Koupím byt v Brně. Jaké jsou žádané lokality?

Koupím byt v Brně. Jaké jsou žádané lokality?

7. 9. 2014 / autor: Redakce webu

Celý život v jednom městě, celý život v jedné čtvrti... to není váš případ, že? Hledáte zajímavou lokalitu pro koupi bytu, protože jste se do Brna přistěhovali za prací, za láskou, za štěstím. Anebo jste sice vyrostli v Brně, ale dobře víte, že zůstat tam, kde jste už zvyklí, nemusí být ta nejlepší volba. Na dobré adrese totiž záleží, i když pro každého je to někde jinde. Jak je na tom Brno s rezidenčními lokalitami?
Stojíte-li s kompasem na náměstí Svobody, ve středu moravské metropole, a chcete začít hledat byt, vydejte se raději na sever nebo na západ. Opačný směr doporučujeme jenom tehdy, když potřebujete na bydlení opravdu hodně šetřit. A hned vám řekneme proč.Ještě než se vydáte na první prohlídky - v reálu nebo na internetu - nezapomeňte si udělat analýzu toho, co vlastně chcete. Doporučuji využít článek Karla Trachty Jak začít s hledáním nového bydlení? Důležitou součástí přípravy je zjistit, jaké jsou reálné vyhlídky na splnění vašich přání - například právě co se týče lokality. Procházku Brnem začneme od toho nejlepšího, až se postupně dostaneme do lokalit, kterým se většina lidí ráda vyhne.

Luxusní bydlení v Brně? Nedostatkové zboží

Luxusní byty a domy v Brně existují, ale málokdy jsou na prodej - jejich obyvatelé si jich váží natolik, že je prostě neprodávají. Zejména jsou to čtvrti postavené začátkem 20. století, plné funkcionalistických vil, jimiž je Brno proslulé. Jejich královnu - vilu Tugendhat - najdete v Černých polích, stejně oblíbená je ovšem také Masarykova čtvrť nebo Pellicova ulice, která lemuje hrad Špilberk.

Vila Tugendhat – protyp luxusního bydlení v Brně. Mnohé jiné funkcionalistické vily se jí mohou přiblížit, ovšem na prodej jsou málokdy. Vila Tugendhat – protyp luxusního bydlení v Brně. Mnohé jiné funkcionalistické vily se jí mohou přiblížit, ovšem na prodej jsou málokdy.

Všechny tyto čtvrti jsou dobře dostupné z centra města, ale zároveň jsou obklopeny zelení nebo dokonce nabízejí i impozantní výhledy. Jejich problém spočívá pouze v jedné věci - málokdy se nějaký byt nebo vila uvolní k prodeji a když ano, potom za poměrně horentní sumy peněz. Častěji budete mít šanci pořídit hezkou vilu s výhledem ve starých Kohoutovicích, odkud je to sice do centra města trochu dál, ale zase žijete hned u lesa.Za zmínku ještě stojí také Kamenná kolonie - domy samotné sice nejsou v bývalé dělnické čtvrti tak luxusní, ale zato romantická umělecká atmosféra dodává tomuto kopci speciální kouzlo. Přírodu i výhledy zde najdete také. Stejně jako v Masarykově čtvrti, i tady vznikly poměrně nové developerské projekty, které tamější realitní trh trošku rozhýbaly. Do hezkých rezidenčních lokalit spadá ještě také Královo pole.

A co sídliště? Panelákům dávají lidé druhou šanci

Zajímavou a mnohem snazší alternativou pro bydlení v Brně jsou paneláky. Z mých zkušeností s místními klienty vyplývá, že je lidé zdaleka nezavrhují tak jako dřív. Přesto než se pustíte do hledání bytu v panelovém domě, doporučuji vám článek Šest důvodů, proč je činžák lepší než panelák. Ovšem na druhou stranu, ačkoli nikdo netouží po umakartovém jádru, spousta paneláků je dnes už upravených a tam, kde revitalizace proběhla úspěšně, může jít o výhodnou investici.Řekl bych, že dnes v případě paneláků rozhoduje už především lokalita - v Brně jsou místa, která jako byste vystřihli z Panelstory, ale jsou tu i sídliště nového typu, plná zeleně, škol, školek a hřišť. Bystrc nebo Bohunice, to jsou místa, kde z řad panelových domů přechází zrak. Naopak Lesná se měla od počátku výstavby přiblížit vizi zahradního města a volné uspořádání domů umožnilo lepší propojení s přírodou a nerovným terénem. Stejně tak příjemné jsou Kohoutovice.Zdařile renovované jsou paneláky ve Starém Lískovci, nedošlo tady k časté chybě příliš tenké izolace (má 15 cm). Domy jsou obklopené zelení a přitom to jejich obyvatelé nemají daleko do práce - obzvlášť ti, kteří pracují v rozvíjejícím se Jižním centru. A dopravní spojení do centra města je také velmi dobré, stejně tak jako na dálnici.

Lesná patří k zajímavě řešeným sídlištím a díky tomu je dodnes dobrou rezidenční lokalitou. Lesná patří k zajímavě řešeným sídlištím a díky tomu je dodnes dobrou rezidenční lokalitou.
Photo Credit: Kirk Wikimedia Commons

Stavba sídlišť pokračuje v Brně i z nedávné minulosti, ovšem na vzdálenějším okraji města, odkud je to do středu dění již poměrně daleko. K nedávným novostavbám patří například Medlánky, kde v roce 2000 vznikla řada družstevních bytů, jejichž stavba byla tehdy podpořena dotací. Do osobního vlastnictví je ovšem není možné převést dříve než v roce 2020. Jedna z našich klientek, Petra, zvolila družstevní 1+kk právě v Medlánkách.

Budoucnost nejistá: průmyslové Brno-jih

Kdo naopak hledá v Brně extra levné bydlení, asi narazí na inzertních serverech na dvě lokality. První z nich je hodně blízko do centra města, jsou to nemovitosti kolem ulic Bratislavská a Cejl. Kdo nezná Brno, bude vděčný za informaci, že právě v těchto oblastech žijí sociálně vyloučené rodiny v městských bytech, což snižuje hodnotu tamějších bytů, ale může to zatím znamenat vážné problémy hlavně pro rodiny s malými dětmi. Koncentrace neziskových organizací, sociálních pracovníků a prvních vlaštovek kultury snad do budoucna pomůže tuto lokalitu zvednout.Druhou levnou lokalitou je Brno-jih, kde se už desítky let zvažuje, co se s lokalitou stane. Je to průmyslová zóna plná zchátralých fabrik. Je v úvaze přesunout právě sem vlakové nádraží, ale neví se, jestli k tomu dojde. Může dojít i k jiným investicím města nebo developerů v této lokalitě, a tak každá koupě bytu je zde ohrožena nejistým budoucím děním. Dost možná právě v této lokalitě pracujete, přesto není možné koupi takového bytu doporučit.

Žádané lokality v Brně se rozprostírají od středu města směrem na sever a na východ. Žádané lokality v Brně se rozprostírají od středu města směrem na sever a na východ.