Jak poznat kvalitní krbová kamna?

Vybíráte krbová kamna? Vsaďte na značkové výrobce. Používají totiž kvalitní a dostatečně silný materiál zaručující dlouhou životnost kamen, čímž zamezují deformaci kamen či jejich popraskání. Navíc mají vysoký poměr automatizované výroby a používají nejmodernější techniku. Dosahují vynikajících emisních výsledků a zajišťují ekologické spalování.

Značková teplovodní kamna splňují požadavky zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 platné od 1. ledna 2014, řada značkových kamen splňuje dokonce i podmínky užívání a prodeje kamen platné od roku 2018.

Kvalitní česká krbová kamna

Není ale třeba hledat mezi zahraničními značkami, snadno seženete i kvalitní česká krbová kamna. Česká republika patří mezi velmoci ve výrobě krbových kamen, která splňují i přísné emisní požadavky například pro Rakousko.

Krbová kamna Romotop Tala

Krbová kamna Romotop Tala

1. Pevný a stabilní výrobek

Před nákupem krbových kamen je třeba si všímat celé řady věcí. Především je nutné, aby výrobek už na první pohled působil kvalitně. Musí mít stabilní konstrukci a pevně stát, s čímž souvisí i jeho hmotnost – měl by mít alespoň 100 kilogramů. Jinými slovy, množství použitého materiálu při výrobě přímo úměrně souvisí i s hmotností samotných kamen.

Účinnost spalování by měla být minimálně 75 %, vhodnější je ale 80 %. Krbová kamna by měla mít vždy primární a sekundární přívod vzduchu, v některých případech je i terciální.

2. Těsnění a zavírání dvířek

Prozkoumejte, jak dobře jsou dvířka utěsněná. Některá levná kamna totiž nemají těsnění kolem skla, takže dochází k nedokonalému spalování. Dvířka musí být dobře uchycena, aby se nemohlo stát, že kamna otevře i malé dítě.

Také sklo musí být ve dvířkách pevně a bezpečně zajištěno a prosklení topeniště by mělo být co největší. Veškeré mechanismy včetně klapek a regulace musí řádně fungovat. Klička nebo páka dvířek by měla zaručit jen malé prohřátí, aby nebylo nutné používat rukavice. Řada levných krbových kamen takovouto kličkou nebo pákou vůbec vybavena není.

3. Velké a snadno čistitelné topeniště

Samotné topeniště by mělo být snadno čistitelné a dostatečně velké, aby se do něj vešla polena o velikosti minimálně 33 centimetrů. Nad topeništěm by měla být clona, která ovšem u některých levných kamen chybí. Topeniště musí být obložené šamotem, vermikulitem, případně žárobetonem. Zdá se to sice jasné, ale některá levná krbová kamna nic takového nemají. Ještě nepochopitelnější je, že některé kamna mají ovládací prvky až za dvířky. Vybírejte raději taková, která mají jednoduchý přístup k regulátorům ovládání.

4. Popelníková zásuvka

Popelníková zásuvka by měla mít co největší objem, zároveň je třeba, aby zábrana proti vypadávání popela byla vyjímatelná a alespoň 8 centimetrů vysoká.

5. Dbejte na detaily

Všímejte si kvality zpracování detailů a povrchových úprav, i to vám může hodně napovědět. Zjistěte si také, jakou vzdálenost od zdi výrobce doporučuje. Pokud je to 50 centimetrů, vypovídá to o velkém rozpálení povrchu kamen a nebezpečí popálení. Pro srovnání: u značkových výrobců je minimální délka od zdi 20 centimetrů.

Krbová kamna Haas + Sohn Nordby

Krbová kamna Haas + Sohn Nordby

Čeho si všímat před nákupem – krbová kamna s teplovodním výměníkem

U krbových kamen s teplovodním výměníkem si všímejte stejných věcí jako u klasických krbových kamen. Navíc ale dbejte na to, aby měl výměník účinné bezpečnostní prvky, jako je například vychlazovací smyčka či automatická klapka pro přívod primárního vzduchu.

Zajímat byste se měli také o to, jak složitý je přístup k čištění výměníku, tedy jak velké jsou čisticí otvory. Nejlepší je, když mají krbová kamna s výměníkem vlastní čisticí mechanismus. Důležitou součástí je rovněž zatápěcí nebo komínová klapka. Dbejte na jejich kvalitu.

Záruční a pozáruční servis, náhradní díly

I kvůli záručnímu a pozáručnímu servisu se vyplatí vybírat kvalitní krbová kamna od značkových výrobců. Jejich servisní tým totiž přijede přímo za vámi, nemusíte tedy těžká kamna odpojovat a někam vozit. Navíc drží náhradní díly ještě dlouho po ukončení výroby daného typu kamen, v některých případech dokonce až 10 let. Jejich sehnání by tedy neměl být problém, což platí i v případě náhradních kachlí.

Pokud dojde k poškrábání plechového pláště kamen, je možné zakoupit opravný lak a poškozené místo opravit.

Krbová kamna Romotop Altea

Krbová kamna Romotop Altea