Nové domy na prodej. Solitér, nebo řadovka?

Okrajové části metropolí patří mezi oblíbené lokality developerů. Co se týče nové výstavby, patří dokonce Praha-Východ a Praha-Západ na první místo v nové bytové výstavbě v rámci celé České republiky. A nejedná se jen o bytové domy, staví se i nové rodinné domy. Jaké jsou současné trendy developerů, na co si dát pozor a kde je možné ušetřit?

Řadovky jsou v módě

Ještě před pár lety se každý mladý pár chtěl stěhovat do satelitního městečka, kde na něj čekal solitérní domek s velkou zahradou. Poptávka se ale změnila. Více se teď staví tak zvané řadovky, kde velký pozemek není zrovna žádoucí. Ne snad že by lidé toužili po větší sousedské blízkosti, ale řadovka vás jednoduše nebude stát tolik, jako domek se zahradou.

Ceny nemovitostí v Praze rostou a tím úměrně roste tlak kupujících na to, aby ceny novostaveb byly co nejnižší. Každý by chtěl bydlet raději v solitérním domku, ale málokdo si jej může dovolit. Je to podobné jako s byty – většina by dala přednost cihlovému domu, ale spousta lidí si může dovolit pouze panelák. Developeři se svými projekty samozřejmě reagují na tuto poptávku a staví takové nové domy na prodej, aby oslovili širší paletu klientů, kterým se vejdou do rozpočtu.

Úvahy o koupi domku proto začněte v bance. Nejprve si nechte udělat prescoring a zjistěte svou bonitu. Rozmyslete si, kolik chcete za vlastní bydlení zaplatit. Krb na zahradě sice zní skvěle, ale opravdu budete mít tolik času a chuti se o zahradu starat? A upřímně, jak často se pustíte do grilování?

Solitér vs. řadovka

Výhodou solitérního domku je především naprosté soukromí. Nemusíte tolik řešit sousedské vztahy – ať už se to týká údržby domu, hluku z vedlejšího domu nebo dalších otázek, které se mohou stát předmětem sporu. Velkou výhodou je pozemek, případně zahrada, kde najdete spoustu prostoru pro bazén, zahradní domek nebo krb. Nevýhodou solitérního domu je jeho vyšší cena. Za prostor se platí.

Řadový domek je podstatně levnější, může si ho proto dovolit více kupujících. Nezapomeňte ale hlídat kvalitu.

Řadový domek je podstatně levnější, může si ho proto dovolit více kupujících. Nezapomeňte ale hlídat kvalitu.

Řadový domek je podstatně levnější, může si ho proto dovolit více kupujících. A přitom splní většinu požadavků, které mají lidé na rodinný domek, čili se nakonec stává vhodným kompromisem mezi drahým solitérním domkem a mnohem levnějšími byty.

Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoliv domek, jeho cena a pravděpodobně i váš zájem by se měly odvíjet od klasických kritérií, jako je dobrá dopravní dostupnost a občanská vybavenost. Udělejte si čas a prozkoumejte místo případného nového bydlení (Více v článku Hledám byt v dobré lokalitě. Jak postupovat?).

Na rovinu, tím nejcenějším je v současné době čas. Čas, který vám dobrá občanská vybavenost ušetří. V satelitech a developerských oblastech ji ovšem zatím nenajdete, jak se dočtete v článku Těžká volba. Byt v Praze nebo dům v satelitu?

Prověřte si kvalitu při přejímce

Poptávka po vlastním bydlení roste, a developeři tak mají žně. Něž ale nový dům koupíte, zjistěte si, jak byl postaven a zda byli dodrženy všechny slibované technologické postupy. Nedodělky a vady by vás mohly v budoucnu stát nemalé peníze. Kontrolu můžete provést, když kupujete už hotový dům i zatím projekt na papíře. V takovém případě totiž můžete využít tak zvané přejímky novostavby.

Inspektor přichází do novostavby poprvé dva až tři měsíce před kolaudací, aby provedl tzv. předpřejímku, kdy kontroluje také (nad)standardy. Samotná přejímka novostavby je důkladnou technickou inspekcí. Zjištěné vady a nedodělky se zapíší do předávacího protokolu. Developer je musí opravit nebo slevit z ceny. Tím předejdete pozdějším nepříjemným překvapením. Více se dočtete v článcích Inspekce bytu odhalila 50 vad, nebo Podlahová plocha bytu nesedí? Žádejte slevu.