3 situace, které vyřeší koupě družstevního bytu

3 situace, které vyřeší koupě družstevního bytu

1. 9. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Možná to nezní tak lákavě jako osobní vlastnictví, ale jsou situace, kdy může být právě koupě družstevního bytu tím správným tahem. Potřebujete se nastěhovat do nového bytu rychle, nejlépe hned? Anebo máte málo peněz a hledáte co nejlevnější bydlení? Jděte do toho. A je tu ještě jedna důležitá výhoda - družstevní byt si můžete pořídit tajně. Ať už k tomu máte jakýkoli důvod.
S tou koupí družstevního bytu to nebude tak horké, protože za svoje peníze získáte členská práva v bytovém družstvu, spojená s právem na užívání konkrétní bytové jednotky. A právě tento ústupek z lidské potřeby skutečně vlastnit konkrétní nemovitost přináší určité výhody, které se mohou stát v některých životních situacích rozhodující. A z družstevního bytu udělají náhle to pravé ořechové.Než budete číst dál, doporučím vám článek Lákavé družstevní bydlení. Usnadní vám život? Je zaměřený na jeho nevýhody. Zejména jestli si potřebujete vzít hypotéku a zastavit kupovanou nemovitost, družstevní byt není pro vás. Banky družstevní podíly do zástavy nepřijímají. Ale jestli máte aspoň nějaké vlastní zdroje (nebo jinou nemovitost k zástavě), čtěte dál.

1. Koupím byt, zn. rychle

Rychle koupit, rychle prodat - to bývá společný zájem prodávajícího a kupujícího, který někdy vede k nebezpečným ústupkům (jak se ubránit unáhleným rozhodnutím se dočtete v článku Rezervační smlouva na byt. Jste připraveni k podpisu?). Ať už potřebujete rychle bydlet, protože máte práci v novém městě, anebo jste právě po rozvodu, družstevní byt vás může zachránit.Družstevní byt vám ušetří dva měsíce, protože nebudete muset čekat na katastr nemovitostí - k ničemu ho nepotřebujete. Jakmile podepíšete s prodávajícím smlouvu o převodu družstevního podílu, můžete složit kupní cenu do úschovy, kde ovšem nebude ležet několik měsíců, jako když se jindy čeká na katastr. Prodávajícímu se vyplatí hned poté, co společně zajdete na družstvo a podíl převedete. Může to být dokonce otázka několika hodin. A protože už má peníze, prodávající vám může dát rovnou klíče.Co se týče rychlosti nastěhování, záleží jenom na tom, jak rychle se dohodnete na znění smluv.

2. Koupím byt, zn. levně

Jak už to bývá, všechny nevýhody družstevního bydlení mají být kompenzovány jednou nespornou výhodou, kterou je nižší cena (chcete-li vědět víc, čtěte článek Co všechno ovlivňuje cenu vašeho bydlení). Máte-li málo peněz, ale v hotovosti, případně pokud by vám banka stejně nebyla ochotná půjčit další zdroje, družstevní byt může být řešením.Hlavními nevýhodami  jsou horší právní status vlastnictví (podíl namísto nemovitosti), náročnější financování (bez možnosti zastavit kupovaný podíl a vzít si hypotéku) a často u starších družstevních bytů lokalita - obří sídliště. Pro jednání o ceně doporučujeme všechny nevýhody družstevního bydlení připomenout prodávajícímu nebo realitní kanceláři. Až budete počítat, kolik jste s družstevním bytem ušetřili, nezapomeňte připočíst ke kupní ceně také případnou nesplacenou anuitu.Cenu snižuje také osvobození od daně - při převodu družstevního podílu neplatíte daň z nabytí a při prodeji nebudete muset platit ani daň z příjmu. Zaplatíte jen poplatek družstvu, cca 5 - 15 000 Kč.

Pražská sídliště, kde najdete spoustu družstevních bytů, nejsou mnohdy zrovna ideálními rezidenčními lokalitami. Pražská sídliště, kde najdete spoustu družstevních bytů, nejsou mnohdy zrovna ideálními rezidenčními lokalitami.
Photo Credit: suchosch Gabriel Saldana cc

3. Koupím byt, zn. tajně

Poslední bod možná někoho překvapí, ale pro mnohé klienty je zásadní, aby mohli koupit a vlastnit byt v tajnosti. Majitel bytu nechce být uveden v žádné veřejné evidenci, jakou je katastr nemovitostí, a nechce žádat manželku o souhlas, aby mohl podepsat kupní smlouvu nebo později byt prodat.Jediná možnost, jak vypátrat vlastníka družstevního bytu, je obejít všechna různá bytová družstva a vyžádat si seznam družstevníků. V katastru nemovitostí je jako vlastník zapsáno celé družstvo a seznam jeho členů je interní evidence. A smlouva o převodu vlastnického podílu je platná rovněž tehdy, když je podepsán jen jeden z manželů. Byt v osobním vlastnictví je naopak součástí společného jmění, a proto je nutný souhlas obou manželů.Situace, kdy se může tajná koupě bytu hodit, si jistě dosadíte z vlastní životní zkušenosti.

Jsou situace, kdy prostě chcete koupit byt incognito. Družstevní byt je volba pro vás. Jsou situace, kdy prostě chcete koupit byt incognito. Družstevní byt je volba pro vás.