Realitní realita - stav neregulovaného trhu

Realitní realita - stav neregulovaného trhu

30. 10. 2013 / autor: Vladimír Zuzák

Nadšené vybírání nového bydlení vystřídá často po prvních prohlídkách a po kontaktu s realitním makléřem zklamání a nejistota. Na českém realitním trhu se kupující začíná již po pár prvních krocích cítit jako v neproniknutelné džungli. Co od této džungle očekávat a jak se neztratit mezi liánami? Abyste se na realitním trhu dokázali pohybovat a nechtěli z něj vystoupit hned po prohlídce prvního bytu, potřebujete vědět, jak se věci mají.

Realitní trh u nás nezná povinnou kontrolu kvality, licence ani regulaci, jen ty dobrovolné. Kdo se rozhodne stát se makléřem, může proto začít okamžitě podnikat. Není divu, že realitních kanceláří u nás existuje takřka bezpočet. Ve statistikách jich figuruje až 19 tisíc, aktivní jsou asi 4 tisíce. Nikdo však neví, kolik realitních makléřů má skutečně kvalifikaci k tomu, aby posoudili kvalitu nemovitostí, které prodávají. Na neregulovaném trhu záleží hlavně na ceně, za kterou se podaří byt nebo dům prodat.

Od koho si nechat poradit při koupi

Každý obchod má trochu příchuť souboje kdo s koho – prodávající chce prodat co nejdráž, kupující koupit co nejlevněji. Není divu, že na realitním trhu to funguje stejně. Proto když budete mluvit s realitním makléřem, mějte na paměti jednu věc: ani slušný, profesionální a vzdělaný makléř prostě není na vaší straně. Zastupuje prodávajícího, protože také jeho provize je určena částkou, za kterou se mu podaří byt nebo dům prodat. V souboji ani při obchodním jednání přece nelze zastupovat obě strany.

Realitní makléři bývají vyškoleni v obchodních technikách a vyjednávání, vy jako kupující ale potřebujete ke svému rozhodnutí znát názor jiných odborníků – architektů, stavařů, právníků a finančních poradců. Realitní makléř si prodávané nemovitosti často dostatečně neprověřuje – zpravidla na to nemá čas a jedná se o další náklad. Není se čemu divit, když na trhu neexistují pravidla, která by ho k tomu nutila.

Pouze do rukou realitních makléřů proto rozhodování o svém bydlení nesvěřujte. Do jednání s nimi naopak můžete vnést věcnost a přesnost, pokud si najmete jednotlivé profesionály. Požádejte je, aby prozkoumali technický stav budovy. Přizvěte si právníky, aby zjistili, zda na nemovitosti neleží právní vady – zástavy, věcná břemena a podobně. Zjistěte na příslušných místech, jestli existuje přístupová cesta, jaké jsou majetkové poměry a sousedské vztahy.

Fronty na bydlení se dávno nestojí

A je tady poslední důležitá informace o tom, jak si dnes v džungli realitního trhu stojíme. Další vážné zájemce o byt, kterými se někteří realitní makléři dodnes ohánějí, aby na vás tlačili, byste dnes pravděpodobně za dveřmi vámi vybraného bytu už nenašli. Nabídka na realitním trhu převyšuje poptávku, a to už od roku 2008, kdy se celý trh významně proměnil.

Po mnoha letech vášnivého nakupování bytů a domů měla najednou v roce 2008 generace Husákových dětí svoje bydlení už zajištěno. Zároveň přišla finanční krize, lidé měli strach vzít si hypotéku, banky přestaly poskytovat 100% úvěry. Z realitních kanceláří zmizely fronty a síly se obrátily. Právě kupující nyní přicházejí s tím, čeho je na trhu nedostatek – s touhou koupit bydlení a s penězi. To je důležité mít na paměti.