Zprávy z realitního trhu si nechejte posílat na e-mail

Baví vás články na blogu Home Institutu? Nově si můžete nechat posílat do e-mailu naše Zpravodajství z realitního trhu pro kupující a investory. Shrneme pro vás články za poslední týden a připojíme i další novinky z našeho webu, jako jsou videa, nové kurzy nebo služby. Zpravodaj je ideální nástroj pro zaneprázdněné kupující, který vám umožní zůstat v obraze a pravidelně se vzdělávat v nakupování nemovitostí.

Jste rozhodnuti, že chcete být informováni jednou týdně o aktuálních článcích? Využijte formulář a zapište se k odběru Zpravodajství z realitního trhu pro kupující a investory:

Proč odebírat novinky od Home Institutu?

Blog Home Institutu patří k významným zdrojům informací pro kupující i investory.

Máme za sebou seriál Jak koupit byt a pokračujeme v pravidelných radách pro ty, kteří kupují nemovitost poprvé v životě. Píšeme o aktuálních tématech, jako byl nový občanský zákoník nebo klesající úrokové sazby hypoték. Investorům radíme, jak si investiční byt pořídit i jak celou investici naplánovat.

Články publikujeme třikrát týdně, mezi autory našeho blogu patří vedle Vladimíra Zuzáka i architekt Karel Trachta, nebo právnička Kamila Vosiková.

Dostávat pravidelně do e-mailu zprávy z realitního trhu, to je ideální cesta jak zůstat v obraze. Využijte toho. Bude nám ctí, když si s námi dáte jednou za týden snídani nebo čaj o páté a přečtěte si zpravodajství od Home Institutu.

HI zprav
4 odpovědí
 1. Jiří
  Jiří says:

  Dobrý den,
  předně bych Vám chtěl poděkovat za všechny ty články, které si vždy rád přečtu. Nicméně mám k tomu nějaké poznámky: dnes není možné se u rezidenčních bytů dostat na výnos jaký uvádíte (až 7% před zdaněním), reálně je to 4-5% hrubého a po odečtení kompletně všech nákladů/daní Vám zbyde 3%. V příkladech uvádíte – koupě bytu za 2,4 mio a měsíční nájem (čistý bez inkasa) za 2+1 10 000,- to také není možné, nevím kde se bere nájem 10 tisíc, to možná tak v centru Prahy, ale pak už ten byt zase nestojí 2,4mio :), dále ve Vašich propočtech často operujete pouze s nákupní cenou – např. 2,4 mio. a pak z toho počítáte výnos, to je také špatně, za ty roky musíte byt opravovat, a to jsou desetitíce , čímž se cena bytu z které počítáte výnos zvětšuje. V článku o pákovém efektu, např. počítáte že po celou dobu splácení (20+ let) bude úrok pořád stejný, což je přece nesmysl, dnes je sice 5-letý fix za +-2,7% ale to neznamená, že to bude za 10 let stejné, naopak dá se předpokládat zdražení, protože momentálně je to opravdu dno. Pokud opravdu umíte dělat 7% tak Vám gratuluji, objevili jste Zlatý Grál, já sám pronajímám a mám i kamarády a realita je čistého 3-4%, když bylo dobře nakoupeno tak 5%. Těch 5-7% co uvádíte mají komerční nemovitosti, ale určitě ne rezidenční byty.
  ať se daří. s pozdravem Jirka

  • Vladimír Zuzák
   Vladimír Zuzák says:

