Kam investovat? Manažeři věří investicím do bytů

Na otázku kam investovat odpověděli manažeři z Prahy a okolí v nedávném výzkumu společnosti FINEP jednoznačně: do nákupu nemovitosti. Nezbývá než s nimi souhlasit, že byty jsou investicí s nízkou mírou rizika a poměrně jistým ziskem. My se s našimi klienty, pro které kupujeme a spravujeme investiční byty, dostáváme aktuálně na roční výnos přes 5,5 %. Investici do bytu navíc dnes nezvažují jen top manažeři, zajímavá je i pro střední třídu.

V šetření společnosti FINEP, které zveřejnila ve své tiskové zprávě Byty jsou nejjistější investicí, uvedlo 38 % oslovených manažerů, finančníků a analytiků, že by své volné finanční prostředky investovali do nemovitosti. Vybrali si z celkem deseti komodit, na dalších místech za investičními byty skončily jako jisté investice státní dluhopisy a zlato. Již v dřívějším výzkumu společnosti STEM uvedlo dokonce 84 % obyvatel České republiky, že investici do nemovitosti považují za nejjistější a nejbezpečnější. Více než 65 % by o ní uvažovalo.

Co všechno mluví pro investici do nemovitosti?

Výnosu přes 5,5 % ročně nahrávají úrokové sazby hypoték, které jsou právě teď na svých minimech. Zároveň je možné dnes na realitním trhu v Praze pořídit zajímavý investiční byt za dobrou cenu.

Přesnější návod na to, jak investici naplánovat, najdete v článku Investice do nemovitosti. Jak získat zajímavý výnos?  Podmínkou úspěšné investice je totiž výběr správného bytu, vyjednání optimální (nízké) ceny a úspěšný, dlouhodobý pronájem. Dobrým tipem pro ty, kteří mají dostatek vlastních finančních prostředků, je využít navíc i pákový efekt hypotéky, a dosáhnout tak na ještě vyšší výnos.

Vedle výnosu jsou tu další pozitivní vlastnosti investičních bytů – především nízká míra rizika (investiční byty patří k nejbezpečnějším vkladům), poměrně dobrá likvidita (byt prodáte do tří měsíců) a samozřejmě přidaná hodnota nemovitosti jako reálné komodity, kterou můžete kdykoli využít k vlastnímu bydlení, pro děti nebo jiné rodinné příslušníky.

Nemovitosti hodnotí manažeři mezi jinými možnými komoditami jako nejjistější a nejbezpečnější investici.

Nemovitosti hodnotí manažeři mezi jinými možnými komoditami jako nejjistější a nejbezpečnější investici.
Photo Credit: John-Morgan Freddy Snijder cc

Investiční byt může znamenat zajištění na důchod

Investiční byty sice většinou nepatří k investicím s rychlou návratností, spekulovat s nimi se moc nevyplatí, mohou se ale naopak stát pro mnohé investory nejen z vyšší, ale rovněž ze střední třídy zajištěním na důchod. Pokud investiční byt dnes koupíte, budete mít v důchodové věku již splacenou hypotéku a veškerý příjem z pronájmu se stane vaší pravidelnou rentou.

Tomáš Pardubický ze společnosti FINEP si dokonce zájem o investiční byty vykládá z velké části jako reakci na dlouhodobě neřešený problém penzijního zajištění. Jako nejlepší investici na stáří uvedlo investici do nemovitosti ve výše zmíněném výzkumu 51 % oslovených manažerů. Pokud tedy nedůvěřujete jiným formám penzijního zajištění, zvažte i vy kam investovat.

Bez práce? Jen s efektivní správou nemovitosti

Pokud se má stát investiční byt pro manažery jistou investicí volných finančních prostředků a později v důchodovém věku stabilní rentou, musí investor najít dobrého správce nemovitosti. Je to jediná možnost, jak se vyhnout všemožným starostem kolem hledání nájemníků, drobných oprav i větších rekonstrukcí, aktivit ve společenství vlastníků jednotek nebo každoročního daňového přiznání.

Jinak se může stát, obzvlášť pokud máte investičních bytů víc, že vám vezmou týdně více hodin, než byste si představovali u investice, která má především bezpracně zhodnotit vaše peníze. Správa nemovitosti ovšem nemusí nijak ohrozit váš vysoký výnos – naopak dobrý správce je schopen vám garantovat výnos, na kterém se při plánování investice domluvíte, i po odečtení poplatku za správu.