5 tipů pro rychlý převod nemovitosti

Doma to nemůžete vydržet, už se vidíte v novém a nejraději byste se stěhovali hned po podpisu rezervační smlouvy. Poznáváte se? Pak se připravte na to, že běžná praxe se od očekávání liší. I když už máte nemovitost vybranou, její převod do vašeho vlastnictví se může docela protáhnout. Jak tedy získat klíče co nejdřív?

Čím víc na nové bydlení spěcháte, tím spíš doporučujeme začít přípravu rychlého převodu, ještě než si novou nemovitost najdete. Jak nejefektivněji vyhledávat, se dočtete v článku Koupím byt! 5 ověřených metod jak najít, co hledáte.

Tlačit na vás nemusí jenom zvědavost, netrpělivost a touha po novém bydlení, můžete být mnohdy v situaci, kdy se prostě musíte k určitému datu vystěhovat (končí vám nájemní smlouva, prodáváte stávající nemovitost) a získat včas klíče od nového je otázka života pod střechou nebo života pod mostem, u tchýně, na ubytovně nebo zkrátka v náhradním bydlení.

Na základě bohatých zkušeností s převodem nemovitostí a očekávaných i neočekávaných situací, které mohou nastat, jsme pro vás nashromáždili pět zásadních kroků, díky kterým se vyhnete většině nejzákeřnějších zádrhelů a převedete nemovitost do svého vlastnictví v co nejkratším termínu – tj. ideálně do měsíce po podpisu kupní smlouvy.

 1. Zjistěte, jestli a kolik vám banka půjčí

Ještě než budete podepisovat jakoukoliv smlouvu na byt, zjistěte si, jestli si jej můžete dovolit. Zajděte do banky, nebo ještě lépe za schopným hypotečním specialistou, a nechte si udělat tzv. prescoring.

Co to cizí slovo znamená? Banka již předem zjistí, zda jste bonitní. Bonita je způsob, jak vyjádřit, jakou cenu pro banku máte – zda vás hodnotí jako schopné dostát svým zavázkům (čti: Splácet dluhy.), a tedy takzvaně uvěruschopné (čti: Banka bude ochotna vám hypotéku dát. S vaší pocitovou schopností úvěru to bohužel nesouvisí… a v podstatě ani svými schopnostmi to neovlivníte).

Základem prescoringu je přehled o příjmech a výdajích potenciálního dlužníka (i když tomu tak banky nerady říkají, hypotéka – což zní lákavě – je vlastně úvěr – což zní ještě OK – a tedy ve skutečnosti dluh). A dále banka pracuje s výší a účelem hypotečního úvěru. V tomto kroku tedy budete zpravidla dokládat svoje příjmy a prokazovat svou bankovní historii. Výsledem bude hodnocení vaší bonity, ale taky konkrétní částka, která určí váš rozpočet při realistickém výběru nového bydlení.

2. Vyřešte si minulost (dlužníku!)

Už během prescoringu banka nahlíží do registru dlužníků a ne zřídka se stává, že se i u řádných platičů – respektive u těch, kteří sami sebe pokládají za vzorné občany – v registrech objeví nějaké nedoplatky. Ať už je to zapomenutých pár haléřů z pojištění, nebo kreditka, kterou jste sice nepoužili, ale na které vám skáčou poplatky. Takováto malá nemilá překvapení vás můžou stát několik týdnů času – vyřeště si tedy minulé závazky co nejdříve, abyste mohli vystupovat před bankou jako solventní klient, jemuž je možné půjčit rychle (a štědře). Můžete si například telefonicky ověřit všude, kam něco platíte (mobilní operátor, správa sociálního zabezpečení, banky), jestli nemáte žádné nesplněné závazky. A pak vše doplatit.

3. Co ještě zastavit?

Spoustu času vám ušetří detailní příprava financování.

Spoustu času vám ušetří detailní příprava financování.
Photo Credit: stevendepolo Nathan Bittinger cc

Teď už víte, že vám banka bez problémů půjčí a máte i představu kolik. Může se ale stát, že vám do financování hodí vidle nízký odhad nemovitosti. A to zvlášť když nemáte dostatek vlastních zdrojů, jak píšeme v článku Jak včas získat odhad ceny nemovitosti.

