Realitní trh nefunguje. Máme pro vás řešení

Museli byste mít velké štěstí, abyste při koupi nemovitosti nenarazili na to, že realitní trh nefunguje tak, jak by měl. Rozhodně to platí tehdy, když vystupujete v roli kupujícího. Jednoho zarazí už srovnání bytu s inzerátem, jiný narazí až při platbě kupní ceny přímo na účet prodávajícího. My si myslíme, že je třeba přestat s hrou na oboustranně výhodné zprostředkování koupě a začít otevřeně mluvit o tom, kdo zastupuje zájmy prodávajících a kdo zájmy kupujících.

Realitní makléři v Česku nemají žádné licence ani regulace, a tedy nikdo nekontroluje kvalitu jejich práce. Vyznat se na realitním trhu a znát různé typy nástrah je proto extrémně důležité, pokud chcete koupit byt.

Mnohé realitní kanceláře tolik usilují o to, aby nemovitosti prodaly, že nabízejí v inzerátech i byty nebo domy, s jejichž majiteli dosud ani nemluvily, anebo nutí k rychlému podpisu rezervační smlouvy, aniž by byly vyřešené podmínky prodeje. Ale vůbec se nemusíte setkat přímo s podvodníky – k chybnému kroku při koupi nemovitosti úplně stačí, když si realitní makléř bude chtít ulehčit práci anebo nebude sám mít dobré znalosti zákonů, práva a nemovitostí. Více se dočtete v článku Realitní realita – stav neregulovaného trhu.

Férové je říct, na čí straně stojíte

Proč tedy nejsme makléři? Odkážu vás na vysvětlení termínu “makléř” na Wikipedii – to slovo je z němčiny a znamená zprostředkovatel. Kdo se nazývá makléřem, slibuje zprostředkování transakce výhodné pro obě strany, chce se stát mostem mezi nimi.

Nám jde o něco jiného – jsme přesvědčeni, že každá strana by při obchodu s nemovitostmi měla mít svého zástupce, který hájí výlučně její zájmy. Víte proč? Protože obchodní jednání je vždycky o tom, abyste vyjednali co nejlepší podmínky. A to za vás zprostředkovatel neudělá. Podrobně jsem tento princip vysvětlil v článku Realitka za vás kopat nebude. Má provizi z kupní ceny.

Důvěřujete realitnímu makléři, s nímž jednáte? Anebo máte pochybnosti, na čí straně stojí?

Důvěřujete realitnímu makléři, s nímž jednáte? Anebo máte pochybnosti, na čí straně stojí?
Photo Credit: MarkMoz12 Rob Deutscher cc

Vlastně se v tomhle snažíme dohnat Západ – v západní Evropě i Americe je běžné nejen to, že má prodávající a kupující svoje zastoupení, ale rovněž každá nemovitost prochází před prodejem inspekcí nemovitosti. To činí celou obchodní transakci mnohem důvěryhodnější a férovější, protože víme, v jakém stavu je dům nebo byt, s nímž obchodujeme.

Jedním z používaných označení pro lidi poskytující tuto službu v USA je “buying agent” a právě na tuto tradici odkazujeme. Jako zprostředkovatelé se tvářit nechceme. My totiž nic nezprostředkováváme – my vás vybavíme informacemi, díky kterým projdete realitním trhem sebevědomě, informovaně a úspěšně.

Vybavení kupující mohou změnit zavedené praktiky

Český realitní trh potřebuje především poučeného kupujícího – ten si potom dokáže vyjednat podmínky, které nebudou zvýhodňovat prodávající ani realitní kancelář. Znaky férového obchodu na realitním trhu jsou vedle inspekce nemovitosti například také pravdivé informace v inzerátu, předložení dokumentů při prohlídce nemovitosti nebo také úschova finančních prostředků u advokáta, notáře nebo v bance.

A jak toho chceme dosáhnout? Články na blogu slouží ke zlepšení orientace kupujících při koupi nemovitosti, vydali jsme pro vás e-book Kupujte byt jako profesionál, který si můžete stáhnout hned a zdarma na tomto odkazu. A pak jsou tu rovněž pravidelné bezplatné kurzy, které pořádáme o kupování nemovitostí na second-handovém trhu i v novostavbách a rovněž o investicích. Věříme, že vyzrát na kupujícího bude čím dál těžší.