   Dobrý den, Jirko,

   jsem rád, že články pozorně čtete a děkuji za Vaše připomínky. Co se týče úspěchu investice a vysokého výnosu, důležitý je vstup – dobře byt koupit, za zajímavou kupní cenu a v dobré lokalitě. My s našimi klienty nakupujeme opravdu byty za cca 2,4 mio a pronajímáme je za 10 tisíc Kč, a to v širším centru Prahy. Hrubý výnos přes 5 % je potom reálný. Nedávno jsme na webu zveřejnili kalkulačku výnosu, kde si můžete vyzkoušet, jak investice vychází při různých vstupech. Někdy může být lepší prodat byt, který máte, a koupit výhodněji jiný, který lépe pronajmete.
   Co se týče oprav, máte pravdu, že v tom nejsou započítány, ale my například pro naše klienty – investory připravujeme nájemní smlouvy, které počítají s tím, že veškeré drobné opravy hradí nájemníci, což nutné investice značně omezuje (dále také doporučujeme pronajímat solventním párům raději než třeba studentům, kteří byty častěji vybydlí).
   Přeji vám, ať se v investicích daří, a zůstaňte naším čtenářem.
   s pozdravem
   Vladimír Zuzák

   • Jiří
    Jiří says:

    Zkusím Vám co jsem myslel. Píšete, že doporučujete i Brno, takže předpokládám, že ho znáte. Koupil jsem v roce 2012 v Brně byt 2+1 ulice Pekařská -tzn.centrum města (5 min. chůze na Svoboďák) cena JEN 1,4 mil. !!!!!!! byt jsem sám opravil a luxusně vybavil za 300 tisíc, takže počítejme, že mám nový byt v centru Brna za 1,7 mil. – což je přece skvělé. Byt pronajímám solventnímu páru za 12 tisíc, 8 tisíc čistého + 4 inkaso. Já mám tedy 8 tisíc a teď počítejte: platí se měsíční splátka za zateplení a nové vchodové dveře 700kč měsíčně (ta se bude ještě platit několik let), uklízečka, světla na chodbě, fond oprav 400kč, daň z nemovitosti, daň z příjmů z pronájmu, pojištění bytu. Toto když sečtete tak čistý výnos je takový že to vychází na 3-4%, víc se nedostanu ani náhodou. Teď se rozbila pračka, tak jednorázová investice 5 tisíc, za 15 let třeba bude rozbitá kuchyňská linka, nebo cokoliv jiného – zase investice. A když započtu tyto opravy budu rád za ty 3%. A upozorňuju, že jsem koupil byt v centru za výhodných 1,4 mega, kupovat to za plnou cenu od realitky a ne z dražby, tak je návratnost +-40 let. Trh v Praze neznám, ale pokud jste schopni v Brně sehnat výnos 5% tak gratuluji znáte něco co já ne, podle mě to není možné, protože nevím, kde se za 2+1 bere 10 tisíc měsíčně. S pozdravem Jirka.

    • Vladimír Zuzák
     Vladimír Zuzák says:

     Dobrý den, Jirko,
     díky za zprávu, máte pravdu, že trh v Brně známe – podíváte-li se například na server Sreality, najdete byty 2+1 i v Brně, které se pronajímají za 10 000 + poplatky. Co se týče Vašeho výnosu, opravdu doporučuji naši kalkulačku, můžete si tam vyzkoušet, že výnos by vám především zvýšilo, kdybyste využil hypotéku se současným nízkým úvěrem jako páku (doporučuji to v článku Jak investovat do bytu? Zkuste pákový efekt hypotéky) a dále také kdybyste koupil byt v domě, kde již zateplení bylo splaceno (to doporučoval můj kolega, architekt Karel Trachta, v článku Ideální bytový dům má za sebou splacenou rekonstrukci). Co se týče návratnosti, máte pravdu, že například hypotéka jako páka naopak návratnost ještě prodlouží, ale většina investorů do nemovitostí si dává jako cíl především co nejvyšší pravidelný, měsíční výnos. To je potom otázka individuálních priorit investora.
     Vím, že opravdu ne každý byt, který pronajmete, dosáhne na výnos 5 %, právě proto nabízíme tolik článků a rad a především také poradenství s investicí a zastupování při koupi – není to jednoduché.
     Držím vám s investicemi palce.
     Vladimír Zuzák

Komentáře jsou uzavřeny.