Realitní trh nefunguje. Máme pro vás řešení

Realitní trh nefunguje. Máme pro vás řešení

27. 4. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Museli byste mít velké štěstí, abyste při koupi nemovitosti nenarazili na to, že realitní trh nefunguje tak, jak by měl. Rozhodně to platí tehdy, když vystupujete v roli kupujícího. Jednoho zarazí už srovnání bytu s inzerátem, jiný narazí až při platbě kupní ceny přímo na účet prodávajícího. My si myslíme, že je třeba přestat s hrou na oboustranně výhodné zprostředkování koupě a začít otevřeně mluvit o tom, kdo zastupuje zájmy prodávajících a kdo zájmy kupujících.
Realitní makléři v Česku nemají žádné licence ani regulace, a tedy nikdo nekontroluje kvalitu jejich práce. Vyznat se na realitním trhu a znát různé typy nástrah je proto extrémně důležité, pokud chcete koupit byt.Mnohé realitní kanceláře tolik usilují o to, aby nemovitosti prodaly, že nabízejí v inzerátech i byty nebo domy, s jejichž majiteli dosud ani nemluvily, anebo nutí k rychlému podpisu rezervační smlouvy, aniž by byly vyřešené podmínky prodeje. Ale vůbec se nemusíte setkat přímo s podvodníky - k chybnému kroku při koupi nemovitosti úplně stačí, když si realitní makléř bude chtít ulehčit práci anebo nebude sám mít dobré znalosti zákonů, práva a nemovitostí. Více se dočtete v článku Realitní realita – stav neregulovaného trhu.

Férové je říct, na čí straně stojíte

Proč tedy nejsme makléři? Odkážu vás na vysvětlení termínu “makléř” na Wikipedii – to slovo je z němčiny a znamená zprostředkovatel. Kdo se nazývá makléřem, slibuje zprostředkování transakce výhodné pro obě strany, chce se stát mostem mezi nimi.Nám jde o něco jiného – jsme přesvědčeni, že každá strana by při obchodu s nemovitostmi měla mít svého zástupce, který hájí výlučně její zájmy. Víte proč? Protože obchodní jednání je vždycky o tom, abyste vyjednali co nejlepší podmínky. A to za vás zprostředkovatel neudělá. Podrobně jsem tento princip vysvětlil v článku Realitka za vás kopat nebude. Má provizi z kupní ceny.

Důvěřujete realitnímu makléři, s nímž jednáte? Anebo máte pochybnosti, na čí straně stojí? Důvěřujete realitnímu makléři, s nímž jednáte? Anebo máte pochybnosti, na čí straně stojí?
Photo Credit: MarkMoz12 Rob Deutscher cc

Vlastně se v tomhle snažíme dohnat Západ - v západní Evropě i Americe je běžné nejen to, že má prodávající a kupující svoje zastoupení, ale rovněž každá nemovitost prochází před prodejem inspekcí nemovitosti. To činí celou obchodní transakci mnohem důvěryhodnější a férovější, protože víme, v jakém stavu je dům nebo byt, s nímž obchodujeme.Jedním z používaných označení pro lidi poskytující tuto službu v USA je “buying agent” a právě na tuto tradici odkazujeme. Jako zprostředkovatelé se tvářit nechceme. My totiž nic nezprostředkováváme - my vás vybavíme informacemi, díky kterým projdete realitním trhem sebevědomě, informovaně a úspěšně.

Vybavení kupující mohou změnit zavedené praktiky

Český realitní trh potřebuje především poučeného kupujícího - ten si potom dokáže vyjednat podmínky, které nebudou zvýhodňovat prodávající ani realitní kancelář. Znaky férového obchodu na realitním trhu jsou vedle inspekce nemovitosti například také pravdivé informace v inzerátu, předložení dokumentů při prohlídce nemovitosti nebo také úschova finančních prostředků u advokáta, notáře nebo v bance.A jak toho chceme dosáhnout? Články na blogu slouží ke zlepšení orientace kupujících při koupi nemovitosti, vydali jsme pro vás e-book Kupujte byt jako profesionál, který si můžete stáhnout hned a zdarma na tomto odkazu. A pak jsou tu rovněž pravidelné bezplatné kurzy, které pořádáme o kupování nemovitostí na second-handovém trhu i v novostavbách a rovněž o investicích. Věříme, že vyzrát na kupujícího bude čím dál těžší.