3 důvody, proč se vyplatí vlastnit investiční byt

3 důvody, proč se vyplatí vlastnit investiční byt

23. 11. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Nemovitosti mají jednu velkou výhodu mezi investicemi - znamenají jistotu. Pokud tedy chcete vlastnit něco reálného, opravdového a hmatatelného, je pro vás investiční byt to pravé, obvzlášť pokud svoje bydlení už máte vyřešené. Máte-li na účtu alespoň polovinu vlastních prostředků na další nemovitost, neváhejte.
Dluhopisy, zlato nebo komodity? Těžká volba pro Čechy, kteří mají po letech totality pochopitelné přání věci vlastnit. Osobně, hmatatelně a rozhodně ne jen virtuálně. Investiční byt je v tomto ohledu ideální a navíc může mít i zajímavé výnosy (ten svůj, vlastní, si spočítejte v naší Investiční kalkulačce).Co všechno vám investiční byt dokáže zajistit?

1. Zajištění vlastnictví - je skutečný a váš

Proč do svého investičního portfolia zvolit právě nemovitost? Můžete určitě zrovna tak investovat například do akcií či cenných papírů, zapojit se od obchodů na burze, koupit zlato. Jsou to ale virtuální obchody a peníze, zlato ani akcie fyzicky nevidíte.Investiční byt či jiná nemovitost je konkrétní, hmatatelná věc. Jste v katastru nemovitostí zapsáni jako vlastník, což si můžete pravidelně kontrolovat (a doporučujeme to). Kdyby se tedy cokoli stalo, např. nastala hyperinflace a peníze ztratily hodnotu – vy jste stále vlastníkem bytu, který fyzicky existuje, má „čtyři stěny“, vy víte, kde je, a můžete ho kdykoli použít.Například u zlata to tak není. Obvykle máte doma místo zlatého pokladu pouze potvrzení o vlastnictví určitého množství drahého kovu, které se v době krize může proměnit v bezcenný papír. Pokud byste se o srovnání bytů a zlata chtěli dozvědět více, čtěte článek Investice do zlata se nevyplácí, byty ano.

[av_table purpose='tabular' caption='' responsive_styling='avia_responsive_table'] [av_row row_style='avia-heading-row'][av_cell col_style='']Kdy si pořídit investiční byt?[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=''][av_cell col_style='']

- máte své bydlení již vyřešené- máte 50 – 100 % vlastních zdrojů na další byt- chcete mít jistotu vlastnictví – mít něco reálného, ne „jen“ virtuální papír či akcie- chcete jednou něco zanechat svým dětem nebo vyřešit situaci svých rodičů- chcete podnikat dál a investiční byt se vám hodí jako součást diverzifikovaného portfolia[/av_cell][/av_row] [/av_table]Hodnota nemovitosti navíc samozřejmě není jenom monetární, ale také reálná - můžete ji skutečně využít, můžete v ní (třeba později) bydlet vy nebo někdo z vašich blízkých. Bydlení je základní lidskou potřebou a jako takové bude mít vždy nějakou hodnotu - u investičního bytu se nikdy nestane, jako v případě akcí nějaké zkrachovalé společnosti, že by o svou cenu úplně přišel.Jistější je právě proto investice do rezidenčních nemovitostí spíše než kancelářských nebo továrních prostor (čtěte Vyšší výnos i riziko, to jsou komerční nemovitosti).

Investiční byt je nemovitost, kterou můžete navštívit, obydlet, použít jako zajištění pro rodinu... a ještě mnohem víc. Investiční byt je nemovitost, kterou můžete navštívit, obydlet, použít jako zajištění pro rodinu... a ještě mnohem víc.
Photo Credit: Gnilenkov Aleksey cc

2. Zajištění rodiny - myslíte na děti

Touha vlastnit není ovšem jedinou českou vlastností - typická je také péče a starost o děti a rodinu, a právě ty jsou druhým důvodem, proč je dobré si investiční byt pořídit. Pokud to jde, rádi bychom my Češi dali svým dětem do života nějakou formu výbavy nebo kapitálu, nechceme je nechat ve štychu, ať si řeší všechno pěkně samy a od začátku.Až vyrostou, budou mít právě díky vašemu investičnímu bytu dobrý start do života a nebudou muset řešit startovací bydlení nebo nevýhodné pronájmy. Případně jim můžete dávat měsíční příjem z pronájmu vašeho investičního bytu během studií jako kapesné. A tak bude mít pro ně byt hodnotu i tehdy, když odejdou studovat do jiného města nebo dokonce do zahraničí.Byt, který koupíte jako investici, lze ale využít i pro vaše rodiče. A platí podobné pravidlo jako u dětí - buď v něm mohou bydlet sami, nebo z něj financovat svoje bydlení jinde.Dnešní vyhlídka na výši důchodů není nadějná, a tedy pro rodiče může být příliš drahé bydlet v podnájmu. V případě potřeby budou moci využít příjem z investičního bytu také k financování svého pobytu v domě pro seniory, který je pro mnohé nedostupný kvůli vysoké ceně služeb, anebo k financování bydlení ve vlastním, větším bytě nebo domě, kde i běžné náklady na energie mohou přesáhnout průměrný důchod.

[av_table purpose='tabular' caption='' responsive_styling='avia_responsive_table'] [av_row row_style='avia-heading-row'][av_cell col_style='']Příběhy kupujících[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=''][av_cell col_style='']

"I když už máme se ženou a dětmi několik let vyřešené skvělé bydlení v domku poblíž Benešova a nevyděláváme úplně závratně, koupili jsme loni ještě byt v Praze 7. Hypotéku, kterou jsme si na byt vzali, budeme splácet tak, že byt pronajmeme. Jsme rádi, že máme něco jistého, co jednou zbude dětem."Jan N.[/av_cell][/av_row] [/av_table]Jak to udělat, abyste si mohli koupit investiční byt i tehdy, když nemáte dostatek peněz, se dočtete v článku Jak investovat do bytu? Zkuste pákový efekt hypotéky. Úrokové sazby hypoték jsou nyní tak nízko, že vám dokonce zvýší čistý výnos z investice.

3. Zajištění závazků - můžete si vzít úvěr

Investiční byt má ještě jednu podstatnou výhodu, která plyne z jeho hmatatelné, "nemovité" hodnoty. Investované peníze totiž můžete "vytáhnout zpátky", když použijete nemovitost jako zástavu a vezmete si úvěr na další investici.Máte-li nemovitost splacenou, dá se využít jako zástava pro banku, a to nejen na hypotéční úvěry, ale také na další výhodné půjčky. Vy si pak můžete půjčit peníze a investovat do něčeho dalšího, diverzifikovat své portfolium a dále využít pákový efekt, kdy váš výnos zvyšuje použití cizích zdrojů. A to všechno vám umožní právě jenom nemovitost.Je to však jedna podmínka: musí jít o byt v osobním vlastnictví. Družstevní podíly banky do zástavy nepřijímají, ale ty mají zase pro investory jiné výhody, jak se dočtete v článku 3 situace, které vyřeší koupě družstevního bytu.