Nachytají i vás? Klamavá inzerce nemovitostí

Nachytají i vás? Klamavá inzerce nemovitostí

23. 1. 2015 / autor: Redakce webu

Zdá se vám, že máte pro výběr nového bydlení veškeré informace, které potřebujete? Dokud se díváte na inzeráty realitních kanceláří, nemáte nic víc, než co majitel vyhodnotil jako nejlákavější údaje pro prodej. A to může být od reálného stavu a ceny inzerované nemovitosti na hony vzdálené. Může to dopadnout třeba až tak, že koupíte mnohem menší byt za mnohem vyšší cenu, než jste čekali.
Na jaře si spolehlivost inzerátů na realitních serverech vyzkoušela i naše klientka. Obrátila se na nás s přáním malého bytu v novostavbě, který by se vešel do jejího omezeného rozpočtu. Sama si už na internetu i našla odpovídající byt 1+kk. Problém se objevil, když bylo na čase zjistit detaily o koupi.Developer v tomto případě použil obvyklý trik, který cenu bytu opticky snižuje - ve výsledku však nutí klienta zaplatit výrazně vyšší sumu. K bytu 1+kk za 1,2 mil. Kč by si klientka bývala musela povinně přikoupit garážové stání za dalších 200 000 Kč. A v inzerátu o tom nebyla ani zmínka.

Cenová schovávaná - odhalte ji včas

Trik spočívá v inzerování neúplné ceny. Až při jednání o koupi se mnohdy dozvíte, co všechno musíte k nemovitosti povinně přikoupit a jak moc se vám tedy ve výsledku investice navýší. Dejte si vždy dobrý pozor na všemožné kostlivce ve skříni a zajíce v pytli, cena by měla být v inzerci nemovitosti vždy uvedena ve své konečné výši, se vším všudy. Nejčastěji vás překvapí právě cena za příslušenství, ale mohou to být také poplatky za recepci nebo jiné služby.Přeptejte se proto na celkovou cenu po telefonu ještě před tím, než si domluvíte s makléřem prohlídku - ušetříte si čas a ochráníte úspory. Jak nejlépe vést první telefonát a na co dalšího se makléře určitě vyptat, najdete v článku Jak koupit byt? První telefonát může být rozhodující. Nebojte se vést rozhovor opravdu přímo. V každém případě pro vás bude lepší, když překvapíte makléře svými otázkami, než kdyby překvapil on vás tajnůstkařením o ceně.V rámci inzerce nemovitostí poměrně často narazíme také na nešvary v podobě nesprávně uvedených údajů o patře a podlaží, ve kterém se byt nachází, nebo třeba zaměňování označení 2+kk s 2+1. Někdy údaje vypadají, jako by byly uvedeny prostě podle toho, co se bude v daném kontextu lépe vyjímat. Více se o realitních kouzelnících můžete dočíst v článku Tahají vás realitní servery za nos? Pozor na inzeráty.A co by vás dále mělo v každém případě zajímat? Reálná rozloha prostor, kde budete bydlet. Podívejte se třeba na tento inzerát:

Jak je to tedy s tou plochou bytu? Na kolika metrech budete bydlet? Jak je to tedy s tou plochou bytu? Na kolika metrech budete bydlet?
Photo Credit: naydeeyah cc

Sklep i garáž nakonec sníží výměru bytu

Protože spolu s obytnými místnostmi se často prodávají i balkony, sklepy či garáže, jistě pro vás bude důležitá informace o tom, zda k vašemu budoucímu bydlení něco z toho náleží. A zajímat by vás to mělo nejen kvůli pořizovací ceně, ale také s ohledem na výměru celého bytu a tohoto příslušenství.Problém bývá v tom, že v inzerci najdeme buď jeden hlavní údaj o rozloze nemovitosti, anebo nejasné rozlišení jednotlivých výměr. Správně by měly být všechny údaje přesně uvedeny, a to zvlášť. Ale bohužel příliš tomu v českém kontextu nepomáhají nejasné výrazy užitná a obytná plocha. Víte, co znamenají? Český statistický úřad uvádí:

Užitná vs. obytná

  • Užitná plocha zahrnuje všechny místnosti, včetně sklepů, balkonů nebo půdy.
  • Obytná plocha správně zahrnuje pouze pokoje vhodné k trvalému bydlení, které mají minimálně 8 m2.
Termíny obvykle bývají nejasné jak kupujícím, tak prodávajícím. A ačkoli je nejvhodnější uvádět výměru nemovitosti tak, aby bylo zcela zřejmé, jak velkou část z celkové inzerované plochy tvoří příslušenství, málokdy jsou inzeráty správně vystavěny. Nejvýhodnější je totiž započítat příslušenství do celkové výměry, která se tak zdá hned zajímavější. Jedinou možnou ochranou jsou proto i tady všetečné otázky.Chcete si udělat definitivně jasno v realitní hatmatilce a umět rozlišovat, které metry čtvereční inzerovaných ploch jsou pro vás významné? Sáhněte po realitním slovníčku a zvyšte šanci, že se se svým makléřem plynule domluvíte.

Právní stav nemovitosti naleznete jedině v katastru

Pokud už umíte zjistit přesnou výměru ploch i detaily o konečné ceně, stále vám zbývá jeden významný krok. Než tedy sáhnete do kapsy pro připravené úspory nebo do banky pro domluvenou hypotéku, počkejte, dokud si důkladně neprostudujete katastr nemovitostí. Až pak si totiž můžete v klidu říct, že o svém vyhlédnutém bytě či domě víte vše a můžete bez obav přistoupit ke koupi.Právní vady, které mohou být na celém procesu to nejzávaznější, totiž v inzerci nemovitostí nenajdete skoro nikdy. Na významu jim to však v žádném případě neubírá. Návod, jak si s katastrem poradit, najdete v článku Jak zjistit právní vady nemovitosti? Nejen z katastru.Protože na realitním trhu existuje opravdu velké množství různých triků a "schovávaček", je potřeba se obrnit vlastní vytrvalostí a jistou mírou troufalosti, abyste se nenechali odradit a pečlivě zjistili všechny potřebné informace. Investice je to ale nezbytná - nenechte se vmanipulovat do koupě něčeho, co vám nestačí, za peníze, které nemáte.