Koupě bytu bez realitky? Chraňte se!

Je před vámi jednání s prodávajícím, který se chce vyhnout realitním kancelářím a všem dalším zprostředkovatelům? Odvaha se cení. Připravit laicky i veškeré smlouvy nebo se spoléhat na vzory z internetu ovšem může pro obě strany znamenat značné riziko.

Výhody koupě bytu bez realitky jsou nasnadě. Zejména prodávající ušetří za provizi, a tak možná bude i nižší kupní cena. Roli dobré realitní kanceláře byste ovšem neměli podcenit. Propojení kupujícího s prodávajícím jste právě zvládli sami, ale čekají vás další zásadní aspekty koupě nemovitosti. (Více se dočtete v článku Prodej bytu bez realitky? Nebuďte v tom sami.)

Co bývá často na koupi bez realitky nejrizikovější? Smlouvy. Kupující i prodávající jsou naprostými laiky, a tak se může lehce stát, že vám unikne důležitá podmínka či nesprávná formulace. V lepším případě může dojít ke zdržení, v horším případě můžete přijít o nemovitost nebo o peníze.

Vzor kupní smlouvy? Víc škody než užitku

Předělávání vzorové smlouvy z ineternetu, vám může přinést víc škod než užitku.

Předělávání vzorové smlouvy z ineternetu, vám může přinést víc škod než užitku.
Photo Credit: slightly everything kate hiscock cc

Možná se rozhodnete pro zdánlivě nejjednodušší variantu a nějakou vzorovou smlouvu si stáhnete z internetu. Tady se ovšem pouštíte na tenký led.

Smluvní dokumentaci ke koupi nemovitosti je potřeba připravovat individuálně – jde o příliš komplikovanou situaci, která se nedá zvládnout „přes kopírák“.

S prodávajícím se budete muset shodnout na řadě podmínek, budete si muset navzájem vycházet vstříc a naopak sami sebe chránit, abyste nemohli přijít o nemovitost nebo kupní cenu.

V anonymní vzorové smlouvě může chybět mnoho důležitých podmínek, které vás nenapadnou, a vy je později budete palčivě postrádat.

Co vám nesmí chybět ve smlouvách

První ze smluv, které vás čekají, je rezervační smlouva. Dejte si pozor na podmínky týkající se rezervačního poplatku. Správně zhotovená smlouva vás ochrání od situace, kdy byste o poplatek přišli, a tak se vyhnete obstrukcím ohledně jeho vrácení.

Pasti a pastičky kupní smlouvy

Co musí obsahovat každá kupní smlouva? Předně uvedení prodávajícího. Může se stát, že majiteli jsou manželé, ale vy jednáte pouze s jedním z nich a netušíte, zda jeho partner bude s koupí souhlasit, či ne.

Velmi zásadní je také určení předmětu převodu a prohlášení majitele o bezvadnosti nemovitosti. Jednou z nejzásadnějších a nejsložitějších částí smlouvy jsou sankce a možnost odstoupení. Katastr například zamítne váš návrh na vklad, prodávající může podezřele dlouho otálet s převodem nebo dojde k problému během převodu peněz. Počítejte proto raději s více krizovými scénáři.

Nezapomeňte na vklad do katastru

Pokud kupujete byt do osobního vlastnictví, pomyslnou cílovou páskou ještě neproběhnete po podepsání kupní smlouvy nebo odeslání peněz na účet majitele nemovitosti. Vlastníkem se oficiálně stáváte až v okamžiku, kdy jste zapsáni do katastru nemovitostí. Proto je dobré peníze neposílat prodávajícímu rovnou, ale zvolit některou z forem úschovy finančních prostředků.

Po návrhu vkladu mají úředníci asi měsíc na to, aby vašemu požadavku vyhověli. Pokud však bude chyba v kupní smlouvě nebo v návrhu, dojde k zamítnutí a vaše nastěhování se může nepříjemně prodloužit. Jak správně podat návrh na vklad do katastru nemovitostí, se dočtete zde.