Jak vyměnit starou nemovitost za novou

Kupujete a zároveň prodáváte? Potřebujete financovat koupi z prodeje stávající nemovitosti? V takové životní situaci je mnohdy důležitější prodat rychle než prodat výhodně. Prodej totiž potřebujeme přímo navázat na koupi. Snadno se pak dostaneme do stresu a nakonec prodáváme pod cenou. Podle statistik jsme ochotni jít s cenou dolů až o 30 %. Jak se takovému scénáři vyhnout?

Až dosud byly možné v podstatě jen dva scénáře pro výměnu staré nemovitosti za novou.

Stresující návaznosti

Zaprvé, měli jste možnost rovnou inzerovat stávající byt a zároveň se poohlížet po novém. A modlit se, aby k obojímu – prodeji i koupi – došlo ve vzájemné návaznosti. Když se našel kupující, bylo potřeba s ním často dojednat prodloužení doby, kdy má dojít k předání bytu, abyste si mezitím stihli sehnat nové bydlení.

Hledání vhodného bytu a jednání o jeho koupi totiž probíhalo současně. Pokud jste našli nové bydlení dříve než kupce pro stávající nemovitost, bylo třeba přesvědčit banku nebo i prodávajícího, aby počkali na peníze z prodeje. Jindy jste zase marně hledali na realitních serverech vhodné nové bydlení, přestože už vás stěhovali z toho pvůodního.

Zkrátka, při takovém scénáři plném “stresujících návazností” čekalo majitele nemovitosti nemálo komplikovaných situací s nejistým koncem.

Otravné přechodné bydlení

Vyhněte se otravnému přechodnému bydlení a životu v krabicích.

Vyhněte se otravnému přechodnému bydlení a životu v krabicích.
Photo Credit: Nicolas Huk cc

Další možnost, tedy druhý scénář, bylo najít si přechodné bydlení. Takový scénář znamená, že nejdřív prodáváte a teprve potom řešíte koupi. Než se podaří koupě nové nemovitosti, je možné přestěhovat se na pár měsíců do podnájmu.

To sice řeší situaci s uspěchaným prodejem, protože se nemusíte obávat, že skončíte na ulici, ale nese to s sebou další starosti.

Ať už je to “život v krabicích” a neustálé stěhování, ponorka při společném bydlení u rodinných příslušníků nebo zbytečné výdaje za nájem navíc.

Výměny v každém věku

Tyto komplikace jsou důvodem, proč prodávající se změnou bydlení často otálí, a to i přes to, že by změna mnohdy vyřešila komplikovanou rodinou situaci. Výměna nemovitostí se hodí bez ohledu na to, jestli jste mladá rodina nebo patříte spíš ke generaci seniorů.

Nejčastěji se jedná o stěhování do menšího, protože vám děti odrostly a starost o čtyřpokojový byt je nákladná a náročná. Výměnou nemovitosti pak můžete ušetřit podstatnou část důchodu. Ale jsou i další životní situace – možná čekáte rodinu a do garsonky se postýlka jen těžko vejde.

Jak se tedy vyhnout zbrklému a stresujícímu prodeji a přitom se v klidu přestěhovat do nového?

Zjednodušte si život

Po letech stresujících prodejů a koupí se konečně našly takové české realitní kanceláře, které se snaží svým klientům výměnu nemovitosti usnadnit. Na českém realitním trhu se tak objevil nový produkt, který nazvali příznačně “výměna nemovitosti”.

Jak to probíhá? Hlavní rozdíl je v tom, že se nejdřív přestěhujete do nového a teprve potom prodáváte – bez časového stresu a bez nuceného snižování ceny.

Realitní kancelář se za vás v podstatě zaručí bance. Ta poskytne jednorázový úvěr, za který si budete moci koupit nové bydlení ihned. Realitka se pak postará o výhodný prodej vaší stávající nemovitosti.

A jelikož vy už budete bydlet v novém, čas bude na vaší straně a nebudete muset prodávat pod cenou. Ihned jak se vaše stará nemovitosti prodá, splatíte bance úvěr, který vám skrze realitku poskytla na koupi nemovitosti nové.

Některé realitní kanceláře dokonce slibují, že kdyby se vaše stará nemovitost do roka neprodala, samy ji odkoupí. To vám dává stoprocentní jistotu, že nebudete bance nic dlužni.

Stěhujete-li se do menšího, zbylou částku po splacení úvěru obdržíte přímo na váš účet. Pokud se stěhujete do většího a nemáte dostatek vlastních zdrojů, dobrá realitní kancelář vám pomůže se zajištěním potřebného financování. To vše ale už v klidu vašeho nového domova.