Má dnes cenu investovat do bytů?

Má dnes cenu investovat do bytů?

3. 11. 2013 / autor: Vladimír Zuzák

Dobrá rada nad zlato – to platí především v otázce, kam investovat peníze, aby neležely na účtu ladem. My vám radíme investovat do bytů, protože je považujeme v mnoha ohledech za nejspolehlivější a nejvýnosnější investici. A proto jsme se rozhodli zbavit investory všech otravných a časově náročných opletaček kolem. Jako první na českém trhu nabízíme, že vám investiční byt najdeme a o byt se postaráme, zatímco vy budete pohodlně a bez starostí inkasovat svůj výnos.
Máte určitě přátele, kteří vás lákají, ať své peníze vrhnete do podílových fondů, nakoupíte akcie nebo komodity. Znáte ale taky mnohé příběhy o investicích, které neměly dobrý konec. Jak se bude dál vyvíjet světová ekonomika, to vám nikdo z vašich známých neřekne. A tak vaše peníze nadále leží ladem v bankách. Investiční byty jsou přitom dnes tou nejlepší cestou jak svoje peníze zhodnotit. Obzvlášť pokud máte nás, svého dobrého správce.

Investiční byt může přinést výnos až 4,5 %

Teď máte vaše peníze možná na termínovaném vkladu, kde se zhodnocují při nejlepším o 3% za rok. Možná jste využili spořící účet, kde se výnos pohybuje kolem 1,5% za rok. Ale to není moc. Věřte tomu, že u správně vybraného a chytře spravovaného investičního bytu se můžete s výnosem dostat až na 4,5 %. A to už počítáme s odečtením nákladů na správu, pokud ji svěříte nám.

Investiční byt uchová hodnotu vašich peněz

Zatímco hodnota peněz kvůli inflaci každý rok klesá, hodnota nemovitostí v dlouhodobém horizontu roste. Za peníze, které máte uložené v bance, si kvůli inflaci příští rok koupíte méně. Pokud ale máte nemovitost, tak ta by měla hodnotu vašich peněz minimálně udržet, spíše zhodnotit. Možná víte, že po roce 2008 ceny nemovitostí poklesly. To se ale týká panelákových bytů a bytů na okraji Prahy a tzv. satelitů. Byty v cihlové zástavbě s dobrou dopravní dostupností ani nové byty v dobrých lokalitách o svoji hodnotu nepřišly.

Investiční byt můžete do tří měsíců dobře prodat

Dobrá investice by měla být tak zvaně rychle likvidní – čím rychleji je možné ji proměnit zpět v peníze v hotovosti, tím lépe. A investiční byty patří mezi poměrně rychle likvidní aktiva. Tedy pokude bereme v úvahu výši výnosu. Během tří měsíců je možné je prodat, a tedy směnit na peníze, aniž by bylo nutné vyvíjet speciální tlak nebo realizovat významnou ztrátu. Se svými penězi tak můžete nakládat mnohem svobodněji, než když přislíbíte bance, že vaše peníze zůstanou na termínovaném vkladu.

Investiční byt skutečně existuje, není imaginární

Mnohé operace s cennými papíry se dnes dějí pro "obyčejného smrtelníka" imaginárně a místo skutečných hodnot dostáváme jenom dekrety, cenné papíry a smlouvy. Zato investiční byt vám bude doopravdy, hmatatelně patřit. Budete zapsáni jako vlastníci v katastru nemovitostí, budete dobře vědět, kde se byt nachází, a mít od něj klíč. Pěkně starosvětsky bude ten byt prostě doopravdy váš.

Investiční byt se může kdykoli změnit v domov

A právě protože investiční byt skutečně existuje, můžete se vždycky rozhodnout, že ho využijete nejen jako investici, ale rovněž k jeho původnímu účelu – k zajištění bydlení pro sebe a svoji rodinu. Můžete ho za deset let prodat, ale stejně tak do něj můžete nastěhovat svoje děti, až vyrostou, anebo naopak svoje rodiče, až zestárnou a budou chtít menší a levnější bydlení. Hodnota investičního bytu zkrátka nespočívá pouze v částce, za kterou je aktuálně možné ho prodat.

A kdo je garantem této investice? Dobrý správce

Možná si teď říkáte, proč si investiční byty už nenakoupili všichni, když je to ten nejlepší způsob, jak zhodnotit svoje peníze. Až do teď byla hlavní překážkou časově náročná správa nemovitostí. Kdo vlastnil více než jeden byt, musel věnovat mnoho hodin týdně hledání nájemníků, vymáhání nájmů, zajišťování rekonstrukcí a oprav a dalším starostem.