Ideální bydlení u Prahy? TIP: hledejte na trati!

Možná máte dilema – malé děti, chuť bydlet s nimi někde na čerstvém vzduchu, ale přitom práci v centru Prahy. Chcete dopřát vaší rodině třeba zahradu, ale na druhou stranu nechcete do satelitu. A na odpovídající nemovitost v Praze nejsou peníze. Máme pro vás tip: dobře dostupné bydlení u Prahy hledejte na trati!

Bydlíte v širším centru Prahy, vy jste doma s dětmi. A váš partner má zaměstnání v centru města. Nejste spokojeni s bydlením v činžáku ve velké městské části, nedaleko magistrály. Hlavně kvůli dětem byste si přáli bydlení u Prahy: domek se zahrádkou, aby vyrůstaly na čerstvém vzduchu.

Ale jak to zařídit, když ceny zajímavých lokalitách na okraji Prahy nejsou zrovna nejnižší? (Více v článku Kvalitní bydlení v Praze? Klíčová je lokalita). Zkuste zapátrat na mapě a osobně si objet městečka za Prahou, která s hlavním městem spojuje vlaková trať.

Bydlení u Prahy – ano, ale kde?

Přemýšleli jste možná i o satelitním městečku, byli jste si jeden z místních domků prohlédnout. Cena bydlení tam je docela snesitelná, ale nějak vám to jednoduše nesedí. Chápeme proč – chybí tam pořádná občanská vybavenost (školy, školky, obchody, sportoviště). Domky bývají navíc velmi unifikované, bez nápadu. A za nimi čeká na vaše děti místo kreativního prostředí často jen pole (o tématu bydlení v „satelitu“ se více dočtete v článku Těžká volba. Byt v Praze nebo dům v satelitu?).

Zkuste si udělat svůj vlastní terénní průzkum bydlení u Prahy! Zajet např. do Roztok (či tímto směrem do méně známých Libčic), Řevnic (nebo i do vzdálenější Hlásné Třebáně), Vraného nad Vltavou, Klánovic, Úval, apod. Například v Řevnicích můžete koupit zrekonstruovaný dům za 3 750 000, menší domek ve Vraném lze v nabídkách realitních kanceláří najít za cenu okolo 3 milionů, menší rodinný dům v Mníšku pod Brdy se nabízí v ceně 4 milionů. Za stejnou částku byste v Praze získali třeba byt, ale otázka je, v jakém bude stavu a v jaké lokalitě… O růstu cen v atraktivních pražských lokalitách se můžete dočíst na našem blogu např. v textu Cenová mapa bytů se mění. Rostou rozdíly.

Volba padla na Libčice

Zvláště pokud máte trochu času na hledání bydlení u Prahy a nevadí vám koupit si domek, který potřebuje rekonstrukci, můžete ve vesnicích či městečkách v okolí hlavního města narazit na opravdu zajímavé ceny. To se přihodilo Jiřímu K., který se s manželkou a dvěma malými dětmi stěhoval z Brna zpět na Prahu-západ, odkud pochází. Rodina předem věděla, že chce sehnat bydlení u Prahy kvůli přírodě a vzduchu. Satelit pro ně nepřipadal v úvahu, manželé hledali něco s „atmosférou“ a historií.

Jejich volba nakonec padla na domek v Libčicích nad Vltavou (město leží mezi Roztoky a Kralupy nad Vltavou). Líbilo se jim okolí, především příroda. Výhodou bylo také to, že město leží přímo na vlakové trati. Za 25 minut dojede Jiřího rodina přímo do centra Prahy – na Masarykovo nádraží. A na Prahu 6, kde má Jiří kancelář, to dělá vlakem jen čtvrt hodinky. To je rychlejší, než kdybyste se chtěli do centra Prahy dostat z většiny pražských panelákových sídlišť.

Rekonstrukce – výhoda v ceně i výsledné podobě

„Když jsme domek viděli, bylo nám jasné, že bude potřebovat zásadní rekonstrukci,“ vypráví Jiří a pokračuje: „Ale jelikož jsme nespěchali, rádi jsme se po nastěhování pustili do prvních úprav. Bylo fajn, že jsme si domek mohli začít upravovat přesně podle toho, jak jsme chtěli.“

Domy před rekonstrurkcí jsou nejen levnější, ale především si je můžete předělat k obrazu svému.

Domy před rekonstrurkcí jsou nejen levnější, ale především si je můžete předělat k obrazu svému.
Photo Credit: IngolfBLN Anita Szeicz cc

Právě poslední věta je častým argumentem, proč je dobré si pořídit nemovitost před rekonstrukcíúpravy si pak vedete přesně podle svého a nemusíte se v bytě či domě „smiřovat“ s něčím, co tam měli bývalí majitelé a jde jen těžko odstranit. Zjevnou výhodou je také nižší cena nemovitostí před rekonstrukcí.

Jiří si pochvaluje i další z výhod: bydlení u Prahy a „na trati“ vlaku. Díky vlaku je v centru Prahy velmi rychle a navíc – vlaky jezdí ve všední dny často. Ač je v místě dobrá občanská vybavenost a základní škola, dcera nakonec chodí do školy v Praze 6 – Bubenči, kam ji Jiří každý den doprovází, protože jezdí nedaleko do práce.

Bydlení u Prahy a zároveň na trati má ještě jednu výhodu: díky výbornému spojení nepotřebuje rodina pro své cestování do Prahy druhé auto. Neztrácí tak čas ani nervy ranním a odpoledním popojížděním v dopravních zácpách mezi kancelářskými budovami a satelitními městečky.