Koupím byt v Praze. Největší zájem je o 2+kk

Kupujete byt v Praze? Pak je dost pravděpodobné, že sháníte právě 2+kk. Takové byty totiž patří v poslední době mezi nejprodávanější. Počet vhodných bytů je ale omezený, a proto se vyplatí být připraven, jednat rychle, ale opatrně.

Stoupající obliba bytu 2 + kk je patrná již od roku 2007. A letošek není výjimkou. Jsou to pravě byty velikosti 2+kk, kterých se prodá nejvíce – 40 % ze všech prodaných bytů v Praze. I když developerských projektů přibývá, bytů 2 + kk je nedostatek.

Důvod je zřejmý. Byt 2+kk dispozičně vyhovuje jak mladému páru jako startovací byt, menší rodině nebo singles, tak i investorům, kteří na ně cílí právě z důvodu velké cílové skupiny nájemníků.

40 %

prodaných bytů je 2+kk

Být vždy připraven

Pokud už teď víte, že patříte do cílové skupiny bytů 2 + kk, neotálejte s přípravou. Ta bude totiž ve finální přestřelce zájemců rozhodující. Počítejte s tím, že často hlavní cíl prodávajícího je prodat rychle. Udělejte z toho tedy svou výhodu.

Byt 2+kk je vhodný pro širokou škálu kupujících, často pro mladé páry jako startovní bydlení.

Byt 2+kk je vhodný pro širokou škálu kupujících, často pro mladé páry jako startovní bydlení.
Photo Credit: GordonsPictures www.david baxendale.com cc

Rychle prodat znamená najít někoho, kdo má vyřešené financování koupě nemovitosti. Začněte si proto vyřizovat úvěr ještě před tím, než začnete chodit na prohlídky.

Nejprve si zjistěte, jaké jsou nabídky na trhu. Nespoléhejte se jen na svou domovskou banku, ale zkuste se poptat i jinde.

Nechte si poradit od nezávislého finančního poradce. Úroková sazba je stále nízko a banky se často ve výhodách předhánějí. Dejte jim prostor, aby vám nabídly to nejlepší.

Včas si nechte udělat tak zvaný prescoring. Díky němu budete vědět, že jste bonitní, tedy že je banka ochotna vám peníze půjčit. Když pak vysněný byt najdete, stačí jen nechat udělat odhad a může se úvěrovat. Prodávajícímu tak právem přislíbíte rychlé jednání v rámci dnů. Více o tom, jak si včas zajistit úvěr, se dočtete v článku Jak včas získat odhad ceny nemovitosti.

Jednejte rychle, ale ne zběsile

Rychlost je v tomto případě sice často rozhodující, ale neměli bychom si ji plést s ukvapeností. Rychlost by neměla vést ke snížené opatrnosti a následným chybám. Nezapomínejte, že je lepší si na byt počkat, než udělat nějakou zásadní chybu.

Určitě ze strachu, že o byt přijdete, nepodepisujte žádné smlouvy, aniž byste je nechali zkontrolovat právníky. Celý proces ale můžete urychlit, když si prověřeného právníka najdete dopředu. Pak mu jen dle dohody zašlete návrhy smluv, které dostanete od prodávajícího, a můžete začít jednat.

Kde hledat, když jich je tak málo?

Byty 2+kk patří mezi rychloobrátkové zboží. Jak se tedy dostat k těm nejlepším? Možností máte hned několik. Realitní servery, procházky vybranou lokalitou, známí nebo samotné realitky. Můžete zkusit dát svou poptávku do vybraných realitních kanceláří. Pak se k vám nabídka dostane dříve než na realitní server. Je ale dobré vědět, co chcete. Čím konkrétnější budete, tím spíš se vám podaří eliminovat nevhodné nabídky realitních kanceláří. Také se nebojte hned na začátku říct, že o nic jiného opravdu nemáte zájem. Více o tom, kde a jak hledat, najdete v článku Poptávka nemovitosí. 4 místa, kde uspějete.

Rozhodující je flexibilita

Když už víte, že jste bonitní, máte předběžně domluveno financování a víte, kde vás bude zastupovat v právních věcech, připravte se být časově flexibilní. Na nabídky je totiž třeba reagovat rychle, to znamená chodit na prohlídky, jak nejdřív to půjde. Protože když nepřijdete vy, přijde někdo jiný. Ze zkušenosti víme, že se vyplací vzít si na pár dní dovolenou a tu strávit pochůzkami po prohlídkách. Sice to nezní jako nejlákavější nabídka trávení volného času, ale během intenzivního týdne najdete svoje nové bydlení pravděpodobněji, než během několika laxních měsíců.