Vyšší výnos i riziko, to jsou komerční nemovitosti

Vyšší výnos i riziko, to jsou komerční nemovitosti

13. 5. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Investoři mají na realitním trhu dvě možnosti - první investiční příležitost jsou rezidenční nemovitosti (investiční byty), další jsou komerční nemovitosti (obchodní prostory, výrobní prostory nebo kanceláře a administrativa). Komerční nemovitosti přinášejí větší výnos, který může přesáhnout 6 % ročně, ale znamenají větší riziko, pokud jde o shánění nájemníků. Také vyžadují vyšší počáteční investici, kupní cena se pohybuje od 10 milionů Kč nahoru.

Je to volba, která čeká každého investora, proto jsem otázku, zda investovat do komerční nebo rezidenční nemovitosti, řešil už s návštěvníky kurzu investování do nemovitostí a nedávno rovněž během investičního večera na Vysoké škole ekonomické.

Ačkoli v Home Institutu nabízíme klientům především investiční byty, je třeba si říct, že pokud má investor dostatečně vysokou sumu peněz k investici a je ochoten podstoupit riziko, může se s komerční nemovitostí dostat na mnohem zajímavější výnos.

Komerční nemovitosti jsou pro investory zajímavé

Administrativní prostory se většinou prodávají jako velké investiční celky, přesto je o ně stále poměrně velký zájem. Příkladem může být Západní Město ve Stodůlkách, kde se společnosti Finep podařilo prodat už celých 100 % administrativních prostor. Podobné investiční celky obvykle kupují specializované fondy spíše než individuální investoři.

Menší počáteční investici si žádají komerční nemovitosti dalšího typu -  obchodní prostory. Obzvlášť pokud je obchod na dobrém místě, je možné vybrat samozřejmě mnohem zajímavější nájem než za bydlení. Může se ovšem stát, že bude třeba překlenout delší období bez nájemce, a investor musí s tímto počítat při plánování investice.

Aktuální statistiky ukazují růst investic do komerčních prostor - za první čtvrtletí roku 2014 se údajně prodaly kanceláře a obchodní centra za 268 milionů eur, většinu z nich ale opravdu koupily dokonce mezinárodní fondy a evropské investiční společnosti.

Rezidenční nemovitosti jsou bezpečnější investice

Vzhledem k tomu, že bydlení je na rozdíl od obchodu základní lidská potřeba, je to jistější investice. I v době hospodářské krize klesá zájem o pronájem komerčních nemovitostí významně hlouběji než zájem o rezidenční nemovitosti.

A na obdobném principu funguje i likvidita - rezidenční nemovitost prodáte mnohem rychleji a lépe než velkou administrativní budovu, protože bydlení lidé nutně potřebují. Vhodnější je také na případné spekulace. A poslední zjevnou výhodou je nižší kupní cena - pro většinu běžných investorů je právě toto rozhodující kritérium při rozhodování.

Pokud zvažujete koupi a pronájem rezidenční nemovitosti, spočtěte si možný výnos na kalkulačce pro investiční byty.

Podívejte se na video z investičního večera

Investiční web připravil z investičního večera o nemovitostech na VŠE první video. Komerční a rezidenční nemovitosti jsou hlavním, ale nikoli jediným tématem: