Češi se neradí stěhují. Nebojte se lepší lokality!

Nepatříme zrovna mezi národy, které mají kočování v krvi. Podle různých statistik se Češi neradi stěhují přes hranice států, krajů i měst. Dokonce se nám příliš nechce přesídlit do jiné části města, a tak si zavíráme cestu ke kvalitnějšímu bydlení.

Stěhování může znamenat cestu k vysněné práci, příjemnějším životním podmínkám nebo ideálnímu prostředí pro výchovu dětí. Ne každý se však k takové změně odhodlá. Samotné stěhování bohužel pro mnohé Čechy představuje velkou překážku, která jim brání v tom, aby si přilepšili.

Raději vyhořet, než se přestěhovat

Jde sice o žert, mnoho Čechů jej však bere smrtelně vážně. Podle nedávné statistiky STEM/MARKET změnu adresy vnímají jako nejkomplikovanější životní restart. Je pro ně dokonce závažnější než změna partnera nebo zaměstnání.

Železná košile místa bydliště je navíc těsnější, než se zdá. Z těch, kdo se k její změně odhodlají, se jich nakonec opravdu přestěhuje jen pouhá třetina, tvrdí další výzkum. Sám mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že většina kupujících raději zůstává na jednom místě, než aby uvažovali o změně lokality. Přicházejí tak ovšem o zajímavé nabídky.

Češi si zakládají na upevňování vztahů s přáteli i s rodinou, takže není divu, že se jim naráz nechce přetrhat všechny vazby se svými nejbližšími. Méně pochopitelná je ale připoutanost k samotnému místu, kde žijí. Protože jim oblast přirostla k srdci, jsou schopni tolerovat mnohé nedostatky – chabou infrastrukturu, nedostupnost služeb či nekvalitní stav bytu – jen aby v ní mohli zůstat.

A když se pak i odhodlají k výběru nové lokality, podvědomě ji hledají na základě podobnosti s tou předchozí. A to je skutečně problém, pokud má nové bydliště svým rezidentům nabídnout to nejlepší.

Neochota stěhovat se vede k promarněným příležitostem

Nemusíte se hned stěhovat za prací na druhou stranu republiky, abyste řešili podobá dilemata. I ve větším městě nás to táhne k těm samým místům. Mnoho zájemců o vlastní byt si například oblíbí některou městskou část, protože zde žili v podnájmu, a pak už se jí drží jako klíště.

Mějte oči otevřené. Možná existují místa, kde se vám bude bydlet lépe, jen o nich zatím ještě nevíte.

Mějte oči otevřené. Možná existují místa, kde se vám bude bydlet lépe, jen o nich zatím ještě nevíte.
Photo Credit: Sydney Treasures Photography cc

Lehce tak přehlédnou zajímavější lokalitu, která nabízí rychlejší spojení do centra, bohatší vybavenost službami či krásný park.

Nachází se ovšem na opačné straně města nebo se v mnohém liší od jejich současného bydliště, a tak se neocitne v jejich zorném poli.

Nebuďte jako oni a hledejte více konkrétních výhod než jen důvěrný pocit ze známého prostředí.

Jak najít vysněné bydlení? Oprostěte se od emocí

Abyste nevybírali lokalitu nové nemovitosti jen na základě emocí, sestavte si konkrétní priority. Jezdíte častěji do centra, nebo mimo město? Je pro vás důležitý klid, nebo nepřežijete bez kultury? Chodíte rádi na večerní procházky?

Myslete i do budoucna. Jak bude vypadat část, o kterou se zajímáte, za pět, deset let? Pokud máte děti, nezapomeňte, že výběr kvalitní školy a dostupných kroužků bývá pro mnohé rodiče noční můrou. Promyslete si včas všechny scénáře, které vás mohou potkat. Vytvoříte-li si věcný seznam požadavků podle priorit, bude se vám mnohem lépe vybírat a snáze se vyhnete špatnému rozhodnutí.

Jak poznáte dobrou lokalitu

  • Optimální infrastruktura – oblast se nachází nedaleko stanice MHD, centrum města není příliš daleko.
  • Kvalitní občanská vybavenost – v blízkosti najdete obchody, lékaře a další služby, které jsou pro vás důležité.
  • Vše pro děti – nachází se zde nejen mateřská a základní škola, ale i dětská hřiště a dostatek zeleně. A také instituce, které dětem nabízí sportovní či hudební kroužky.
  • Ceny nemovitostí rostou – lokalita se rychle rozvíjí a stěhují se do ní mladé rodiny a lidé s vyšším příjmem.

Může se stát, že vás některé důležité podmínky napadnou až během samotného hledání, a vy si nakonec oproti plánu vyberete něco zcela jiného. To se stalo například manželům Svobodovým, kteří hledali levnou novostavbu za Prahou. Mezitím však poznali spoustu nevýhod, kterých si před tím nebyli vědomi. Problémem byla především mizerná komunikace ze strany developera. Ideální bydlení překvapivě našli Petrovicích, tedy v úplně jiné lokalitě. Jde o místo, kde paní Svobodová pracuje, a i proto se tak stalo tou nejlepší volbou. Přečtěte si o tom více v článku: Manželé zjistili, v čem bývají levné byty rizikové.

Během pořizování nemovitosti se před vámi objeví spoustu překážek. Snažte se proto, aby jednou z nich nebyla také vaše příliš upjatá představa, která se ovšem může snadno mýlit. Vybírejte s co nejvíce otevřenou myslí a uvažujte racionálně. Nebojte se stěhování. Na první pohled nepříjemná změna lokality se vám totiž může vyplatit. Pocítíte to ve formě dostupnějšího a kvalitnějšího bydlení, které bude vašim novým životním požadavkům vyhovovat mnohem více.