Kam investovat? Manažeři věří investicím do bytů

Kam investovat? Manažeři věří investicím do bytů

3. 4. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Na otázku kam investovat odpověděli manažeři z Prahy a okolí v nedávném výzkumu společnosti FINEP jednoznačně: do nákupu nemovitosti. Nezbývá než s nimi souhlasit, že byty jsou investicí s nízkou mírou rizika a poměrně jistým ziskem. My se s našimi klienty, pro které kupujeme a spravujeme investiční byty, dostáváme aktuálně na roční výnos přes 5,5 %. Investici do bytu navíc dnes nezvažují jen top manažeři, zajímavá je i pro střední třídu.
V šetření společnosti FINEP, které zveřejnila ve své tiskové zprávě Byty jsou nejjistější investicí, uvedlo 38 % oslovených manažerů, finančníků a analytiků, že by své volné finanční prostředky investovali do nemovitosti. Vybrali si z celkem deseti komodit, na dalších místech za investičními byty skončily jako jisté investice státní dluhopisy a zlato. Již v dřívějším výzkumu společnosti STEM uvedlo dokonce 84 % obyvatel České republiky, že investici do nemovitosti považují za nejjistější a nejbezpečnější. Více než 65 % by o ní uvažovalo.

Co všechno mluví pro investici do nemovitosti?

Výnosu přes 5,5 % ročně nahrávají úrokové sazby hypoték, které jsou právě teď na svých minimech. Zároveň je možné dnes na realitním trhu v Praze pořídit zajímavý investiční byt za dobrou cenu.Přesnější návod na to, jak investici naplánovat, najdete v článku Investice do nemovitosti. Jak získat zajímavý výnos?  Podmínkou úspěšné investice je totiž výběr správného bytu, vyjednání optimální (nízké) ceny a úspěšný, dlouhodobý pronájem. Dobrým tipem pro ty, kteří mají dostatek vlastních finančních prostředků, je využít navíc i pákový efekt hypotéky, a dosáhnout tak na ještě vyšší výnos.Vedle výnosu jsou tu další pozitivní vlastnosti investičních bytů - především nízká míra rizika (investiční byty patří k nejbezpečnějším vkladům), poměrně dobrá likvidita (byt prodáte do tří měsíců) a samozřejmě přidaná hodnota nemovitosti jako reálné komodity, kterou můžete kdykoli využít k vlastnímu bydlení, pro děti nebo jiné rodinné příslušníky.

Nemovitosti hodnotí manažeři mezi jinými možnými komoditami jako nejjistější a nejbezpečnější investici. Nemovitosti hodnotí manažeři mezi jinými možnými komoditami jako nejjistější a nejbezpečnější investici.
Photo Credit: John-Morgan Freddy Snijder cc

Investiční byt může znamenat zajištění na důchod

Investiční byty sice většinou nepatří k investicím s rychlou návratností, spekulovat s nimi se moc nevyplatí, mohou se ale naopak stát pro mnohé investory nejen z vyšší, ale rovněž ze střední třídy zajištěním na důchod. Pokud investiční byt dnes koupíte, budete mít v důchodové věku již splacenou hypotéku a veškerý příjem z pronájmu se stane vaší pravidelnou rentou.Tomáš Pardubický ze společnosti FINEP si dokonce zájem o investiční byty vykládá z velké části jako reakci na dlouhodobě neřešený problém penzijního zajištění. Jako nejlepší investici na stáří uvedlo investici do nemovitosti ve výše zmíněném výzkumu 51 % oslovených manažerů. Pokud tedy nedůvěřujete jiným formám penzijního zajištění, zvažte i vy kam investovat.

Bez práce? Jen s efektivní správou nemovitosti

Pokud se má stát investiční byt pro manažery jistou investicí volných finančních prostředků a později v důchodovém věku stabilní rentou, musí investor najít dobrého správce nemovitosti. Je to jediná možnost, jak se vyhnout všemožným starostem kolem hledání nájemníků, drobných oprav i větších rekonstrukcí, aktivit ve společenství vlastníků jednotek nebo každoročního daňového přiznání.Jinak se může stát, obzvlášť pokud máte investičních bytů víc, že vám vezmou týdně více hodin, než byste si představovali u investice, která má především bezpracně zhodnotit vaše peníze. Správa nemovitosti ovšem nemusí nijak ohrozit váš vysoký výnos - naopak dobrý správce je schopen vám garantovat výnos, na kterém se při plánování investice domluvíte, i po odečtení poplatku za správu.