nabízeným službám

Výše provize se většinou pohybuje kolem 2 – 3 % z kupní ceny, v Brně je opět praxe mnohem horší, běžné je platit 5 až 6 % z kupní ceny. Více se dočtete v článku Provize za byty v Brně bývá vyšší.

Pokud vidíte, že výše provize realitního makléře je příliš vysoká, můžete zkusit při jednání o slevě vyjednat také nižší provizi. Většina realitních kanceláří totiž dnes nemá exkluzivní nabídky, a proto můžete i pohrozit, že nemovitost koupíte přes jinou realitní kancelář. A pokud vidíte, že prodávající už s cenou dolů jít nemůže, můžete se obrátit s žádostí o slevu na makléře.

Jakou provizi lze považovat za adekvátní? Záleží na poskytnutých službách. Osobně si myslím, že by to mělo být kolem 3 % z kupní ceny – to ovšem v případech, kdy makléři odvádějí kvalitní práci. Za 3 % by měl dostat prodávající veškerý servis.

Realitní kancelář by neměla polknout více vašich peněz, než kolik odpovídá službám, které poskytla.

Realitní kancelář by neměla polknout více vašich peněz, než kolik odpovídá službám, které poskytla.
Photo Credit: Tax Credits a Tax Credits cc

Realitní kancelář může zaplatit poplatek za převod v katastru

Vedle poplatků spojených s financováním, kterým se budu věnovat příště, jsou tu ještě poplatky spojené s převodem v katastru, kde se za každý vklad jakéhokoli dokumentu platí 1000 Kč. Návrh na vklad vlastnického práva obvykle platí v rámci své služby realitní kancelář. (Pokud ne, můžete si takovou podmínku vyjednat, protože je naprosto běžná.)

Druhým vkladem je v případě využití hypotečního úvěru vklad zástavního práva, který obvykle platí ten, kdo si úvěr bere, a tedy kupující. V některých případech je ale možné se i tady domluvit na tom, že ho zaplatí realitní kancelář. V každém případě katastr od vás nebo realitky nakonec získá celkem 2 000 Kč.

Odhad, úschova, za to všechno se také platí. A nezapomeňte na daně

Jak jsem slíbil, další článek se věnuje poplatkům spojeným s financováním nemovitosti, a tedy otázkám platby za odhad a za úschovu: Advokátní úschova se vyplatí. Odhady nemovitostí taky A chystám se věnovat také daním, kde se s novým občanským zákoníkem objevilo mnoho novinek. Dřívější daň z převodu nemovitosti se nyní nazývá daní z nabytí a to, kdo ji zaplatí, je na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím.
12 odpovědí
 1. Zbynda
  Zbynda says:

  Provize RK 2% až 3% ? A jen v Brně je to 5% až 6% ? Tak to se pletete.Standardní provize napříč realitním trhem v ČR je u RK 5%.Slevu na provizi vám dají jen v případě,že si u nich vyřídíte hypotéku,ze které mají taky provizi,takže se jim ta sleva ve výši 1% vrátí zpět. Jinak u nižších částek jako zahrady,pole,chaty jsou obvyklé provize,které se blíží 10% .
  Dále je najít RK,která nabízí zprostředkování prodeje za 3%,ale to jsou buď velmi malé realitky,nově začínající realitky nebo případně samostatní osobní realitní makléři.Těch je však bohužel poskrovnu.
  Takže obvyklá provize je bohužel 5%.

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den, pane Sebero,
   děkuji za Váš komentář, ale nemůžu Vám dát za pravdu. Běžná provize je od 3 do 5 % a její výše je vždy otázkou vzájemné dohody mezi oběma stranami. V Praze je možné se s většinou realitek dostat na 3 %, a to nejen v případech, o nichž píšete. Kupující, kteří budou toto vědět, budou mít lepší podmínky pro vyjednávání a dostanou se na 3 % snáze než ti, kteří přistupují z neznalosti již na první, nesmyslně vysokou částku odpovídající 5 %.
   S přáním hezkého dne
   Vladimír Zuzák

   • Miloš
    Miloš says:

    Dobrý den,

    díky za podnětný článek. Zajímalo by mě, kdy a proč došlo v Brně k takovému pokřivení trhu, opravdu je to neuvěřitelné, kolik si zde jsou schopné RK účtovat za provize a v podstatě za nulové služby… Pán z prvního komentáře asi bude z RK z Brna :-)
    Pěkný den.

