Rekordní léto mají na svědomí úrokové sazby

Letos v létě padají nejen teplotní rekordy. Horko, slunce ani dovolené nezabránily kupujícím, aby pokořili rekord v počtu přidělených hypoték z roku 2007. Je zřejmé, že kupující zvedly z lehátek Komerční a Hypoteční banka, když těsně před letní sezonou mírně zvedly úrokové sazby. Odrazily se definitivně ode dna?

Osmnáct měsíců v řadě klesaly úrokové sazby a téměř každý měsíc někdo vyhrožoval – tu anebo onde – že to už nebude trvat o moc déle, že dno se blíží, úrokové sazby na něj narazí a kdo je nestihne zachytit včas, prošvihne svoji příležitost (mimo jiné i my v článku Bez úspor? Vyřízení hypotéky se zkomplikuje).

V půlce června potom dvě ze tří největších českých bank skutečně přišly s mírným zvýšením úrokových sazeb. Proč to udělaly, jaký mělo zvýšení efekt a přidají se k nim na podzim ostatní banky?

O kolik se úrokové sazby zvýšily?

Ve skutečnosti šlo u nejčastějších fixací na 3 a 5 let jen o poměrně kosmetické změny, sazby se zatím zvýšily jen o 0,1 – 0,2 procentního bodu, což se v měsíční splátce odrazí v řádu jedné stokoruny. Šlo ovšem o důležitý signál, který kupující okamžitě vyslyšeli. Ačkoli léto obvykle nepatří na realitním trhu k nejživějším obdobím (nejvíce bytů se prodá vždy na jaře a na podzim), letos zamířil do bank rekordní počet klientů.

Hned v červnu vznikl absolutní rekord v počtu uzavřených smluv na hypotéky – šlo o 10 794 smluv v celkovém objemu 19,7 miliardy korun. Rekordní červen 2007 byl překonán o miliardu, rozdíl oproti loňskému roku jsou tři miliardy. Není divu, že v srpnu vyhlásily české banky rekordní příjmy, které získaly právě díky vysokému objemu úvěrů. Dokonale načasovaný krok přinesl kýžené ovoce.

Ostře sledované sazby

Je zřejmé, že kupující sledují úrokové sazby snad ještě pečlivěji než ceny nemovitostí. V historii realitního trhu v Česku jsme zažili natolik odlišné podmínky pro hypoteční úvěry, že rozdíl mezi měsíční splátkou téže hypotéky dnes a před pěti lety je podle Hospodářských novin až 2695 korun. Historická minima úrokových sazeb nyní vedly klienty k dlouhým fixacím, protože není příliš pravděpodobné, že by za tři roky byly banky schopné nabídnout ještě lepší podmínky.

Sledovat úrokové sazby se vyplatí, ale je to extrémně náročné – každá banka má mnoho různých sazeb pro různé typy úvěrů (podle LTV, délky fixace atd.), jejichž hodnoty navíc neustále mění. Chcete-li získat co nejvýhodnější hypotéku, nejlepší je využít zdarma služeb specializovaného poradce, který se orientuje na trhu finančních produktů, které jsou aktuálně dostupné. Získáte mnohem lepší podmínky, než kdybyste vše vyřizovali na vlastní pěst.

GOLEM finance vyvoj

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří

Kupující si rozhodně vyložili signály Komerční a Hypoteční banky přesně tak, jak si tyto banky přály – a vyrazili pro hypotéky. Nicméně žádná řetězová reakce se zatím na trhu neodehrála, přidala se pouze Expobank a UniCredit Bank, ostatní banky zůstaly na původních hodnotách úrokových sazeb.

rekordni leto2

Photo Credit: gnawnahtan cc

Česká národní banka navíc na svém srpnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby bez změny, dvoutýdenní repo sazba tedy zůstává na technické nule (0,05 %) a umožňuje také bankám setrvat při nízkých úrokových sazbách vůči koncovým zákazníkům.

Právě s ohledem na tento vývoj v ČNB nepředpokládají přední finanční instituce v blízké budoucnosti žádný dramatický růst úrokových sazeb.

„Do konce roku 2015 a v prvních měsících roku následujícího můžeme očekávat velmi podobný vývoj jako v předchozích dvou letech,“ uvádí Gepard Finance v článku Nahlédněte s námi do budoucnosti.

Jeho hlavní konkurent Golem Finance potom dokonce uvažuje o tom, že během podzimních měsíců některé banky své hypotéky zlevní. „Růst úrokových sazeb však nebude dramatický. Sazbami směrem vzhůru dosud pohnuly jen 4 banky, ostatní vyčkávají,“ dočtete se v dalším článku na toto téma Expanze hypoték pokračuje.

Banky jsou si tedy dobře vědomy, že s úrokovými sazbami hýbají také celým realitním trhem – a malé zchvění směrem nahoru, na které všichni napjatě čekali, se tak podařilo proměnit v nečekaný letní zisk pro největší české banky.

Vy jako kupující si dejte pozor zejména na to, aby vás stres a časová tíseň nepřitlačily k unáhleným, chybným nebo riskantním rozhodnutím při koupi nemovitosti. Stovka měsíčně ušetřená na splátkách se jistě vyplatí, ale rozhodně nestojí za milionové riziko, do kterého vstupujete při unáhlené koupi.