Těžká volba. Byt v Praze, nebo dům v satelitu?

Těžká volba. Byt v Praze, nebo dům v satelitu?

19. 11. 2014 / autor: Vladimír Zuzák

Máte rodinu, stabilní práci a chcete se usadit? A přejete si příjemné místo, kde se vám bude dobře žít a kde budou mít vaše děti dostatek prostoru k hravému rozvoji? Pokud zvažujete koupi domu v satelitním městečku, je na místě si nejdříve představit, jak se vám na takovém místě bude skutečně žít. Ve srovnání s bydlením v pražském bytě se totiž idylická představa vlastního domečku nakonec jeví spíš jako cesta do zlaté klícky.
Možná si pamatujete, jak v 90. letech vyrůstala první satelitní městečka kolem ruzyňského letiště: Hostivice, Jeneč nebo Tuchoměřice, nebo se vám vybaví velké Nehvizdy, Jenštejn, Líbeznice, Zdiby, či Velké Příklepy. Všechny satelity byly a jsou vytvářeny jako idyla pro mladé rodiny s dětmi – vlastní dům se zahradou a klid vesnice se vám potom mohou skutečně zdát jako splněný sen.Dům v satelitu je levnější než ten v Praze, zároveň je prostornější než byt. Chvíle bydlení v satelitu však obyvkle stačí k tomu, abyste poznali, že nic z toho ke štěstí nestačí. Jak se poučit ze zkušeností těch před vámi a neopakovat stejné chyby?

Tím nejcennějším se stává čas

Kvalita bydlení, kterou vám dům v satelitu dokáže poskytnout, je ovlivněna nejen jeho technickým stavem, ale hlavně tím, co najdete v blízkém okolí. Technicky je kvalita satelitních staveb z 90. let srovnatelná s ostatním developerskými projekty té doby - příliš vysoká není. Novější domy jsou na tom ovšem zpravidla ještě hůř – po ekonomické krizi šli developeři s kvalitou satelitních projektů dolů. Určující pro vaše štěstí v satelitu však bude, jak v něm dokážete využít volný čas sebe a svých dětí.

Služby ani vyžití v satelitu nenajdete

Dům v satelitu má dvě hlavní nevýhody, které ovlivní váš život. Je poměrně daleko od města i původní vesnice, u které stojí. Dopravní dostupnost je přitom obvykle špatná a jedinou spojkou s okolím pro vás bude auto. Zároveň blízko svého satelitního domu nenajdete nic, co by vám městské služby a výhody dokázalo vynahradit. Pokud máte děti, budete muset školky, školy i zájmové kroužky hledat v Praze.Podobně na tom budete s volným časem i vy – za kulturou, přáteli, sportováním či nakupováním budete potřebovat dojet do města. Kolem satelitu si možná zaběháte, více vám ale nenabídne. Tvoří ho většinou řady domů bez obchodů, služeb nebo náměstí. To možná najdete v přilehlé vesnici, s místními je však většinou obtížné se sblížit, protože nováčky ze satelitů nepřijímají moc dobře.O důležitosti lokality pro kvalitu bydlení čtěte v článku Kvalitní bydlení v Praze? Lokalita je klíčová.

Život v autě? Město znamená svobodu

Pokud zvolíte bydlení v satelitním domě, váš všední den se bude řídit rozvrhem dojíždění, které je náročné jak finančně (oba partneři potřebují vlastní auto), tak časově.Co musíte stihnout? Většina obyvatel satelitů denně dojíždí do Prahy: ráno s dětmi do školy, pak do zaměstnání, odpoledne musí všechny dopravit na volnočasové aktivity či za známými a večer teprve odjet domů.Stráví podstatný díl volného času za volantem a zjistí, že čas, který si chtěli užít s dětmi, tráví sice spolu, ale na sedačkách v autě. [av_table purpose='tabular' caption='' responsive_styling='avia_responsive_table'] [av_row row_style='avia-heading-row'][av_cell col_style='']Zkušenosti kupujících[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=''][av_cell col_style='']„Když starší dcera začala chodit do školy, rozhodli jsme se přestěhovat z domu na venkově do bytu v centru města, protože manžel byl většinu času v práci a já musela trávit více než 4 hodiny denně v autě jen odvážením dětí do školy a zpět. Byla jsem vyčerpaná, i když jsem vlastně nestihla nic udělat. Po chvilce nám bylo jasné, že ani děti takhle nemají žádný život: ráno ještě dospávaly v autě, odpoledne jsme přijížděli domů až kolem šesté hodiny, pak se navečeřely a byl čas jít spát. Nezbýval nám žádný čas na hraní a rodinnou pohodu.“Aneta F.[/av_cell][/av_row] [/av_table]

Vítězí vesnický domek i pražský byt

O satelitní domy mají největší zájem mladé páry, které si mohou dovolit buď menší byt v Praze, anebo domek v satelitu – oba typy nemovitostí se pohybují ve stejné cenové kategorii mezi 3,5 až 4 miliony.

