Tahají vás realitní servery za nos? Pozor na inzeráty

Tahají vás realitní servery za nos? Pozor na inzeráty

15. 5. 2014 / autor: Redakce webu

Měl jsem tento týden schůzku s paní Evou, která chtěla poradit s výběrem bydlení pro sebe a svoji rodinu. Několik měsíců kontrolovala každou volnou chvilku realitní servery a jejich nabídku. První prohlídku absolvovala minulý týden a odešla nepříjemně překvapená. Stejně jako ona, i realitní makléř viděl byt poprvé.
Není divu, že makléř nedokázal vysvětlit, proč je byt namísto prvního patra v prvním podlaží s okny nízko nad zemí. Mohla si ušetřit čas, kdyby uměla lépe číst inzeráty a přeptala se makléře na podrobnosti už předem po telefonu.Inzeráty na realitních serverech bývají bohužel přehlídkou klamavé reklamy (proto čtěte také článek Nachytají i vás? Klamavá inzerce nemovitostí). Právě online inzeráty totiž dnes prodávají nemovitosti -  plachta na ulici ani inzerce v tištěném časopise už nefungují jako dřív. Zájemci o koupi bytu jsou online a čekají, až se na realitních serverech objeví nabídka, která by odpovídala jejich přáním. A realitní makléři dělají všechno možné i nemožné, aby se to stalo.Čím vším vás mohou realitní makléři napálit? Asi tušíte, že fotky bytů mohou být upravené stejně jako těla modelek v módních nebo dietních časopisech. Můžete se setkat s klamavými informacemi v popisu nemovitosti. Možná vás ale překvapí, že makléř, který nemovitost nabízí, nemusí být vůbec pověřen ji prodat.

Makléři shánějí nejdřív kupce, potom nemovitost

Víte, kolik realitních kanceláří působí na českém trhu? 4 000. A nemají skoro žádná pravidla, jak se můžete dočíst v článku Realitní realita – stav neregulovaného trhu. O každou nemovitost je proto mezi nimi velký boj - kdo bude pověřen jejím prodejem a získá provizi z kupní ceny? Stejný byt nebo dům proto můžete vidět na realitních serverech nabízený víckrát od různých prodávajících:

Stejný byt na Praze 7 nabízejí dva realitní makléři z různých kanceláří. Kdo z nich má smlouvu s prodávajícím? Stejný byt na Praze 7 nabízejí dva realitní makléři z různých kanceláří. Kdo z nich má smlouvu s prodávajícím?

Majitelé nemají často o této praxi ani potuchy. Vzhledem k tomu, že v současné chvíli na trhu převyšuje nabídka poptávku, visí inzeráty na realitních serverech několik týdnů. Realitní makléři, kteří inzerují cizí nemovitosti, doufají, že se jim podaří "chytit kupujícího" na nižší cenu nebo lepší popis. Teprve když je kontaktujete vy, že máte o byt zájem, volají skutečnému majiteli.

Jednejte jen s makléři, kteří zastupují prodávajícího

Makléř, který nezná prodávajícího, nebude samozřejmě znát ani technický a právní stav nemovitosti. Může to dokonce dojít tak daleko, že vás na první prohlídce nechá podepsat i rezervační smlouvu, aniž by byl domluven s prodávajícím, že ho opravdu může zastupovat. Jak se tomu vyhnout?Každý zajímavý inzerát by pro vás měl být především podnětem k dlouhému telefonátu. Vezměte si k ruce seznam dvaceti otázek z článku Jak koupit byt? První telefonát může být rozhodující a zeptejte se makléře úplně na všechno. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, které paní Eva zažila až na prohlídce nemovitosti. Nebojte se položit makléři přímo otázku, jestli v bytě byl a jestli má smlouvu s majitelem.

Zbožná přání, otevřené lži i zavádějící fotografie

S trochou nadsázky by se dalo říct, že nikdo nevidí v nemovitostech větší potenciál než realitní makléři. Do inzerátů často už rovnou napíšou ideální podobu, do jaké by bylo možné byt dostat, kdyby například prošel kompletní rekonstrukcí.Typickým příkladem jsou byty 1+1, které rovnou makléři označují za 2+kk. Až budete makléři telefonovat, vaším hlavním úkolem proto bude zjistit skutečný a aktuální stav nemovitosti. Nebojte se přeptat se na všechno, co je v inzerátu uvedeno. Vtipný slovníček pro čtení realitních inzerátů připravili již před lety na iDnes: Naučte se číst mezi řádky realitních inzerátů.Zklamání mé nynější klientky, paní Evy, která přišla na prohlídku bytu v 1. podlaží a náhle viděla, že jde spíše o suterén s okny nízko nad zemí, není na realitním trhu vůbec ojedinělé. Naopak jde o běžný trik. Pokud tedy vůbec zvažujete byty v 1. podlaží (bývají často levnější), žádejte v telefonátu po makléři, aby vám řekl, jak vysoko okna jsou.Zeptejte se raději i tehdy, když je v inzerátu uvedeno 1. patro. Jinak se potkáte až na místě, makléř se omluví -"Promiňte, to jsem se musel splést, když jsem inzerát zadával do systému." - a vy máte ztracené odpoledne.

Tato fotka prozrazuje, že jde o byt s okny těsně nad zemí. Jindy to ale zjevné být nemusí. Tato fotka prozrazuje, že jde o byt s okny těsně nad zemí. Jindy to ale zjevné být nemusí.

Samostatnou kapitolou by mohly být fotografie, které doprovázejí inzerát. Focení úzkých místností na širokoúhlé objektivy, hra s umělým světlem, které nahrazuje chybějící okno, nábytek skrývající špatný technický stav nemovitosti - s tím vším se můžete na fotografiích setkat. Vyplatí se proto prohlížet je pečlivě a na všechno, co se není na fotografiích vidět, se opět přeptat telefonicky.

A může být i hůř - důkaz z Expedice Adam 2014

Pamatujete si seriál Návštěvníci? Naši potomci z budoucnosti se v něm vydali v rámci "Expedice Adam 84" do minulosti, aby našli "sešit 2", do nějž si jako dítě dělal poznámky geniální vědec Adam Bernau. Sešit měl obsahovat vzorec pro přesun velkých věcí, ba i celých kontinentů, v prostoru.Kolega z Brna mne upozornil, že v realitní kanceláři Promet Real jej zřejmě objevili! Jak jinak by se jim podařilo přesunout nemovitost z Hlubokých Dvorů v okrese Brno-venkov do Malé Lhoty v okresu Blansko?

Realitní servery někdy odhalují takové chyby realitních kanceláří, že zůstává rozum stát. Realitní servery někdy odhalují takové chyby realitních kanceláří, že zůstává rozum stát.