Čeká vás koupě domu? Jak odhalit pět nejhorších vad

Čeká vás koupě domu? Jak odhalit pět nejhorších vad

22. 5. 2014 / autor: Redakce webu

Za vlastní bydlení dáváte miliony, přesto nedostanete žádný doklad o technickém stavu nemovitosti. Kupujete zajíce v pytli. Často se vám nepodaří do něj nahlédnout,  pokud nejste stavaři nebo architekti. Prohlídka, kterou absolvujete s realitním makléřem, by přitom neměla být pouhou formalitou. Pokud možno byste se měli pokusit zjistit skutečný stav nemovitosti. Na základě svých zkušeností z profesionální inspekce nemovitostí jsem dal dohromady tipy, jak vytušit pět nejhorších technických vad.

Typickým znakem české realitní džungle je nízký počet nemovitostí, které projdou při prodeji řádnou prověrkou. Na Západě je přitom běžná inspekce nemovitostí, která dělá z prodeje bytu nebo domu mnohem transparentnější transakci a také dává objektivní vodítko ke stanovení odpovídající ceny. Zmiňoval jsem se o této praxi už v rozhovoru Inspekce nemovitostí otevře kupujícím oči.

Patříte-li k těm, kteří se odhodlali koupit nemovitost, aniž by přizvali k hodnocení profesionály, jsou pro vás určeny moje tipy. Poukazují na pět nejhorších technických vad, které by neměly nikdy během koupě domu zůstat skryté, jinak si koledujete o malér.

Pět nejhorších vad nemovitostí na prodej

  1. Statika
  2. Hydroizolace
  3. Střecha a vnější konstrukce
  4. Elektroinstalace
  5. Akustika
Zejména první tři zmíněné vady patří k velmi závažným, protože mohou ohrozit vaši bezpečnost a zdraví, a navíc oprava bývá spojena s vysokými náklady, kdy je nutné zaplatit projektanty a nasadit těžkou techniku.

Široce rozevřené trhliny ukažte statikovi

Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy vaše oči při prohlídce v interiéru i exteriéru uvidí trhliny. Jakmile jsou široce rozevřené nebo hodně rozvinuté, je pravděpodobné, že půjde o problém se statikou. V tu chvíli je to otázka bezpečnosti všech lidí i zvířat, které budou v nemovitosti pobývat, a může to být i překážka v užívání. Nakolik je problém závažný a zda nemovitost kupovat, to dokáže posoudit jen statik nebo kvalifikovaný inspektor.

Cítíte vlhký zápach? Prověřte hydroizolaci

Problémy s hydroizolací prozradí váš nos - ucítíte těžký vzduch a zvýšenou vlhkost. Špatná hydroizolace může omezit váš uživatelský komfort, pokud například bude ve sklepě trvale hladina vody a nebude možné ho použít jako sklad. Ale rovněž může ohrozit vaše zdraví, pokud dojde k tvorbě plísní a choroboplodných zárodků. Obejděte si proto budovu i zvenku, ale především se zaměřte na sklep, kde je to vždy zjevné. Jestli je v domě problém v hydroizolaci, projeví se ve sklepě.

Problém s hydroizolací se může někdy spojit s rizikem úrazu spojeným s elektroinstalací. Voda se potkává s osvětlením! Problém s hydroizolací se může někdy spojit s rizikem úrazu spojeným s elektroinstalací. Voda se potkává s osvětlením!
Photo Credit: IKA Buildog

Větru, dešti neporučíme. Střecha musí odolat

Kolik z vás vylezlo na střechu, když zvažovali koupi domu? Málokdo, že? Vidíte, přitom je to tolik důležité. Oprava střechy je také spojena s velmi vysokými náklady. Nejen střecha, ale všechny venkovní konstrukce, celý vnější kabát budovy musí sloužit jako ochrana pro její obyvatele a odolat nejen povětrnostním podmínkám, ale také změnám teplot nebo napadenému sněhu. Takže určitě byste měli vedle střechy zkontrolovat i okna, fasády nebo zateplení.

Je koupelna dobře uzemněna? Zkontrolujete elektroinstalace

Nebezpečí vážného úrazu elektrickým proudem vám hrozí tam, kde není dobře provedená elektroinstalace. Platí přísné normy, jak elektroinstalace uzemnit především v místnostech, jako je koupelna. Osvětlení zrcadel nebo zásuvky pro fény v sousedství umyvadla nebo vany mohou být nebezpečné. Vana například by měla být uzemněna a veškeré kovové prvky v koupelnách ochranně pospojovány. Je to poměrně sofistikované, a tak neváhejte přivolat elektrikáře, kdykoli se vám něco nezdá.

Nebezpečí se skrývá pod umyvadlem! Sifon netěsní, voda se line proudem…na zásuvku pod proudem! Hrozí úraz? Odpověď znáte… Nebezpečí se skrývá pod umyvadlem! Sifon netěsní, voda se line proudem…na zásuvku pod proudem! Hrozí úraz? Odpověď znáte…
Photo Credit: IKA Buildog

Dobrá akustika, základ klidného domova

A nakonec nastražte uši. Problém může být s hlukem zvenku, z rušné ulice nebo blízké vlakové trati, potom záleží na tak zvané akustické pohltivosti oken a dveří. Ale hluk může přicházet také zevnitř, od sousedů z vedlejšího domu nebo bytu.  Zejména starší bytové domy trpí tím, že nemají dostatečné dělící konstrukce. Když nemají dobrý akustický útlum, opravdu se stává, že slyšíte, o čem si sousedi povídají. Když půjdete na prohlídku, spoustu hluků uslyšíte i sami, běžnými smysly, ale my inspektoři dokážeme samozřejmě akustickou zátěž i exaktně změřit.

Nakonec připomeňme, že technické vady nejsou zdaleka to jediné, čemu byste měli na prohlídce věnovat pozornost. Zaprvé jde o vaši příležitost získat od realitního makléře všechny související dokumenty, za druhé byste měli zkusit sondovat i u sousedů nebo ve čtvrti. Více se o tom dočtete v článku Co určitě zjistit na prohlídce bytu a čemu se vyhnout. Skryté vady rovněž nemusejí být jen technického charakteru, vážné komplikace mohou způsobit i právní vady, jako jsou exekuce nebo věcná břemena. Proto si nechejte poradit i od advokáta Aleše Nováka, jak zjistit právní vady nemovitosti.