Hledám byt v dobré lokalitě. Jak postupovat?

Hledám byt v dobré lokalitě. Jak postupovat?

11. 1. 2015 / autor: Vladimír Zuzák

Najít si nové bydlení podle vlastních představ vyžaduje mnoho úsilí. A většinou nepřináší plody hned do druhého dne. Obzvlášť nováčci se na realitním trhu mohou cítit ztraceni. Díky osvědčeným postupům však i z tohoto labyrintu můžete najít úspěšně cestu ven. Poradíme vám, jak se vyhnout ústupkům a jak nezapomenout na nic, co by vám později mohlo chybět.
Krásná lokalita, ideální dostupnost kamkoli, MHD za rohem či výhodná cena – to jsou vysněné požadavky mnoha zájemců o vlastní nemovitost. Bytů, které všechny splňují, je však omezený počet, a kupující tak mnohdy musí volit mezi kompromisy. Může se pak lehce stát, že kvůli nedostatečné přípravě uděláte nějakou chybu. Jak tomu předejít?

Své tajné představy o bydlení prověřte praktickými otázkami

Napřed dejte prostor svým snům. Neomezujte se a řekněte si s partnerem, jak si představujete své ideální bydlení. Neopomíjejte nic, čeho byste později mohli litovat.Možná zjistíte, že se vaše názory v podstatných detailech liší. Je jistě lepší diskutovat předem, než se hádat až po koupi. Nesnažte se proto tento vcelku snadný krok přeskočit.Pak své sny konfrontujte s realitou a vytvořte si seznam priorit. Rozhodněte si, co je z hlediska výběru lokality opravdu důležité:Opravdu chcete mít za rohem zastávku tramvaje či stanici metra, přestože to bude znamenat vyšší cenu bytu? Nebo raději ušetříte a postačí vám blízkost autobusové zastávky?Jaké prvky občanské vybavenosti oželíte a které jsou pro vás klíčové? Budete denně nakupovat, potřebujete mít v blízkosti lékaře či jiné služby?Nenechte se pouze unášet na vlnách krásných představ, ale zkuste se vžít do každodenní reality svého nového bydlení.Přestože existují oblasti, které se doporučují více než jiné, měřítkem vhodnosti lokality budete vždy vy sami (jak je to s lokalitami v hlavním městě popisuje článek Kvalitní bydlení v Praze? Klíčová je lokalita). Znevýhodňující faktory se někdy mohou stát výhodou a trumfem v ruce pro vyjednávání o ceně.

Jak dělat kompromisy? Příběh Petry

Petra hledala v Brně byt pro svou koučingovou praxi, který by však odpovídal i požadavkům na bydlení. Tedy nejen kancelář. Z ideálního požadavku, aby byl byt umístěn v centru města, nakonec slevila a pořídila si ho na okraji města. (více čtěte v článku Petra zvolila družstevní 1+kk, secese ji nezlákala).Jaká plynou z jejího příběhu poučení?
  • Najít ideální bydlení je nad lidské schopnosti.
  • Osobní prohlídka vám připraví nejedno překvapení. Buďte kritičtí, nenechte se tahat za nos a buďte maximálně kritičtí.
  • Kupující musí během procesu hledání často změnit své představy. Vyplatí se proto být flexibilní. Změna může nastat i na poslední chvíli.
  • Sleva na ceně se dá vyjednat za spousty okolností, obzvláště, pokud se na to připravíte nebo si přizvete na pomoc odborníky.

Při hledání lokality myslete do budoucna

Nemusíte bydlení plánovat na dvě generace dopředu (a ani by to nebylopříliš moudré v dnešní době bohaté na změny), ale doporučuji vám, abyste počítali s výhledem okolo deseti let.Možná si přejete zajistit pro své děti to nejidyličtější prostředí rodinného domečku se zahradou na periferii, ale nezapomeňte na dostupnost školy nebo kroužků. Bydlení v satelitní vesnici na kraji města bez potřebné občanské vybavenosti vám pak může přivodit noční můru nekonečného dojíždění (viz článek Težká volba. Byt v Praze, nebo dům v satelitu?).

Rozvíjející se oblasti? Vyšší míra rizika

Obzvláště ve velkých městech existují lokality, které na své zařazení mezi ty ideální teprve čekají. Obzvláště ve velkých městech existují lokality, které na své zařazení mezi ty ideální teprve čekají.
Photo Credit: drnan tu
stu_spivack cc

V mnoha velkoměstech doplňování infrastruktury, moderní luxusní výstavba a postupné stěhování bohatších obyvatel vedlo k proměně dosud stagnujících či nezajímavých čtvrtí.Možná také zvažujete koupit byt v lokalitě, která na své zařazení mezi ty ideální teprve čeká. Tuto odvážnou strategii volí často ti, kdo si pořizují investiční byt a očekávají jeho zhodnocení v budoucnu.Dá se uplatnit také při nákupu bytu do osobního vlastnictví, měli byste však mít oči na stopkách. Okolnosti transformace se totiž těžko odhadují - je těžké zjistit, která čtvrť na rozvoj dosud čeká a která bude naopak už jenom upadat.Ceny některých lokalit totiž k vašemu nemilému překvapení mohou časem naopak stagnovat či dokonce klesat. Ceny bytů navíc často nekopírují celé čtvrti a růst cen se může týkat pouze některých ulic, oblastí poblíž zeleně či vznikající infrastruktury atd. Vždy je proto lepší konzultovat toto odvážné rozhodnutí s odborníky.

Nebojte se změnit adresu

Naopak se dá doporučit jiná věc - změňte adresu, a to obzvlášť tehdy, když jste až doposud bydleli v lokalitě, která z objektivních anebo vašich osobních důvodů ideální není a nebude.Kupující se často v tomto ohledu dost limitují – nejsou ochotni přestěhovat se z lokality, kterou už znají. Zvykli si na ni z podnájmu a jinou adresu se jim hledat nechce. Utečou jim tak neméně zajímavé nabídky.Že Češi nejsou žádní nomádi není mimochodem novinka, například za prací se stěhujeme mnohem méně než naši sousedi z většiny okolních zemí. Stálo by však už za to hodit návyk usedlého způsobu života za hlavu a nebát se objevovat nové možnosti.Lokalita není samozřejmě jediným aspektem, který ovlivňuje kvalitu bydlení, a tím pádem také na cenu nemovitosti. O těch dalších se můžete dočíst v článku Co všechno ovlivňuje cenu vašeho bydlení.Doporučil bych vám například upřednostnit cihlový dům před panelovým, zvolit již zrekonstruovaný byt nebo se vyhnout bytům vytápěným elektřinou. Ani tady však nejde naházet všechny parametry do jednoho pytle a vzít tuto radu doslova. V důsledku bude vše nakonec záležet na vašich prioritách. Přeji vám proto jasnou hlavu při jejich volbě.