Cenová mapa bytů se mění. Rostou rozdíly

Cenová mapa bytů se mění. Rostou rozdíly

16. 1. 2015 / autor: Redakce webu

Ceny bytů pořád rostou a úrokové sazby hypoték jsou i nadále nízké. Abyste dobře vyhodnotili stávající situaci a naplánovali si koupi nemovitosti, je důležitý ještě jeden fakt: rozevírají se „realitní nůžky“. Ceny nemovitostí nerostou všude stejně rychle. Co tento fenomén znamená pro kupující?
V atraktivních lokalitách se ceny bytů stále a mnohdy docela rychle zvyšují, v méně zajímavých naopak rostou jen velmi zvolna. Pokud tedy chcete cílit na místo, které je na cenové mapě bytů spíše ve vyšších číslech, neměli byste s koupí otálet.Český statistický úřad mluví o průměrném ročním navýšení cen nemovitostí o 1,1 % (v celé ČR) a 1,7 % v Praze. Nedá se tedy říci, že by šlo o dramatický nárůst. Ale pozor – jedná se o průměr, v němž se navzájem ruší navýšení cen v nejzajímavějších lokalitách i pokles těch méně atraktivních. Nutně pak vyjde nepříliš vysoké číslo, které nic neříká o rozdílech.

Lokalita nebyla nikdy důležitější než teď

Co to znamená pro vás, kteří chcete koupit byt? Jak jsou na tom ceny na různých místech v Praze?Velmi zjednodušeně se dá předvídat, že ceny bytů, které jsou na cenové mapě už teď atraktivní, budou i nadále růst. Naopak nemovitosti v méně zajímavých lokalitách budou dále stagnovat. Dvě pomyslné části realitních nůžek jdou tedy více a více od sebe. A je dobré situaci včas podchytit.Odhlédneme od Prahy 1, která se od ostatních lokalit zásadně liší a je několikanásobně dražší. Ostatní atraktivní lokality v metropoli jsou Vinohrady, Břevnov, Smíchov, Letná, Dejvice či Vršovice. Byty se zde prodávají velmi dobře, jejich cena může být někdy až dvojnásobná, oproti např. Libni, Černému mostu nebo Letňanům (viz také článek Kvalitní bydlení v Praze? Klíčová je lokalita).Stejná logika "rozevírajících se nůžek" ovšem platí i všude v republice - Brno patří k atraktivním lokalitám, zatímco Most k těm nejhorším (a nejlevnějším).

Hypotetický příklad: Vinohrady vs. Černý most

Představme si hypotetickou situaci. Už jste s partnerem koupi nového bydlení důkladně prodiskutovali a po zvážení všech pro a proti jste se rozhodli pro oblíbené a krásné Vinohrady. Cenová mapa bytů vám potvrdí, že už dnes jde o drahou a velmi atraktivní lokalitu.V případě, že jste se pro pěknou lokalitu rozhodli po zralé úvaze, držte se svého výběru a nenechte se hned odradit vyšší cenou. Pokud chcete někde šetřit, právě na lokalitě se to nevyplatí. Raději kupte tu, kde je zaručený růst – nemovitost se vám bude dál zhodnocovat.Pokud se rozhodnete šetřit a zvolíte na cenové mapě bytů méně atraktivní místo, na první pohled ušetříte. Koupíte byt třeba na Černém mostě, protože vás láká nízká cena. Za pět let ale budete chtít do něčeho většího a může se stát, že budete byt prodávat za méně, než jste jej dnes koupili.

Ceny bytů, které jsou na cenové mapě už teď atraktivní, budou i nadále růst. Ceny bytů, které jsou na cenové mapě už teď atraktivní, budou i nadále růst.
Photo Credit: Mypoorbrain FutUndBeidl cc

Nůžky se stále rozevírají – je čas jednat!

Ale měřítkem vhodnosti lokality jste jen a jen vy sami (jak se dočtete v článku Hledám byt v dobré lokalitě? Jak postupovat? ). Když potřebujete koupit levný byt, nebudeme vás přesvědčovat, ať jdete na Vinohrady.Pokud už na cenové mapě bytů „zapíchnete prst“ do některé z atraktivních lokalit, jednejte co nejrychleji, než budou ceny dále šplhat do výšin.Úrokové sazby hypoték budou navíc ještě aspoň rok nízké, tak by bylo skvělé toho využít - právě díky výhodným hypotékám si možná spíše můžete dovolit připlatit za dobrou lokalitu, kde je jistota budoucího zhodnocení nemovitosti.

Změna je život

Určitě i vy z vlastní zkušenosti ve svém okolí víte, že Češi se málo stěhují. Raději zůstávají na svém starém známém místě a neriskují zvykání si někde jinde. Často se nám nechce do změny – mít starosti se vším tím vyřizováním, vyjednáváním a přesunem… Zvlášť když víme, že koupě bytu s sebou nese nemalá rizika.
Jen pokud jste úplně bez peněz, je třeba vědět, že čerpání 100% úvěru bude pravděpodobně letos omezeno ze strany ČNB (psali jsme v článku Bez úspor? Vyřízení hypotéky se zkomplikuje). Co by vám chybělo, si ale budete moci půjčit z jiných typů úvěrů.

Budoucí výhra, nebo noční můra?

A jak se mají k aktuálnímu vývoji na realitním trhu postavit investoři do nemovitostí?Pokud se vám byty třeba v Dejvicích, na Letné nebo v Břevnově zdály na první pohled moc drahé, je dobré nedělat ukvapené závěry. Jak už jsme psali výše - byt, který je v cenové mapě na některém z těchto míst, není sice opravdu nejlevnější, ale budete jej moci za pár let prodat lépe, než jste ho koupili.Vy ale možná naopak zvažujete variantu, že byste zkusili odhadnout lokalitu, která teď nepatří mezi nejatraktivnější, ale na cenové mapě půjde časem nahoru. A v rámci několika roků budou byty žádané. Ale když lokalitu špatně odhadnete, hrozí riziko ztráty. Chcete-li se pustit do spekulování, obraťte se na odborníky, kteří se pohybují na realitním trhu každý den, budeme vám umět poradit.