Sleva na 2+1 pro dceru. Za řešení exekucí

Koupě bytu v exekuci se může zdát jako výhodný nápad. Prodávající je pravděpodobně v časové i finanční tísni, a tak bude ochoten cenu bytu snížit. Ale připravte se, že vás ušetřené peníze budou něco stát. Minimálně čas a nervy, aby vše proběhlo v pořádku a vy jste nepřišli o své úspory.

Jak náročné je řešení exekucí, už ví i naši klienti manželé Gliňští, pro jejichž dceru jsme kupovali byt 2+1. Bez odborníků by se do takové akce vůbec nepouštěli. Příslib velké slevy je lákavý, ale je velké riziko, že nakonec nebudete mít ani nemovitost, ani peníze. Prodávající si totiž sami často nejsou jisti, odkud na ně vykoukne další pohledávka, která může snadno s koupí nemovitosti přejít na vás.

Není snadné uchránit své zájmy, když nejste odborníky na realitní právo. Proto své rozhodnutí koupit byt v exekuci opravdu dobře zvažte. V rozhodování vám může pomoci právě příběh manželů Gliňských, kde se nám podařilo v rámci zastupování kupujících vyjednat “ideální podmínky” pro řešení exekuce.

Cenu jsme snížili o 150 000 Kč

Manželé Gliňští hledali pro svou dceru startovní byt v Praze. Už dva favoriti jim “utekli”, takže když našli třetího, chtěli jednat. I cena byla “ideální”. Při právní prověrce jsme ale zjistili nemilé překvapení, byt byl zatížen exekucí. A ne jednou. Na listu vlastnictví bylo uvedeno hned pět exekučních pohledávek.

Jinak ale byt splňoval vše, co jsme hledali. Dohodli jsme se proto s klienty, že stanovíme kupní cenu, která bude odpovídat našemu úsilí. Pokud na ni prodávající přistoupí, začneme jednat. A to se také stalo.

Podařilo se nám už tak cenově velmi lákavou nabídku snížit ještě o 150 000 Kč. Započali jsme tedy několikaměsíční proces jednání.

“Protože bylo jasné, že kupovaný byt budeme muset úplně zrekonstruovat, moc se nám líbila i nabídka, že službu technického posouzení stavu kupované nemovitosti můžeme využít až po skončení rekonstrukce,” pochvalovali si manželé Gliňští, že službu technické inspekce dokážeme přizpůsobit individuální situaci.

Řešení exekuce zn. ideál

Nejprve bylo potřeba zajistit podmínky rezervační smlouvy tak, aby naši klienti byli stoprocentně chráněni. Proto jsme se ve smlouvě dohodli, že kupní smlouvu podepíšeme teprve tehdy, když bude list vlastnictví bez exekučních pohledávek. To pro prodávajícího znamená sehnat někoho, kdo mu dá krátkodobou půjčku na zaplacení pohledávek. Půjčku pak bude moci splatit z inkasované kupní ceny. A právě v tomto bodě se celý proces často zadrhne.

Tentokrát přišla s řešením realitní kancelář. Nabídla prodávajícím spolupracující společnost, která jim byla ochotna poskytnout úvěr na vyplacení exekucí výměnou za krátkodobé zástavní právo na nemovitosti. Toto řešení je pro kupující nejbezpečnější volbou, ale je potřeba počítat s časovou rezervou.

Byt v exekuci? Dejte si pozor…

… když po vás prodávající chce vyplatit exekuce přímo.Nikdy nevíte, zda se po smazání jedné pohledávky neobjeví další. Kupní smlouvu podepište jedině tehdy, až bude list vlastnictví bez exekucí.

Počkali jsme tedy, až si prodávající a společnost poskytující úvěr vyjasní podmínky, setkají se s konkrétními exekutory a vyřeší zaplacení pohledávek a stažení exekucí z listu vlastnictví na katastru nemovitostí.

Nakonec trvalo celkem čtyři měsíce, než došlo k očištění právních vad na listu vlastnictví a dohodě všech stran. Teprve po čtyřech měsících jsme dospěli do bodu, kdy jsme se mohli začít bavit o podpisu kupní smlouvy.

Jak bezpečně zaplatit prodávajícímu?

S podpisem kupní smlouvy přišla i otázka vyplacení kupní ceny. Rezervační poplatek naši klienti poslali do advokátní úschovy a totéž jsme pro jejich maximální ochranu požadovali i pro zbytek kupní ceny.

Dohoda nebyla snadná, ale pro bezpečí kupujících jediná možná. Jakmile jsme podepsali kupní smlouvu, Gliňští vložili peníze do advokátní úschovy a podali jsme návrh na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. Podařilo se nám přesvědčit úvěrovou společnost, aby své zástavní právo stáhla už po složení peněz do úschovy, a ne až budou peníze na jejich účtu, jak původně požadovali.

Po měsících jednání se nám s Gliňskými podařilo koupit právně čistý a velmi výhodný byt.

Po měsících jednání se nám s Gliňskými podařilo koupit právně čistý a velmi výhodný byt.
Photo Credit: megoizzy cc

Když se pak Gliňští stali oficiálně majiteli bytu, zástavní právo bylo staženo a advokát odeslal peníze rovnou na účet úvěrové společnosti. Nemovitost byla konečně právně čistá.

“Vzhledem k tomu, že jsme nakonec kupovali byt zatížený exekucemi, oceňujeme zejména poskytnutí rozsáhlé právní podpory a ochranu našich peněz až do provedení vkladu oddlužené nemovitosti do katastru. Bez takové podpory bychom do koupě bytu s exekucí určitě nešli,” potvrdili nám Gliňští.

Po měsících jednání a právních služeb se podařilo koupit nemovitost bez exekucí a za dobré peníze. Gliňští tak mají pro svou dceru pěkný startovní byt a nakonec jsou spokojeni: “Máme byt požadované velikosti, výborně dopravně dostupný a za velmi dobrou cenu, díky čemuž jsme ho mohli před nastěhováním i zcela zrekonstruovat.”

Náš obdiv si ovšem zaslouží za pevné nervy, které by neměl každý.