5 kroků, které zajistí rychlý prodej nemovitosti

Rychlý prodej nemovitosti s vysokým ziskem je snem každého prodávajícího. Nikdo nechce živit “ležáka” – vystavovat byt měsíce na realitních serverech, vnucovat se nerozhodným zájemcům nebo čekat, až si kupující vyřeší úvěr. S důkladnou přípravou na prodej se můžete vyhnout zbytečným nepříjemnostem a prodej se nebude protahovat. Na co se zaměřit?

Udělejte z vašeho bytu vysněné bydlení většiny kupujících

Zásadní je, aby v prodávané nemovitosti spatřilo svoje vysněné bydlení co možná nejvíc potenciálních kupujících. Hrajte na estetiku – obal prodává. Uklizený, voňavý, vyšperkovaný byt zaujme spíš než holé stěny a vybydlená kuchyň. To ale neznamená, že byste se měli narychlo pouštět do rekonstrukce. Nutná investice se vám ve většině případů nevrátí, a navíc ztratíte týdny času.

Co tedy dělat, obzvlášť prodáváte-li holobyt? Pozvěte si na pomoc odborníky. Tak zvaný home staging je přesně to, co potřebujete. Designéři dokáží během jednoho dne změnit vaši nemovitost k nepoznání. Zapůjčí vám vše od obrázků a vonných svíček až po nábytek a zajistí, aby si připadal jako doma každý, kdo přijde na prohlídku.

Dobrá zpráva je, že vás příprava nemovitosti na prodej nemusí stát ani korunu. Podívejte se po realitních kancelářích, které pomoc designérů nabízí v rámci svých služeb. Více o home stagingu se dočtete v článku Home staging zvýší cenu nemovitosti a urychlí prodej.

Rychlá pomoc odborníků změní váš byt k nepoznání.

Rychlá pomoc odborníků změní váš byt k nepoznání.

2. Investujte do kvalitní prezentace

Když je váš byt připravený na prohlídky, je potřeba dát o něm vědět. Inzerát pište pravdivě. Zaměřte se na přednosti, které vaše nemovitost nabízí – jakou má dispozici a v jaké lokalitě se nachází. Upozorněte na potenciál, který nemovitost má. Není třeba přehánět, ale dejte najevo, že právě ve vašem bytě si zájemci mohou vybudovat vysněné bydlení.

Nebojte se investovat to kvalitních fotografií, protože fotografie prodává. Už na první pohled se tak odlišíte od většiny inzerátů. Stačí si zběžně prolistovat realitní servery, abyste si udělali obrázek o průměrné kvalitě fotek. Dobrá foto prezentace je přitom alfou a omegou dobrého inzerátu, zvažte proto investici do profesionálního fotografa.

Také zde můžete ušetřit. Ideální postup je přidat si kritérium profesionálního fotografa do seznamu požadavků, podle kterých si vybíráte realitní kancelář.

3. Inzerát posunujte na viditelná místa

Připravený inzerát publikujte na realitních serverech. Největším jsou sreality.cz, tam určitě nesmíte chybět. Nebojte se ale použít co nejvíc stránek, a podchytit tak co největší množství potenciálních zájemců.

Počítejte ale s jednou drobnou překážkou, která není zřejmá na první pohled. Inzeráty se řadí podle data vložení, a tak se během pár desítek minut může stát, že se k vašemu právě vloženému inzerátu nebude snadné proklikat.

Jak to vyřešit? Odpovědí je tzv. topování – služba realitních serverů, díky které posunete starší inzerát na pozici těch aktuálních. Není to ale zadarmo. Například na sreality.cz zaplatíte dalších 60 Kč za každé vytopování na aktuální pozici. I zde platí, že dobré realitní kanceláře vám zajistí topování zdarma (mají jiné tarify než individuální inzerenti).

4. Dobrá příprava zajistí rychlý prodej nemovitosti

Hned v prvních dnech po uveřejnění inzerátu se vám pravděpodobně ozve většina zájemců, také proto, že později ho už neuvidí na předních místech. Připravte si vše, co od vás kupující budou potřebovat.

rychlý prodej nemovitosti

Připravte pro kupující všechny potřebné dokumenty. Ušetříte tím čas a získáte důvěru.

Už na první prohlídce byste měli být schopni předložit právní dokumenty k nemovitosti – nabývací tituly, prohlášení vlastníka, list vlastnictví, katastrální mapu, údaje o hospodaření společenství vlastníků a plánovaných rekonstrukcích. Kupující tak budou ihned vědět, že s nimi jednáte čestně, nic před nimi neskrýváte a jste ochotni poskytnout jim vše potřebné pro vyřízení právní dokumentace a financování.

Právní jistota je důležitá jak pro prodávající, tak pro kupující. Proto nedoporučujeme prodávat bez realitní kanceláře a bez právníka. Při laických dohodách na prodeji a koupi podstupují obě strany velké právní riziko.

5. Kupující váš byt už teď hledají

Zvažujete spolupráci s realitní kanceláří? Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. Kvalitní a zavedené realitní kanceláře mají vlastní databázi kupujících, kterou mohou využít pro rychlejší a efektivnější nalezení vhodného zájemce a rychlý prodej nemovitosti. Váš inzerát se dostane ihned do e-mailové schránky těch, kteří hledají právě takovou nemovitost, jakou vy právě prodáváte.

Aktuální situace na realitním trhu je totiž taková, že kupující na nemovitosti čekají. Ale na realitních serverech mnohé inzeráty zapadnou, obzvlášť pokud se netopuje každý den. Neváhejte se při výběru realitky zeptat na to, jak velkou mají databázi poptávajících.

Jak si realitní kancelář vybrat? Psali jsme o tom zde!!!