Kupují ženy více bytů než muži? Realitní statistiky

Kdo se chce vyznat na realitním trhu v Česku, rozhodně si nemůže stěžovat na nedostatek čísel. Těch je všude plno. Každý den přijdou média s novými procenty, částkami, počty a indexy mapujícími současnou situaci. Vyznat se v tom, co se na realitním trhu opravdu děje, je přesto obtížné. Většina dat totiž pochází z pochybných zdrojů, vede k nekorektním závěrům anebo poskytuje zavádějící informaci. Pojďme si tedy říct, jak kriticky číst čísla na realitním trhu. Může se to hodit hlavně investorům do nemovitostí, jejichž příprava zahrnuje i sledování trhu.

Když vidíte nějakou statistiku, číslo nebo index, ptejte se vždycky na následující:

 1. Kdo je autorem této informace?
 2. Jak tuto informaci získal?
 3. K jaké skupině lidí je možné tuto informaci vztáhnout?
 4. Je možné informaci zobecnit?

Jako příklad si pojďme rozebrat informaci serveru Reality Morava, který zveřejnil nedávno článek Ženy dnes kupují nemovitosti častěji než muži. Proč? Uvedl, že rezidenční reality dnes kupují nejčastěji ženy. V letech 2011 – 2013 prý 35 % kupujících byly ženy, zatím manželské páry si koupily nemovitost v 33,3 % případů a muži ve 29,5 % případů. V roce 2010 prý pořadí vypadalo jinak, ženy byly mezi kupujícími na třetím místě s pouhými 26,5 %.

Zdroj informace bývá klíčem k interpretaci

A nyní si pojďme výše uvedený případ rozklíčovat. Opravdu je možné říct, že ženy kupují reality častěji než muži? Článek se opírá o data, jejichž zdrojem je developerská společnost Ekospol, která staví a prodává levné byty, jejichž nízké ceně velmi často odpovídá také kvalita. Ženy tedy netvořily 35 % všech kupujících na trhu, ale pouze zákazníků Ekospolu.

Je zřejmé, že uvedená zjištění není možné zobecnit na realitní trh jako celek. Protože klientela jednotlivých developerů se od sebe liší, data sesbíraná výhradně firmou Ekospol nejsou reprezentativní pro jiné reality. Ať už by šlo o jiné developery, kteří nabízejí dražší nemovitosti, nebo secondhandový trh starších bytů či domů, procentuální poměry žen a mužů by se od Ekospolu významně lišily. O tom, jak si prověřit developera, od kterého kupujete byt, se dočtete v článku Chystáte se do novostavby? 6 otázek na developera.

Co z uvedených dat vyčíst můžeme?

Když si tedy uvědomíme, že data pocházejí od developerské společnosti Ekospol, můžeme zjištěné číslo interpretovat lépe. Pokud Ekospol má mezi svými zákazníky více žen než v předcházejících letech, může to být ukazatelem toho, že se ekonomická situace žen zlepšila, rozhodně však nelze mluvit o tom, že by v tomto směru ženy předstihly muže.

V České republice mají dlouhodobě ženy významně nižší platy než muži. Podle dat Českého statistického úřadu měly ženy v roce 2013 průměrný plat o 4 000 Kč nižší než muži, což je dokonce větší rozdíl než v roce 2010, kdy to bylo 3 800 Kč. Podle týchž dat ČSÚ ale průměrný plat žen i mužů roste.

rozdil_v_platech_muzu_a_zen

prumerne_platy

Pokud tyto údaje vztáhneme na data od Ekospolu, můžeme udělat následující závěr:

Ženy si polepšily, ale muže nepředstihly. Mohou si dovolit jen levné bydlení

Ekonomicky si polepšili mezi lety 2010 a 2013 muži i ženy. Ženy možná poprvé dosáhly na možnost si koupit vlastní bydlení, ale musely zůstat v nízké cenové kategorii bytů, a právě proto velká část z nich nakoupila u Ekospolu. U mužů mohlo zlepšení ekonomické situace naopak vést k tomu, že si mohli dovolit koupit dražší byty od jiných developerů, a tak ze statistik Ekospolu vypadli.

Kritickým vyhodnocením poskytnutých údajů jsme tedy došli k významně jiné interpretaci než autor článku, jehož závěr zněl, že ženy nakupují reality více než muži.

Realitní realita vyžaduje kritický rozum

Výše uvedený příklad je jedním z mnoha, v moři článků o realitním trhu bychom mohli uvádět čísla a hlavně jejich interpretace na pravou míru každý den. Zdrojem, na který je možné se spoléhat, je především Český statistický úřad a dále potom výzkumy, které uvádějí přesnou metodologii, způsob výběru respondentů, typ otázek, které jim položili, a další podrobné údaje, které vám dávají klíč k tomu, jak data chápat. To samé platí i o všemožných indexech.

Na českém realitním trhu to bohužel někdy vypadá, že se všichni řídí citátem Winstona Churchilla: „Věřím jen té statistice, kterou jsem sám zfalšoval.“ O dalších zajímavých charakteristikách českého realitního trhu si můžete přečíst v článku Realitní realita – stav neregulovaného trhu.
2 odpovědí
 1. Pavlína Glacnerová
  Pavlína Glacnerová says:

  Dobrý den, pane Zuzáku, děkuji za prima inspirující článek. V té souvislosti bych se Vás, jako člena Home Institutu, chtěla zeptat, zda máte nějaké tipy na statistiky týkající se toho, co v dnešní době zájemci o nemovitost preferují. Mám teď na mysli konkrétně vzhled a vybavení interiéru a jak tyto veličiny ovlivňují rozhodování o koupi nebo pronájmu. Jako homestagerovi by mi tuzemské statistiky velice pomohly, ale nacházím stále jen zahraniční zdroje.
  Zdravím a držím vám všem velice palce. Jsem velice ráda, že instituce jako ta vaše na našem území existuje a věřte, že bedlivě sleduji vaše aktivity. Jistě k vám někdy přijdu na kurz.
  S pozdravem,
  Pavlína Glacnerová

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Vážená paní Glacnerová,
   děkuji za Vaši reakci. Jakmile bychom narazili na relevantní zdroj takových statistik, ozveme se Vám a pokusíme se na něj upozornit i na tomto blogu. Zatím je velmi těžké spolehlivé zdroje najít. Budeme rádi, když nás na ně také upozorníte.
   Těším se na setkání na některém z našich kurzů.
   S přáním všeho dobrého
   Vladimír Zuzák

Komentáře jsou uzavřeny.