Jak se změní práva a povinnosti nájemce bytu?

Od nového roku nás čekají další novinky na realitním trhu. Kromě změny plátce daně z nabytí nemovitosti, se zásadně mění i práva a povinnosti nájemce bytu. Nově bude na nájemníkovi běžná údržba až do 100 Kč na m2 za rok. Pokud se chystáte do podnájmu, zpráva vás zřejmě nepotěší. Investoři se naopak zaradují, sníží se jim rizika.

Nový předpis, který vláda schválila, reaguje na změnu občanského zákoníku z roku 2014. Ten sice uvádí, že nájemník provádí a platí běžnou údržbu a opravy, s konkrétní specifikací ale přichází až právě schválený předpis.

Co všechno je “běžná údržba”?

O co všechno by se měl od roku 2016 starat nájemník? Není toho málo. Běžnou údržbou se podle schváleného nařízení rozumí „udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle při delším užívání“.

Pod pojmem běžná údržba se toho skrývá nemálo. Co všechno po vás majitel bytu může chtít opravit?

Pod pojmem běžná údržba se toho skrývá nemálo. Co všechno po vás majitel bytu může chtít opravit?
Photo Credit: Parker Knight Phalinn Ooi cc

Což v praxi znamená především malování, opravu omítek, čištění podlah včetně krytin, čištění zanesených vodovodních odpadů až ke svislým rozvodům, pravidelné prohlídky a čištění vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří atp.

Nově se na nájemníka přenese také povinnost platit opravy a certifikace bytových měřidel, podle nichž se v domě počítají náklady na vytápění nebo spotřebu vody, nebo kontrola funkčnosti hlásiče kouře včetně výměny zdroje.

V podstatě jedinou regulí je strop, kdy součet nákladů za drobné opravy nesmí přesáhnout částku 100 Kč na metr čtvereční podlahové plochy bytu za kalendářní rok.

Zda toto omezení zabrání pronajímatelům, aby na nájemníky postupně přenášeli opravy způsobené dlouhodobým zanedbáním bytu, ale jisté není.

Impuls přestěhovat se do vlastního?

Toto nařízení zásadně mění srovnání pro a proti při rozhodování mezi bydlením v podnájmu s stěhováním do vlastního. Známý fakt, že budete platit za cizí a ne za svoje, tak dostává nové rozměry. Kromě měsíčního nájmu, jehož výše investorovi většinou pohodlně pokryje výši měsíční splátky hypotečního úvěru, budete muset nově investovat do oprav bytu, který vám nepatří.

Jak správně provézt finanční rozvahu, se dočtete v článku Hypotéka, nebo raději pronájem bytu?

Výhoda pro investory

Naopak pokud zvažujete investici do nemovitosti, schválení nového předpisu by vás mělo potěšit. Otázkou ale zůstává, jak bude vše vypadat v praxi. A zda budou výše uvedené požadavky po nájemnících nějak vymahatelné. Potřebě kvalitní správy nemovitosti se tak s největší pravděpodobností nevyhnete. Více se dočtete v článku Co obnáší správa nemovitostí na pronájem?