Pro takový případ je fajn mít plán B. Poptejte se v rodině, projděte si rodinný majetek, a zjistěte si, zda byste případně neměli nějakou nemovitost, kterou byste mohli nabídnout bance jako druhou zástavu. Jakmile se totiž stane, že vám nevyjde odhad a vy nebudete mít žádnou zástavu v záloze, celá koupě se nejenže zpomalí, ale často přímo zruší.

Jak vidíte, financování jsme věnovali všechny tři body. Dobrá a včasná příprava financování je totiž základ, kterým jako kupující můžete zrychlit (nebo zpomalit) převod nemovitosti o několik týdnů.

4. Proveřte jak byt, tak majitele

Když už máte nemovitost vybranou a víte, že ji budete během pár dní schopni zafinancovat, je potřeba zjistit co nejvíc informací. Častým zdržením rychlého převodu nemovitosti jsou totiž nedořešené “drobnosti” u prodávajícího. Většinou se jedná o nedoplatky na SVJ, o kterých majitel často ani neví, stará administrativní chyba, kvůli které katastr vrátí celou věc k přepracování, nebo nevyřešená exekuce.

Ještě před podpisem rezervační smlouvy si proto vyžádejte veškerou dokumentaci k bytu a nechte ji detailně zkontrolovat, ideálně u prověřeného právníka. Nechte zkontrolovat prodávajícího, byt i pozemek, na kterém se nachází. Zvlášť pokud budete muset opustit v určitém termínu stávající bydlení, obstrukce na straně prodávajícího vám mohou úplně pokazit časový plán. Mohlo by se zdát, že prodávajícího si nevybereš, ale někdy se zkrátka s ohledem na čas vážně vyplatí jít o dům dál.

5. Připravte se na katastr

Když už máte vyřešené financování a zkontrolováno, co chcete koupit, rychlý převod může začít. Dobrý právník je schopen připravit vám bezpečné smlouvy v řádu dnů, stejně dlouho trvá i vyřízení hypotečního úvěru, máte-li udělanou potřebnou přípravu.

Poslední místo, kde je potřeba být precizní, je katastr nemovitostí. Obvykle je totiž stěhování kupujícího, předání bytu a klíčů vázáno až na zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí. Je možné, že se vám podaří dospět i k jiné dohodě, pokud na bydlení skutečně spěcháte, ale musíte chápat, že stejně jako vy nechcete převést peníze, dokud nemáte vlastnické právo jisté (proto jsou do té chvíle uložené v úschově), prodávající vám zase nechtějí dát nemovitost, dokud nemají peníze na účtě. Ale je to věc dohody, takže máte prostor vyzkoušet si svoje vyjednávací schopnosti.

Vyhněte se za každou cenu špatně podanému návrhu na vklad, který vám mohou vracet k přepracování nebo úplně zamítnout, což obrovsky protáhne celý proces. V tom vám pomůže náš článek Jak správně podat návrh na vklad do katastru. Nezapomínejte také na zákonnou ochranou lhůtu 20. Dvacet dnů od podání návrhu na vklad katastr nemůže nemovitost přepsat. Tento čas tedy nijak nezkrátíte. Pak se ale nebojte urgovat. Vyplácí se, když na katastr zavoláte a zeptáte se, jak to se zápisem vlastnického práva vypadá, a zda by bylo možné jej urychlit. I v tomto případě tak jako obecně na realitním trhu platí rčení lína huba, holé neštěstí.
1 reply
  1. Vladimíra Řiháčková
    Vladimíra Řiháčková says:

    Vážený pane jmenovče,dnes jsem si přečetla v E-BOOK o postupu při koupi nemovitosti.Patřím mezi důvěřivce a nikdy by mě nenapadlo jaké triky mě mohou potkat.Okolnosti mne nutí si sehnat bydlení pro mne a mé dvě děti a tak jsem si přes známého sehnala paní,která by mi měla zjistit zda vůbec dostanu hypotéku.Nechci být za hloupou proto jsem si vyhledala Vaši stránku ,děkuji Vám za rady a budu se snažit podle nich postupovat jen se obávám,že nejsem dostatečně průbojná.Přeji Vám pěkný den s pozdravem Vladimíra Řiháčková.

Komentáře jsou uzavřeny.