Podlahová plocha bytu nesedí? Žádejte slevu

Patnáct metrů čtverečních chybělo manželům Sýkorovým, když náhodou přeměřili rozměry místností v bytě, který se chystali koupit. I cena za metr čtvereční byla tedy ve skutečnosti mnohem vyšší, než se zdálo z inzerátu. Výjimka? Bohužel ne. Výměru se vyplatí prověřit ještě před závazkem ke koupi.

Manželé Sýkorovi z Východní Moravy se potřebovali přestěhovat do okresního města a našli si hezký třípokojový byt v panelovém domě. Brzy měli podepsanou rezervační smlouvu a zaplacený poplatek. Podle realitní kanceláře měla plocha bytu čítat 75 m². Manželé nic netušili o tom, že byt je ve skutečnosti o patnáct metrů menší.

Jen díky náhodě se jim podařilo nesoulad odhalit. Pár dní před koupí si šli sami zaměřit délky stěn kvůli stěhování nábytku. Rozměry se oproti těm udávaným tak lišily, že o nemovitost přestali mít zájem. Bytu se zřekli, nedalo se však říci, že by se makléř chtěl vzdát rezervačního poplatku. Pouze díky odborné právní pomoci nakonec Sýkorovi získali své peníze zpět.

Kvůli špatné výměře proděláte statisíce

Tento případ není v ničem výjimečný. Snad jen tím, že si manželé přišli na nesrovnalost sami.

Přizvěte si ke koupi odborníka, a nechte jím byt přeměřit.

Přizvěte si ke koupi odborníka, a nechte jím byt přeměřit.
Photo Credit: Mike G frankieleon cc

Většinou zájemci o koupi nemovitosti natolik spěchají, že je ani nenapadne rozměry bytu překontrolovat. Nepodívají se ani do výpisu z katastru. Někdy je ovšem chyba už v listu vlastnictví.

Nesoulad skutečné výměry s tou na papíře je tak pravděpodobný, že s ním počítají dokonce i developeři. Aby se zabezpečili, do smlouvy vkládají tříprocentní toleranci. Ale ani to nestačí. Rozdíly, se kterými se totiž v praxi běžně setkáváme, šplhají až k sedmi procentům.

A tady spočívá kořen problému, protože celková cena nemovitosti vychází z počtu metrů čtverečních. Rozdíl ve výměře znamená také rozdíl v ceně. Při koupi bytu za 5 miliónů tak můžete zbytečně zaplatit až o 350 tisíc korun navíc!

Tři příčiny chybně uvedené podlahové plochy bytu

Existuje několik důvodů pro nesoulad ve výměrách.

1.  Za prvé může jít čistě o trik prodávajícího, jak vás obrat o peníze. Málokterého z kupujících napadne přeměřovat rozměry pokojů. V mnoha případech by toho bez přesné techniky příliš nezjistili. Rozdíly v ploše navíc bývají zamaskovány ve změti toho, co se vše do plochy nemovitosti počítá.

2.  Druhou a nejčastější možností bývá, že developer či vlastník bytu o nesprávné výměře ani netuší. Realizační firma se může na poslední chvíli odchýlit od projektu, aniž by to vlastník později zohlednil v dokumentaci nemovitosti. Nesprávný údaj se tak nepozorovaně vloudí i do katastru nemovitostí a prohlášení vlastníka.

Ani u letitých nemovitostí, jako jsou činžovní nebo panelové domy, nebudete lišících se výměr ušetřeni. Drobné bytové úpravy a rekonstrukce totiž nebyly v minulosti žádnou výjimkou a dokumentace k nim existuje leda tak na úrovni ústního odkazu v rodině.

3.  Třetí případ vyplývá z nejasnosti v pojmech. Označení jako užitná, celková, podlahová nebo prodejní plocha mohou na první pohled vypadat stejně. Jejich význam se ovšem liší a kupujícímu mohou pěkně zamotat hlavu. Některé realitní kanceláře či vyhledávací servery používají navíc vlastní pojmy, aniž by je jasně definovali.

Kdo měří, má nárok na slevu

Problém nejlépe vyřešíte tak, že si nemovitost sami zaměříte. Klasické vyměřovací pásmo ovšem nechte doma. Měření se nejlépe provádí pomocí laserového dálkoměru a kvůli nově zahrnutým svislým konstrukcím do podlahové plochy jde o poměrně složitý úkon.Pokud chcete opravdu přesný výsledek, povolejte k tomu experty a objednejte si inspekci nemovitostí.

Není plocha jako plocha

  • Podlahová plocha – tento pojem zavádí Nový občanský zákoník. Zahrnuje půdorysnou plochu místností (včetně těch sklepních) včetně příček, sloupů a podobných svislých konstrukcí, započítávají se i vestavěné skříně ve zdech.
  • Vnitřní plocha je podlahová plocha bytu bez sklepa.
  • Užitná plocha odkazuje na výměru všech místností i prostor, které k nemovitosti náleží. Počítají se sem proto také sklepy, balkony nebo půda.
  • Obytná plocha zahrnuje pouze místnosti určené k trvalému bydlení, jejichž plocha není menší než osm metrů čtverečních.
  • Prodejní plocha nejvíce matoucí pojem. Obsahuje vnitřní podlahovou plochu + polovinu výměry balkónů + třetinu teras.

Jakmile budete mít v ruce důkaz, že plochy nesedí, můžete začít vyjednávat o slevě. Zaměření půdorysné plochy nemovitosti, navíc potvrzené razítkem inspekční firmy, bude na prodávajícího působit jako pádný důvod ke snížení ceny.

Po koupi si pozvěte geodeta

V případě, že se špatná výměra nachází nejen v inzerátu, ale i v katastru nemovitostí či prohlášení vlastníka nemovitosti, můžete jako další argument ke slevě uvést také náklady na geodeta. Poté, co si byt koupíte, byste totiž měli chybu v rozměrech napravit. Pozvat si osobu oprávněnou k zaměření bytu a oba dokumenty nechat přepracovat.

Změnu ocení nejen vaše čisté svědomí, které bude mít radost, že máte doklady k nemovitosti v pořádku. Podle plochy bytu se totiž budou počítat náklady na údržbu a opravy společných prostor domu. Ušetříte tak podruhé.