Zvažte, kolik času stráví nakonec vaše děti v autě a kolik na zahradě, když budete bydlet v satelitu. Zvažte, kolik času stráví nakonec vaše děti v autě a kolik na zahradě, když budete bydlet v satelitu.
Photo Credit: swambo Olaf cc

Satelitní domy jsou finančně dostupné právě proto, že se nacházejí v odlehlých lokalitách, které developerům nabídly levné pozemky. Jenže co ušetříte při koupi domu díky jeho vzdálenosti od města, brzy pocítíte ve vysoké spotřebě času a peněz na benzín. V horším případě se tato „výhoda“ projeví jako osamělost, zejména pokud budete trávit většinu času s malými dětmi doma.Kupujícím vždy radím, že odlehlé bydlení jim bude vyhovovat maximálně pět let, než jejich děti začnou chodit do školky a začnou toužit po hrách s kamarády, stejně jako vám bude chybět sociální vyžití. Zkušenosti již dávno ukázaly, že maminkám s malými dětmi osamělý život v satelitním městečku mnoho štěstí nepřináší – naopak často v domě celé dny čekají na manžela, který z práce domů přichází o to později, že rodina musí splácet hypotéku, kterou si na koupi domu vzala. A v satelitu je navíc obtížnější zavolat kamarádce nebo někomu z rodiny, aby se stavil na rychlou návštěvu.

Návrat ze satelitů do Prahy

Satelitní městečka prověřila generace mladých lidí již před deseti lety, dnes sledujeme spíš trend stěhování ze satelitů do Prahy.Protože se domy v satelitech již tolik neprodávají, jejich cena klesá. A zůstávají lákadlem pro ty, kteří v nich zatím bydlet nezkusili, anebo si zapomněli přečíst diskusní fóra na dané téma.Namísto satelitů se dnes lidé stěhují do pražských bytů. Protože vysoká cena domů na území Prahy, která se pohybuje od 10, 20 milionů korun výše, jsou pro střední segment kupujících nedostupné, a tak je nejlepší alternativa byt v Praze. Brzy zjistíte, že dobře vybavená lokalita je důležitější než vlastní domeček se zahradou.[av_table purpose='tabular' caption='' responsive_styling='avia_responsive_table'] [av_row row_style='avia-heading-row'][av_cell col_style='']Jaké jsou satelitní lokality dnes?[/av_cell][/av_row] [av_row row_style=''][av_cell col_style='']Mezi nejhorší patří Nehvizdy a Zdiby, nejlepší volbou jsou oblasti na Praze 6 – Nebušice nebo Horoměřice. Najdete v nich velké mezinárodní školy, které z nich činí zajímavé lokality pro rodiny jejich žáků. Jejich nevýhodou jsou ovšem blízké letecké koridory Ruzyňského letiště.Nové satelity dnes developeři staví již úplně jinak. Volí lokality lépe dostupné a vybavené, třeba Štěrboholy. Urbanisticky jsou městečka členitější a přirozenější. Domy jsou různorodější a prostředí příjemnější, což poskytuje větší výběr. Nejdražšími jsou solitérní domy s velkou zahradou v ceně nad 8 milionů Kč, nejdostupnější jsou řadové domy cenově srovnatelné s bytem v Praze (4-5 milionů Kč). [/av_cell][/av_row] [/av_table]

Kompromis? Starší dům dostupný vlakem

Líbí se vám představa vlastního domu tolik, že se do bytu určitě stěhovat nebudete? Pak vám doporučuji zvážit koupi staršího domu ve vesnici v okolí Prahy. Ideální je lokalita dobře dopravně dostupná, nejlépe s vlakovým spojením, které vás do centra Prahy dopraví třeba i rychleji než městská hromadná doprava z odlehlejších sídlišť. Cena takového domu se bude odvíjet od jeho polohy, velikosti pozemku atd., nicméně zcela jistě bude výrazně nižší než v případě domu přímo v Praze.Jak si poradit, když začínáte vybírat bydlení, najdete v článku Vaše první společné bydlení. Koupit nebo pronajmout?.