Jak si vybrat realitní kancelář, když prodáváte

Zprvu se to může zdát banální. Ale vybrat realitní kancelář, to je nejdůležitější krok v procesu prodeje nemovitosti. Záleží právě na tomto rozhodnutí, jak rychle, výhodně, bezpečně, zkrátka úspěšně celý prodej dopadne. Jak z nepřeberného množství realitních makléřů vybrat toho správného?

Výběr realitního makléře není zrovna nejsnadnější úkol, a to zvlášť v České republice, kde v současnosti neexistuje žádný zákon regulující makléřskou činnost. Jedná se stále o živnost volnou, kterou může vykonávat kdokoliv a bez jakéhokoliv vzdělání v oblasti realitního trhu nebo poradenství.

Ačkoliv je makléřská pověst poškozena mnohými podvodníky a amatéry, stále ještě existují realitní kanceláře, na které se dá spolehnout. Ale je třeba vybírat pečlivě.

Vybírejte renomované kanceláře, které jsou na trhu už dlouho. Nenechte se ale mýlit, známé jméno neznamená záruku kvalitní služby. Ve světě franšízového podnikaní bohužel ani světoznámá značka nic neznamená.

Obejděte proto realitní kanceláře, nechte si představit služby, které nabízejí, a porovnejte je ještě před podpisem smlouvy o spolupráci.

Zaměřte se na následující kritéria:

Má realitní kancelář svůj tým specialistů?

Podívejte se, kdo v kanceláři pracuje. Jsou to jen makléři, kteří pak při samotném obchodu shání nezbytné odborníky externě, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s grafiky, fotografy a designéry?

Má realitní kancelář vlastní právní oddělení? Toto kritérium je obzvláště důležité kvůli bezpečnosti celé transakce. Pro kvalitní realitní kancelář je samozřejmostí nejen smluvní dokumentace na míru pro každého klienta, ale také právní prověrka a případně pomoc s očištěním právních vad, to vše v ceně provize.

Jak se jim daří podnikání?

Prověřte realitní kancelář ještě dříve, než jí navštívíte. Zaměřte se na výpis z obchodního rejstříku.

Prověřte realitní kancelář ještě dřív, než ji navštívíte. Zaměřte se na výpis z obchodního rejstříku.
Photo Credit: dno1967b Strelka Institute for Media, Architecture and Design cc

Projděte si obchodní rejstřík, výroční zprávy i účetní uzávěrky. Prostě se pokuste zjistit, jak realitní kancelář hospodaří. V dnešní době, kdy je vše přístupné online, se vám už po krátkém hledání podaří zjistit, zda nebyla kancelář v insolvenci, nebo zda nevyhlásila bankrot.

Jsou pojištěni?

Zeptejte se na profesní pojištění odpovědnosti, které by mělo být pro každou realitní kancelář samozřejmostí. Nezapomínejte ale, že před zpronevěrou vás nikdo nepojistí, proto je třeba prověřit i ostatní kritéria.

Chtějte za vaše peníze maximum služeb

Dobrá realitní kancelář je taková, která vám v rámci provize, kterou od vás obdrží, poskytne maximum služeb, které urychlí a usnadní celý proces prodeje.

Vyžadujte hlavně vysoký standard při prezentaci vaší nemovitosti. Dobrý výběr realitní kanceláře vám zajistí nejen profesionální fotografie, ale také přípravu nemovitosti na prodej – tzv. home staging. Proč ho chtít, se dočtete v článku Home staging zvýší cenu nemovitosti a urychlí prodej.