 2. Danka
  Danka says:

  Pane autore, proč by podle vás měla být provize realitní kanceláře součástí kupní ceny? Podle mě je to nesmysl už je z toho důvodu, že daň z nabytí nemovitosti je hrazena z kupní ceny nemovitosti. Pokud je tedy provize RK například 200 tis. součást kupní ceny, pak je zbytečně na této dani odvedeno o 8 tis. více než by odvedeno být muselo…. ????
  Prosím o váš názor…
  D.R.

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den,

   mluví o tom trochu více můj kolega Roman Lauš v článku Provize za byty v Brně bývá vyšší. A platí kupující. K hlavním důvodům patří, že zprostředkování koupě (je-li provize účtována mimo kupní cenu) nepatří k účelům, na které se poskytují hypotéky. Je pravda, že malou část hypotéky můžete použít neúčelově a její celková výše se nestanovuje z kupní ceny, ale odhadu ceny nemovitosti. Jenže odhad málokdy vyjde vyšší než kupní cena, odhadci jsou opatrní. O provizi si tedy musí potom kupující ponížit svůj základ vlastních zdrojů nebo třeba částku odloženou na rekonstrukci. Dále to může být důležité také pro daň z příjmu, kde rozhoduje rozdíl v kupní ceně prodávané a kupované nemovitosti.

   s pozdravem

   Vladimír Zuzák

 3. Jana
  Jana says:

  Jak je to s odhadem nemovitostÍ? Je nutný k sepsání smlouvy? Nebo stačí dohoda mezi prodávajícím a kupujícím? Jak dlouho platí provedený odhad? V jaké procentní výši je cena odhadu?
  J.V. Ostrava

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den,
   kupní cena je na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím, odhad většinou potřebujete pro banku, která má poskytnout hypotéku – tam je nutné se domluvit s konkrétní bankou, která vám dá kontakt na spolupracující odhadce – podívejte se na článek Jak včas získat odhad ceny nemovitosti
   s pozdravem
   Vladimír Zuzák

 4. tom
  tom says:

  Dobrý den,
  dá se dát provize, kterou jsme zaplatili RK, do daňově uznatelných nákladů ?
  Díky za info.

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den,

   pokud se jedná o prodej bytu a příjem z prodeje je předmětem daně, pak je náklad v podobě provize RK daňově uznatelným nákladem.

   s pozdravem

   VZ

 5. Bohdana Zegzulková
  Bohdana Zegzulková says:

  Dobrý den, maminka prodává dům se zahradou za 1. 250 000,- Kč, podepsala smlouvu s realitkou MaM a nevšimla si, že si naúčtovali provizi ve výši 100 000,- , při odstoupení vyhrožují, že zaplatí sankci ve výši provizi + další náklady, tedy 150000,- Kč, s tím se opravdu nedá nic dělat? sehnali kupce, ale musela jít s cenou o 100000,- Kč dolů a tomu kupci to zablokovali na 4 měsíce, maminka má také kupce, který nemovitost koupí za původní nesníženou cenu, ale s realitkou není řeč, je nějaké východisko? moc děkuji za maminku

  • Kamila Vosiková
   Kamila Vosiková says:

   Dobrý den,
   z vašeho dotazu bohužel není zřejmé, jaká smlouva byla s realitní kanceláří uzavřena, resp. její obsah. Samozřejmě smluvní ujednání by měla být dodržována. Pokud se domníváte, že smlouva je porušována ze strany realitní kanceláře, doporučuji obrátit se na odborníka v oblasti práva nemovitostí.
   přeji, ať vše dobře dopadne
   Mgr. Kamila Vosiková

Komentáře jsou uzavřeny.