Kvalitní bydlení v Praze? Klíčová je lokalita

Kvalitní bydlení v Praze? Klíčová je lokalita

23. 10. 2014 / autor: Redakce webu

Lokalita rozhoduje o ceně. Rovnice je jednoduchá: čím atraktivnější lokalita, tím vyšší cena nemovitosti. Ale čím dražší lokalita, tím kvalitnější bydlení... to už určitě nebude platit pro každého. Šťastní můžete být i na místě, které není na „realitní mapě“ mezi nejdražšími. Možná pracujete za rohem, přes ulici bydlí vaše sestra anebo chodíte do sportovního klubu v parku naproti. To vše může určit kvalitu vašeho bydlení.
Lokalita, lokalita a ještě jednou lokalita, říkají odborníci na realitní trh, když se jich zeptáte, co má rozhodující vliv na cenu nemovitosti. Dokonce v dobách ekonomické krize byty v dobrých rezidenčních lokalitách v Praze s cenami skoro nešly dolů. Lokality, které jsou objektivně uznávané jako dobré, jsou z toho důvodu zásadní pro investory. Ideální lokalita na bydlení je naštěstí pro každého jiná, bez ohledu na to, která čtvrť se zrovna nosí. Když nemáte peníze na Vinohrady nebo Dejvice, najdete si kvalitní bydlení tam, kde je levněji. Když bydlení hledáte, měli byste vy být měřítkem toho, zda je tato lokalita pro vás dobrá nebo ne. Ale pozor! Vyhovovat by vám měla po celý život. Otázku správného místa je proto potřeba důkladně promyslet, plánovat při tom dost dopředu a zvážit faktory, které jsou ve hře.Přečíst si můžete příběh manželů Svobodových, které zpočátku snaha o nalezení levného bytu vedla do lokalit za Prahou, až nakonec skončili v místě, kde paní Svobodová pracuje, a tedy jim tato lokalita ušetří spoustu času. Čtěte: Manželé zjistili, v čem bývají levné byty rizikové.[av_promobox button='yes' label='Prohlédnout lokality' link='manually,https://www.finep.cz/cs' link_target='_blank' color='custom' custom_bg='#adadad' custom_font='#ffffff' size='medium' icon_select='no' icon='ue800' font='entypo-fontello' box_color='' box_custom_font='#ffffff' box_custom_bg='#444444' box_custom_border='#333333']FINEP_nahledProžít život kvalitně můžete v nových bytech od Finepu.[/av_promobox]

 

Dobrá a méně dobrá adresa

O dobré rezidenční lokalitě rozhoduje zejména dopravní dostupnost a občanská vybavenost, tedy infrastruktura a služby. Jednoduše: jak se na vaše vysněné místo dostanete a jak dlouho to trvá na nejbližší zastávku metra, tramvaje nebo autobusu. A také to, zda je v okolí vše potřebné k pohodlnému žití – kde si nakoupíte, zda je nedaleko lékař, a tak dále.

Lokalita rozhoduje o ceně, kvalitě bydlení a také o tom, jak dlouho v novém bytě vydržíte. Lokalita rozhoduje o ceně, kvalitě bydlení a také o tom, jak dlouho v novém bytě vydržíte.
Photo Credit: Toffee Maky cc

Pojďme se podívat, kde rezidenční lokality v Praze najdeme. Určitě neprohloupíte, pokud si pořídíte nemovitost v Praze 10 (Vršovice, Strašnice), Praze 4 (Pankrác, Budějovická) či Praze 6 (Dejvice, Vokovice, Bubeneč). Jsou to zavedené rezidenční lokality, je tu více zeleně, dobře dostupné služby a dobré dopravní spojení. Pokud si tam koupíte nemovitost, dá se předpokládat, že vaše investice poroste.Pokud hledáte vysněnou lokalitu v Brně, doporučujeme k přečtení článek Romana Lauše: Koupím byt v Brně. Jaké jsou žádané lokality?

Stěhování? Nebojte se!

Všiml jsem si, že poměrně hodně našich klientů se nerado stěhuje. Je škoda, že pro koupi nemovitosti často hledají stejnou lokalitu, v níž dříve bydleli v nájmu. V tomhle případě je zvyk opravdu železná košile, která jejího majitele zbytečně tísní.Když vystoupíte ze své „komfortní zóny“ a prohlédnete si to lépe i jinde, poznáte, že existují místa, která jsou pro vás třeba ještě vhodnější. Může tam být ještě lepší spojení do centra, volná kapacita ve školce nebo krásný park. Jen je to lokalita na jiné straně města, o které jste zatím nikdy neuvažovali. Ale proč to nezkusit?Pokud hledáte novou ideální lokalitu, přemýšlejte hodně o dostupnosti MHD. I tenhle faktor totiž ovlivňuje cenu vašeho vysněného bydlení. Pokud je metro či tramvaj v docházkové vzdálenosti 5 minut, cena může být v průměru o pět až deset procent vyšší. A naopak.

Máte děti? Pozor na „hormonální volbu“

Zvlášť mladým rodinám doporučuji dát si čas na důkladné přemýšlení o tom, kde, proč a jak dlouho chcete bydlet.„Chápu, že mladé páry, které plánují rodinu, chtějí nejdříve hlavně domek či byt se zahrádkou - aby děti mohly snadno běhat venku. Takové bydlení je ale jen zhruba na 7 let, protože pak je potřeba řešit školu a různé kroužky dětí,“ říká architekt Karel Trachta ze společnosti Ofstone a doplňuje: „A najednou je nevýhodné, že musíte z vašeho domku se zahrádkou všude jezdit poměrně daleko autem a trávíte v něm mnoho času. Místo toho, abyste si ho s rodinou užili lépe.“

Petřín a další velké parky v centru Prahy nabízejí dětem příležitost hrát si v přírodě, i když nebydlíte u lesa.v Petřín a další velké parky v centru Prahy nabízejí dětem příležitost hrát si v přírodě, i když nebydlíte u lesa.
Photo Credit: Toffee Maky cc

Když chcete kupovat bydlení, brát si hypotéku a zdlužovat se na desítky let, je opravdu dobré otázku bydlení promýšlet na mnoho let dopředu. I já bych vám radil jít nejdříve raději do pronájmu a jakmile budou vaše děti větší, je lepší pořídit si bydlení někde poblíž centru, škole a kroužkům.Bydlení blíže centru později vyhovuje dětem i rodičům. Starší děti mohou do kroužků chodit samy a vy můžete postupně odložit roli rodinného taxikáře. Navíc, zajít si do kina nebo s přáteli na víno už není takový problém, když pak nepotřebujete jet autem někam za město…