Vaše první společné bydlení. Koupit nebo pronajmout?

Vaše první společné bydlení. Koupit nebo pronajmout?

20. 5. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Školní léta jsou za vámi a s první výplatou konečně přemýšlíte o tom, že byste se odstěhovali od rodičů nebo ze studentského privátu. Možná jste single nebo se chystáte na první společné bydlení s partnerem. Otázka zní - kam se nastěhovat? Zkusit si koupit rovnou vlastní byt, nebo jít do pronájmu? Já radím experimentovat chvíli v pronájmu a zjistit, co vlastně (od života) chcete, a potom jít do vlastního.

Pokud máte v kapse první výplatu nebo ještě studujete, pronájmu bych se vůbec nebál. Vím, že slyšíte ze všech stran, že stejně jako platíte někomu do kapsy nájem, můžete rovnou splácet hypotéku, ale první rok nebo dva prostě není kam spěchat. Naopak je jasné, že o vlastním bydlení začnete přemýšlet nejpozději v momentě, kdy budete plánovat rodinu.

Úspěšná koupě bytu je z velké části založená na tom, že jasně znáte svoje priority (viz článek Jak začít s hledáním nového bydlení? Vyjasněte si, co chcete) a také stav realitního trhu v místě, kde byt kupujete. Využijte první roky v pronájmu k tomu, abyste si v tom udělali jasno. Pokud jde o vaše první společné bydlení, právě v pronájmu si lépe a bez rizika ověříte, zda se dokážete shodnout a dělat společná rozhodnutí.

O prvním bydlení pro mladé lidi jsme debatovali také na Investičním večeru, můžete se podívat na video:

Kupujete první byt? Počítejte s různými životními scénáři

Od realitních makléřů nebo developerů můžete slýchat pojem startovní byt. První bydlení si totiž obvykle kupujete, dokud žijete sami nebo jenom s partnerem a nevíte, jaká budoucnost vás čeká.

Jste na startu. Vyberte si proto byt, se kterým budete mít dveře otevřené vůči různým životním drahám. Při koupi nemovitosti musíte vždy myslet na to, jak ji budete používat v blízké i daleké budoucnosti.

Může se stát, že v bytě budete bydlet sami nebo s partnerem. Může se stát, že přijde první dítě dříve, než si to naplánujete. A samozřejmě do budoucna je možné, že se budete chtít stěhovat do většího a svůj startovní byt pronajmout.

Co je vhodný startovní byt? 2+kk nebo 2+1

2+kk nebo 2+1 je univerzální dispozice. Když budete chtít ušetřit a koupíte si garsonku, bude se vám těžko pronajímat, až půjdete do většího. Dvoupokojový byt je pohodlnější. Navíc se do něj vejdete i s prvním dítětem, a tak získáte čas pro výběr většího bytu.

Až se odstěhujete, 2+kk se stane vaším investičním bytem, který vám zajistí pasivní příjem. O výhodách této dispozice se více dočtete v článku Byt jako výhodná investice? Vítězí kategorie 2+kk. Největší zájem je o tuto dispozicí jak mezi kupujícími, tak mezi solventními nájemníky.

Do bytu 2+kk se vejdete jako mladá rodina i s prvním dítětem. Do bytu 2+kk se vejdete jako mladá rodina i s prvním dítětem.
Photo Credit: Pavel P. ClickFlashPhotos cc

Přemýšlíte o rodině? Stěhování za město dvakrát zvažte

Klidné místo s výhledem do zeleně nebo s předzahrádkou, to si obvykle pro své děti přejí mladí rodiče, kteří zakládají rodinu. Souhlasím, že pro velmi malé děti mohou být takové podmínky ideální a například byty za Prahou určitě vyjdou levněji než v centru města.

Ale! Položte si otázky: Kam budete vodit děti do školy (možná už do školky)? Kam budou jezdit do kroužků a kdo je bude vozit, pokud to bude daleko? Kolik času vám potrvá, než se dostanete po práci domů za dětmi?

Jakmile nejste na mateřské s batolaty, zdá se výhodnější bydlet v centru města, protože to lépe odpovídá aktivnímu životu dětí i rodičů, a navíc tak mohou trávit více času spolu a méně času v autě. A když vám jednou děti pohlídá babička, budete si moct dát drink ve městě, aniž byste platili majlant za taxík domů.